רותי שרון

איך עושים תכנון תקציב חודשי מבוסס על ראייה שנתית?

רותי שרון
"הימים חולפים, שנה עוברת, אבל המנגינה לעולם נשארת". חגי תשרי ו-1 בספטמבר הן הזדמנות נהדרת לדבר על התחלות חדשות ותכנון כלכלי חדש. בעולם העסקי שנת התקציב מתחילה ב-1 בינואר, אבל דווקא עבור משפחות עם ילדים, ה-1 בספטמבר וראש השנה מבשרים על שנת תקציב כלכלית חדשה למשפחות.

ב-1 בספטמבר, עם תחילת שנת הלימודים בגנים ובבתי הספר, משתנות עלויות שכר הלימוד, החוגים וכו'. גם עבור הסטודנטים, שפותחים את שנת הלימודים באוקטובר באוניברסיטאות ובמכללות, הסתיו מבשר על שנה כלכלית חדשה.

 

אם נסתכל על מבנה ההוצאות שלנו בכל אחד מהחודשים, נראה שהן מורכבות מהוצאות שהתדירות שלהן משתנה:

 • שבועיות – למשל קניות בסופרמרקט
 • חודשיות – לדוגמה ועד בית, משכנתא ותשלום לגן
 • דו-חודשיות – כמו חשמל וארנונה
 • שנתיות – כמו טסט לאוטו, קייטנות, מנוי לבריכה וחופשה בחו"ל.
 • לא קבועות – לדוגמה ביגוד והנעלה, מתנות, בילויים

אם נתכנן תקציב שמתחשב רק בהוצאות חודשיות והדו-חודשיות, ולא ניקח בחשבון את ההוצאות השנתיות, הרי שלא יוותר לנו כסף לשלם עבורן בבוא העת. ובואו נודה על האמת – ההוצאות הללו הן לא הפתעה. כל שנה אנחנו עושים טסט, יוצאים לחופשה ושולחים את הילדים לקייטנות (שיגדלו כבר…).

 

המטרה שלנו היא להכין תקציב בו סך ההוצאות יהיה דומה מחודש לחודש, ועדיין נמוך מההכנסות.
לכן, נגדיר תקציב חודשי עם הקצאה כספית לכל הנושאים באופן ממוצע. רצוי להכין אותו לאחר שבדקנו כמה הוצאנו בכל אחד מהסעיפים במהלך החודשים האחרונים. נתחיל מהקצאת כספים להוצאות החודשיות השוטפות – חלקן קבועות כמו ועד בית וחלקן משתנות כמו סופרמרקט; נמשיך עם ההוצאות הדו-חודשיות – אותן נחלק ל-2. אם, למשל, הארנונה הדו-חודשית עומדת על 1,200 ₪, אז בממוצע לחודש הארנונה היא 600 ₪.
טיפ: חלק מהרשויות מאפשרות לשלם ארנונה בהוראת קבע חודשית. מומלץ.

 

ועכשיו, קבלו אותן – את ההוצאות השנתיות.

בואו ניקח לדוגמה קייטנות ונניח שלפי החישוב שלנו העלות השנתית היא 6,000 ₪. כלומר בממוצע לחודש מדובר ב-500 ₪ (חילקנו ב-12). תחשבו על זה ככה, כל חודש אנחנו אמורים להוציא כספים כך שיישארו לנו בחשבון 500 ₪ למימון הקייטנות בקיץ. אם נתנהל עפ"י התקציב שתכננו, הרי שבכל חודש יצטבר לנו כסף בחשבון למימון ההוצאות השנתיות. וכך נעשה לגבי כל הוצאה שנתית. בסופו של דבר התקציב שלנו ישקף את כול ההוצאות בממוצע לחודש עפ"י ראייה שנתית.

 

טיפ: על מנת לוודא שיהיה לנו כסף בקיץ לקייטנות ולחופשה, אפשר לשים בצד – בפק"מ או חיסכון אחר כלשהו – את הסכום החודשי שהוקצה למטרה הזו. נניח 500 ₪ כל חודש. ממש להוציא אותם מהעו"ש. כך יהיה לנו קל יותר לא להתפתות ולהוציא יותר כסף משתכננו כי הרי יש כסף בחשבון.

 

אז מה אתם אומרים? נתחיל לתכנן את הקיץ הבא כבר מעכשיו?

 

 

רותי שרון, יועצת בכירה ומרצה לתחום כלכלת המשפחה

www.ruthsharon.co.il

תגובות הקוראים (2)

 1. משה בנגי

  זה מראה
  כמה הבנק אינושי

  הגב
  • קרן שטרן

   אכן נותן כלים מועילים לתכנן להתמודד ולצלוח מהמורות כלכליות בהצלחה.במיוחד כשכירים באמצע החיים.

   הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?