גיא דר

גרעין השינוי

גיא דר
כשאתם שומעים על שותפות של בנק עם גורם אחר, אני בטוח שהאסוציאציות שעולות לכם הם של אנשים

כשאתם שומעים על שותפות של בנק עם גורם אחר, אני בטוח שהאסוציאציות שעולות לכם הם של אנשים מעונבים לוחצים ידיים בתוך בנייני משרדים, אבל היום הייתי רוצה לדבר איתכם על פן אחר של שותפות.
זה התחיל לפני כ- 4 שנים כפעילות קטנה בה חברו יחדיו כמה סניפים בלאומי לגרעיני מתנדבי שנת שירות של תנועות הנוער: צעירים שבחרו לדחות את גיוסם לצה”ל בשנה בכדי להקדיש את הזמן הזה לטובת פעילויות התנדבותיות משותפות למען הקהילה.

 עם הזמן, הפעילות הקטנה גדלה לשותפות מנוהלת בשם “לאומי בתנועה” וכיום היא מונה כ- 50 שותפויות בפריסה ארצית בין יחידות הבנק השונות וכלל תנועות הנוער. בין התנועות המשתתפות ניתן למצוא את הצופים, השומר הצעיר, מכבי צעיר, בני עקיבא,עזרא, האיחוד החקלאי,הנוער הלאומי וכן מתנדבי שנת שירות של עמותת “אחריי!”.

לאורך כל התקופה הזאת, מטרת התכנית נשארה זהה:  לחזק מנהיגות בקרב הצעירים ויחד להעצים את הקהילה. במסגרת התוכנית מעניקים העובדים תמיכה, ליווי וסיוע בקידום חברי הגרעין ובפעילותם בקהילה המקומית כדי ליצור ביחד שינוי ומעגלי השפעה.

כמו בכל שותפות, כל אחד מהצדדים מביא משהו מוצלח לתערובת, ויוצרים ביחד נוסחה מנצחת: המתנדבים מהבנק מביאים לשותפות את ההיכרות רבת השנים עם הקהילה והכוחות הפועלים בה יחד עם משאבים אנושים, מקצועיים וכלכלים ורצון אמיתי לסייע ביצירת שינוי. מהצד השני, מתנדבי שנת השירות/שירות לאומי מביאים לשותפות את המחויבות והקשר האישי שהם יוצרים בקהילה, את ההמשכיות התנועתית באותה הקהילה, הרוח והמוטיבציה ליצירת שינוי.

מהחוויה האישית שלי מדובר כאן בשותפות מדהימה ומעצימה! לפני כשנתיים הוזמנתי להרצות בפני קבוצות בני נוער שעברו מספר ימי הכשרה בכפר סילבר על מהות השותפות: במסגרת ההרצאה, החלו שאלות טריוויאליות, כמו “מה באמת עומד מאחורי השותפות הזאת?” או “מה באמת יוצא לכם מזה?” ו”האם מחר זה יופיע בחדשות?”.

אין סיפוק רב יותר מלבוא ממקום כל כך נקי של עשייה ולהגיד לאותם בני נוער שאנחנו כאן במטרה אחת בלבד: לקדם ביחד איתם את בני הנוער, להעצים אותם ולהביא אותם למקומות טובים יותר ואיכותיים יותר.

לפני זמן מה, עיריית בת ים החליטה להקים מרכז למידה בבית ספר מקומי בו לומדים ילדים משכבה סוציואקונומית נמוכה, ולהיעזר למטרה זו בנו ובצעירים מתנועת בני עקיבא.

ואכן, לאחר העבודה הקשה שהשקענו טקס הפתיחה של המרכז היה אחד מהמרגשים ביותר שנכחתי בו. רק לראות את המקום מאובזר במחשבים, משופץ ומקושט בציורי קיר לילדים, ובמיוחד את ילדי בית הספר מקריאים את ברכות ומספרים כיצד המקום יתרום לכל אחד ואחד מהם. פשוט מצמרר ומחמם את הלב בו זמנית.

 אחרי שסיפרתי לכם על החוויה שלהם, אסיים במילותיה של סיגל דוידוב, מנהלת התכנית “לאומי בתנועה” ומטעם לאומי מועצת תנועות הנוער:

“תוכנית ‘לאומי בתנועה’ מפגישה למעשה שני גופים מרכזים לעשייה אחת משותפת, גדולה המורכבת מהרבה אנשים, פעילויות ולבבות פתוחים! התוכנית מאפשרת יוזמות חברתיות ובעיקר המון רגעים מרגשים. מדובר בהזדמנות להתבונן דרך עיניהם של חברי שנת שירות ורכזים צעירים, אידאליסטים, החולמים על תיקון החברה והחיים בקהילה בה הם פועלים וזאת תוך כדי שיתוף הפעולה המלא של עובדי לאומי המביאים עמם ראייה בוגרת, מקצועית מעריכה, המשכית ומפוכחת. שותפות זו מביאה עוד נדבך ועוד מעשה למען חברה טובה יותר!”

