גיא דר

גרעין השינוי

גיא דר
כשאתם שומעים על שותפות של בנק עם גורם אחר, אני בטוח שהאסוציאציות שעולות לכם הם של אנשים

כשאתם שומעים על שותפות של בנק עם גורם אחר, אני בטוח שהאסוציאציות שעולות לכם הם של אנשים מעונבים לוחצים ידיים בתוך בנייני משרדים, אבל היום הייתי רוצה לדבר איתכם על פן אחר של שותפות.
זה התחיל לפני כ- 4 שנים כפעילות קטנה בה חברו יחדיו כמה סניפים בלאומי לגרעיני מתנדבי שנת שירות של תנועות הנוער: צעירים שבחרו לדחות את גיוסם לצה”ל בשנה בכדי להקדיש את הזמן הזה לטובת פעילויות התנדבותיות משותפות למען הקהילה.

 עם הזמן, הפעילות הקטנה גדלה לשותפות מנוהלת בשם “לאומי בתנועה” וכיום היא מונה כ- 50 שותפויות בפריסה ארצית בין יחידות הבנק השונות וכלל תנועות הנוער. בין התנועות המשתתפות ניתן למצוא את הצופים, השומר הצעיר, מכבי צעיר, בני עקיבא,עזרא, האיחוד החקלאי,הנוער הלאומי וכן מתנדבי שנת שירות של עמותת “אחריי!”.

לאורך כל התקופה הזאת, מטרת התכנית נשארה זהה:  לחזק מנהיגות בקרב הצעירים ויחד להעצים את הקהילה. במסגרת התוכנית מעניקים העובדים תמיכה, ליווי וסיוע בקידום חברי הגרעין ובפעילותם בקהילה המקומית כדי ליצור ביחד שינוי ומעגלי השפעה.

כמו בכל שותפות, כל אחד מהצדדים מביא משהו מוצלח לתערובת, ויוצרים ביחד נוסחה מנצחת: המתנדבים מהבנק מביאים לשותפות את ההיכרות רבת השנים עם הקהילה והכוחות הפועלים בה יחד עם משאבים אנושים, מקצועיים וכלכלים ורצון אמיתי לסייע ביצירת שינוי. מהצד השני, מתנדבי שנת השירות/שירות לאומי מביאים לשותפות את המחויבות והקשר האישי שהם יוצרים בקהילה, את ההמשכיות התנועתית באותה הקהילה, הרוח והמוטיבציה ליצירת שינוי.

מהחוויה האישית שלי מדובר כאן בשותפות מדהימה ומעצימה! לפני כשנתיים הוזמנתי להרצות בפני קבוצות בני נוער שעברו מספר ימי הכשרה בכפר סילבר על מהות השותפות: במסגרת ההרצאה, החלו שאלות טריוויאליות, כמו “מה באמת עומד מאחורי השותפות הזאת?” או “מה באמת יוצא לכם מזה?” ו”האם מחר זה יופיע בחדשות?”.

אין סיפוק רב יותר מלבוא ממקום כל כך נקי של עשייה ולהגיד לאותם בני נוער שאנחנו כאן במטרה אחת בלבד: לקדם ביחד איתם את בני הנוער, להעצים אותם ולהביא אותם למקומות טובים יותר ואיכותיים יותר.

לפני זמן מה, עיריית בת ים החליטה להקים מרכז למידה בבית ספר מקומי בו לומדים ילדים משכבה סוציואקונומית נמוכה, ולהיעזר למטרה זו בנו ובצעירים מתנועת בני עקיבא.

ואכן, לאחר העבודה הקשה שהשקענו טקס הפתיחה של המרכז היה אחד מהמרגשים ביותר שנכחתי בו. רק לראות את המקום מאובזר במחשבים, משופץ ומקושט בציורי קיר לילדים, ובמיוחד את ילדי בית הספר מקריאים את ברכות ומספרים כיצד המקום יתרום לכל אחד ואחד מהם. פשוט מצמרר ומחמם את הלב בו זמנית.

 אחרי שסיפרתי לכם על החוויה שלהם, אסיים במילותיה של סיגל דוידוב, מנהלת התכנית “לאומי בתנועה” ומטעם לאומי מועצת תנועות הנוער:

“תוכנית ‘לאומי בתנועה’ מפגישה למעשה שני גופים מרכזים לעשייה אחת משותפת, גדולה המורכבת מהרבה אנשים, פעילויות ולבבות פתוחים! התוכנית מאפשרת יוזמות חברתיות ובעיקר המון רגעים מרגשים. מדובר בהזדמנות להתבונן דרך עיניהם של חברי שנת שירות ורכזים צעירים, אידאליסטים, החולמים על תיקון החברה והחיים בקהילה בה הם פועלים וזאת תוך כדי שיתוף הפעולה המלא של עובדי לאומי המביאים עמם ראייה בוגרת, מקצועית מעריכה, המשכית ומפוכחת. שותפות זו מביאה עוד נדבך ועוד מעשה למען חברה טובה יותר!”

אני מזמין אתכם, עובדי לאומי היקרים, להצטרף לתוכנית המעצימה הזאת. לכם קוראים יקרים, אני פונה באופן אישי, בואו נשנה יחדיו את פני החברה הישראלית ונדאג לעתיד טוב יותר לדור ההמשך.

סיגל דוידוב, מנהלת התכנית “לאומי בתנועה”.