קרן ופנר

חוק המזומן: מה מותר ומה אסור?

קרן ופנר
החוק החדש שצפוי לחולל מהפכה של ממש בכל הקשור להתנהלות עם מזומנים, נכנס לתוקף. איך ובאיזה מקרים זה ישפיע על הצרכנים? ריכזנו את כל המידע

החל מ-1 בינואר 2019, הסכום שנוכל לשלם במזומן ובשיקים סחירים – יוגבל באופן דרמטי. מטרות החוק החדש להגבלת השימוש במזומן הן להילחם בהון השחור ולהיאבק בתופעות של הלבנת הון והעלמת מס. להלן ההשפעות העיקריות שלו על חיי היום יום שלנו:

עסקאות בין אנשים פרטיים

בסכום העולה על 50,000 ש"ח, ניתן יהיה לשלם במזומן עד 10% ממחיר העסקה במזומן או 50,000 ₪, לפי הנמוך. למשל, אם החלטתם לרכוש רכב מאדם פרטי ב- 75,000 ₪, תוכלו לשלם רק עד 7,500 ₪ במזומן. אם סכום העסקה הוא עד 50,000 ₪, ניתן יהיה לשלם את כל הסכום במזומן. אגב, כדאי לדעת, שאותן מגבלות חלות גם בעת הענקת מתנה לחבר או מכר. מה שכן, ההגבלות הללו לא יחולו על תשלום במזומן בין בני זוג, הורים, ילדים, סבים, נכדים ובני זוגם, למעט תשלום במזומן עבור שכר עבודה.

 

 

 

עסקאות עם בעלי עסקים, כולל מוסדות ללא כוונת רווח

כשמדובר על עסקאות עם בעלי עסקים, ההגבלות דרמטיות אף יותר והן תקפות גם לתשלום שכר עבודה, תרומה או הלוואה מגוף פיננסי לא מפוקח. במצבים כאלו, על עסקאות שסכומן גבוה מ-11,000 ש״ח ניתן יהיה לשלם במזומן עד 10% ממחיר העסקה או  11,000 ₪ – לפי הנמוך. אם סכום העסקה הוא עד  11,000 ₪- ניתן יהיה לשלם את כולו במזומן.

 

 

 

שיקים פתוחים – OUT

החוק החדש קובע גם הגבלות על השימוש בשיקים והיסבם, ובהן איסור על קבלת או מסירת "שיק פתוח", לכל מטרה שהיא, בלי שצוין שם המוטב על השיק. בנוסף, כשמסבים שיק, חובה לציין את שם המסב ומס' הזהות שלו. כשמדובר בבעלי עסקים ההגבלה היא גורפת ולגבי אנשים פרטיים האמור חל על תשלום בשיק העולה על 5,000 ש"ח.

הצהרה על אמצעי תשלום במקרקעין

שינוי נוסף הקשור בחוק הוא חובת ההצהרה על אמצעי התשלום ברכישת זכויות במקרקעין תוך 30 יום מהרכישה. במידה שלא יעשה כך, העסקה לא תירשם בפנקס המקרקעין אולם כן תינתן לרוכש הארכה של עד 6 חודשים מהיום בו החזקה נמסרה לו.

 

לסיכום, ימים יגידו כיצד נתאקלם לחוק ועד כמה באמת נחווה את ההשפעה שלנו על חיינו. חשוב לדעת כי החוק מטיל עיצומים כספיים או קנס מנהלי בגין הפרתו, וכן עונשי מאסר על ביצוע מעשי מרמה.

 

* הכותבת הינה ופנר קרן – יועצת מס, מלווה עסקים קטנים ובינוניים. ממשרד "ופנר גיא, רואה חשבון- חשבונאות ומיסים" וחברת הנהלה בלשכת יועצי המס.