אני מזמין אתכם, עובדי לאומי היקרים, להצטרף לתוכנית המעצימה הזאת. לכם קוראים יקרים, אני פונה באופן אישי, בואו נשנה יחדיו את פני החברה הישראלית ונדאג לעתיד טוב יותר לדור ההמשך.

סיגל דוידוב, מנהלת התכנית “לאומי בתנועה”. 


תגובות הקוראים (14)

 1. ערן

  נוגע ללב! כל הכבוד וישר כח!

 2. יעל ארונוביץ

  אני יעל ארונוביץ, חברה בשנת שירות מטעם תנועת הנוער המכבי הצעיר בכפר הנוער ויצו הדסים. בתחילת השנה נחשפנו לפרויקט של בנק לאומי- לאומי בתנועה. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם סניף אבן יהודה, נתקלנו באנשים מקסימים ומלאי נכונות לתת מעצמם, אכפתיים ופתוחים לתמוך בכל רעיון שהצענו. פרויקט אחד- שיפוץ מקלט מוזנח בפנימייה והפיכתו לסניף יפה ואסתטי כבר מאחורינו ועבר בהצלחה מירבית. לפנינו עוד שני פרויקטים שאנחנו עובדים עליהם לקראת סיום שנה.. הפרויקט נושא פירות ועושה טוב לכל הכיוונים! חיזקו ואימצו!

  • גיא

   יעל,
   תודה רבה על תגובתך והשיתוף בחוויות האישיות שלך במסגרת הפרויקט המשותף עם סניף אבן יהודה.
   כייף לשמוע על השותפות מהצד השני.
   שיהיה לכם בהצלחה בהמשך השותפות

 3. לוי איטח-מנהל לאומי דקר.

  שלום לכם,אני מוצא חובה נעימה לנצל במה זו ולשתף אתכם בהזדמנות הנפלאה שלאומי כארגון עסקי משלב ערכים חברתיים ,בכך שמאפשר לנו כעובדים ליטול חלק בעשייה שקטה למען הקהילה .
  בשנים האחרונות אני מוביל יחד עם עובדי הסניפים שאני מנהל פעילות בעיר, מתוך אמונה שאם חפצים אנו לחיות בחברה מוצלחת יותר אנו צריכים להשקיע בעתיד ילדנו -הדור הבא!
  ולכן, השנה בשונה משנים קודמות ,החלטנו עובדי סניף דקר, לכוון גבוה ולקחנו על עצמנו אתגר עצום: הקמת מרכז מדעים ולמידה בביה”ס יסודי ” ציפורי” בעיר בת- ים.
  בכוחות משותפים יחד עם העירייה, בנות השרות של בנות עקיבא ומכבי צעיר, הוקמה “פנינה”  בביה”ס.
  קיבלנו כיתה גדולה שהייתה נטושה ובאמצעות משאבים לא מעטים שופצה על ידנו לרבות פרקט לרצפה, וילונות, ריהוט מאובזר בספרי קריאה ומשחקי קופסא וגולת הכותרת: מיחשוב הכיתה ב -15 עמדות המחוברות לאינטרנט אלחוטי.
  מרכז הלמידה משמש ככיתת לימוד למדעים בשעות הבוקר ומשעות הצהריים מתופעל כמרכז העשרה לתלמידים על ידי בנות השרות יחד עם נציגי הסניף.
  לצד הפרגון הרב שפרויקט זה חולל בעיר, קיימת תחושת סיפוק אדירה והרגשה נפלאה של עובדי הסניף שמצליחים באמצעות מעשה זה להחזיר לקהילה המון חום ואהבה לצד השקעה ערכית בילדי העיר.
  ברצוני להודות לכל השותפים לעשייה, לגיא דר וסיגל דוידוב על הסיוע לאורך כל הדרך וכמובן לעובדי סניף דקר היקרים שנרתמו עם כל הלב והנשמה!!!
   

 4. ורד בן עמרה

  גיא שלום רב,
  יפה וראוי לכל אדם לעשות הפוגה בשיגרת החיים ולהביט מעט לצדדים. ולתת!
  אני חושבת שהנתינה נותנת המון כוח .
  המשיכו וגלו עוד ועוד מתנדבים ברחבי הבנק והפיצו את הערכים שיש בצד ההתנדבות.
  יישר כוח

 5. פני

  גרעין השינוי – צמד מילים הטומן  בחובו את השינוי והרוח החדשה שמביאים יחד מתנדבי שנת שרות, “לאומי בתנועה” בהובלת סיגל וכמובן המובילים והמתנדבים מלאומי. 

  זה לא מובן מאליו להיות בעמדת יוצרים ומשפיעים על המציאות שלנו, הדרך שלכם והדוגמא האישית של  העוסקים במלאכה ראויים לחיקוי והערכה רבה!

  המשך עשייה מבורכת!
   

  • גיא

   פני ,
   תודה רבה על הפרגון, אכן מדובר כאן בשילוב מנצח

 6. הלה אופיר

  גיא וסיגל יקרים, היטבתם להדגיש את הייחודיות של התכנית- חיזוק המובילים, חיבור למנהיגות ולמצוינות ערכית . זו בחירה שאינה מובנת מאליה וראויה להערכה. בתקווה להמשך העמקה והתפתחות של התכנית ופעילות מתנדבי הבנק עם ולמען השינשינים. המון הצלחה! הלה

 7. הלה אופיר

  הייחודיות של התכנית הנה בחיזוק מנהיגות צעירה בעשיה עם ולמען בני נוער מתנדבים- חיזוק החזקים המהווים מודל לצעירים אחרים. הבחירה הלא אלמנטרית של בנק לאומי בחיזוק החזקים מאפשרת עשיה מקצועית ומשמעותית יותר. חשוב להמשיך ולפתח עוד נדבכים לשותפות הייחודית הזו. המון הצלחה! 

  • גיא

   הלה ,
   תודה רבה על הפרגון ועל הליווי לאורך כל הדרך

 8. אסף

  גיא היקר,
  מרגש לקרא על העשייה המבורכת שלך ושל האנשים הנפלאים בלאומי.
  הוכחתם כי בלאומי יודעים לעשות גם מעבר לעסקים וכי לכם ולכל המתנדבים יש לב ענק.
  ישר כח לכולם- אסף

  • גיא

   תודה רבה אסף
   יש לנו הזכות לעבוד בארגון שחרט על דגלו לחנך ולקדם את בני הנוער

 9. שושי

  גיא וסיגל היקרים, אתם נשמעים ומייצגים את הישראלי היפה ,החולם, המאמין בחברה איכותית שיוויונית וערכית. שיתוף הפעולה שאתם מייצגים כל כך הולם לערכי הליבה של שני הארגונים הגדולים האלה, מצד אחד המוסד הפיננסי שהוקם לפני 110 שנים בדמות חלק מחזונו של הרצל, אשר סייע ומסייע רבות בהקמת המדינה הן מוניטרית והן תשתיתית , ואשר חרט על דגלו ערכים ואתיקה חברתיים. ובשיתוף עם תנועות הנוער המתנהלים מקיומה של המדינה ואשר בדרך חינוכית ,ערכית שיוויונית ואתגרית מובילים את הנוער לעשייה הובלה ומנהיגות. נוער אשר בשנותיו היפות נעתר להתנדבות ודחיית שירות במטרה לתמוך ולסייע בכל מקום ואתר. השותפות המעצימה הזו עליה אתם מדווחים של עובדי לאומי עם הנוער המיוצג ע’י מועצת תנועות הנוער ,שהוא מלח הארץ, במטרה להגיע למקומות טובים וגבוהים יותר, מחזקת את האמון שיש תקווה ועתיד טוב בארץ.  לו יהיי ורמת הציניות תפחת והעשייה תחלחל לכל הקהילה ותוכיח כי לא פסה התקווה ויש כאן שותפות וערבות הדדית בכל השכבות באשר הן ובאופן שיוויוני . גם אם העשייה מתבצעת בהשקט ובבטחה אין ספק שבטווח הארוך ניווכח כי שכרה בצידה.
  מצטרפת להמלצתו של גיא וקוראת לעובדים וקבוצות נוספים להצטרף לעשייה ולהתרשם מקרוב. ולמתנדבים הנוכחיים נותר לי לאומור  : יישר כח !!!  ו- חזק ואמץ !!!   חברים יקרים.

 10. עידו

  פרוייקט יפה וראוי.
  שאפו.

Comments are closed.