זיוה שמרוני

אמא בנקאית: מפקידים ומושכים

זיוה שמרוני
אחרי שדיברנו על תהליך פתיחת חשבון בנק,  בטור הזה נלמד איך לנהל אותו – ומה עושים עם כרטיס אשראי.

אחרי שדיברנו על תהליך פתיחת חשבון בנק,  בטור הזה נלמד איך לנהל אותו – ומה עושים עם כרטיס אשראי.
בטור הקודם למדנו מה זה בעצם בנק ואיך פותחים חשבון. אבל מה קורה אחרי שפותחים את החשבון?
הפקדה ומשיכה – אלה הן שתיים מהפעולות הראשונות שתבצעו בבנק. לא מומלץ להסתובב עם סכומים גדולים של כסף במזומן ללא שמירה, ולכן אנו מפקידים את הכסף בבנק ששומר עליו. באותה מידה אנו יכולים לקחת כסף מחשבון הבנק שלנו. פעולה זו נקראת משיכה. את המשיכה ניתן לבצע במספר דרכים, כמו למשל באמצעות כרטיסי כספומט או אשראי, באמצעות שיק (המחאה) או משיכה מקופת הבנק.

משיכת יתר – כאשר הבנק מאשר ללקוח למשוך סכום גדול יותר מהסכום שיש לו בחשבון. משיכת יתר נקראת גם אוברדראפט (Overdraft) או מינוס.

כספומט – מכשיר אוטומטי שבאמצעותו נוכל לא רק למשוך כסף, אלא לבצע גם עוד שורה של פעולות כמו לברר כמה כסף יש לכם בחשבון (בירור יתרה), להפקיד שיקים, לשלם חשבונות, להפקיד מזומנים ועוד. ניתן להשתמש בכספומט גם כשהבנק סגור, ואפשר להשתמש בכל מכשיר כספומט, גם כזה השייך לבנק אחר מהבנק שבו אנחנו מנהלים את החשבון שלכם. העמלה על משיכת כספים מהכספומט זולה יותר מעמלת המשיכה דרך פקיד בבנק.

לא כל מכשירי הכספומט שייכים לבנקים. ישנם מכשירים פרטיים הממוקמים במרכזי בילוי וקניות. חשוב לזכור שעמלת המשיכה במכשירים אלה גבוהה יותר מאשר במכשירים של הבנקים.

כרטיס כספומט – כרטיס מגנטי עליו נמצא המידע הבסיסי אודות בעל הכרטיס – פרטי החשבון, סניף ובנק. בשונה מכרטיס אשראי, כרטיס הכספומט משמש רק למשיכת כספים, הפקדות, וקבלת מידע – ולא ניתן לשלם ישירות באמצעותו.

שימו לב, כאשר אנחנו מעוניינים למשוך כסף באמצעות הכספומט – נתבקש להקיש את הקוד הסודי שלנו. אם נטעה בקוד שלוש פעמים ברציפות, המכשיר “יבלע” את הכרטיס מחשש שהוא גנוב.

כרטיס אשראי– כרטיס האשראי משמש גם כאמצעי תשלום וגם ככספומט. איך זה עובד? בעת רכישה יבקשו מאיתנו את הכרטיס ותעודה מזהה, כדי לוודא שאתם בעליו. את הכרטיס מעבירים במכונה שקוראת את הנתונים המופיעים בפס המגנטי, ובוחנת האם הכרטיס תקין והאם יש לבעליו מספיק אשראי.

החיוב בחשבון נעשה רק פעם בחודש, בתאריך שתקבעו מראש מבין האפשרויות: באחד בחודש, ב-10 או ב-15 בכל חודש.

מסגרת בכרטיס אשראי: בנוסף למסגרת האשראי בחשבון הבנק, בעת הזמנת כרטיס אשראי נקבעת גם מסגרת לרכישות שאפשר לבצע בכרטיס. כלומר, לא מספיק שיש מסגרת אשראי בחשבון, צריך גם לקבוע מסגרת בכרטיס.

כמובן שניתן לרכוש באמצעות כרטיס האשראי גם באתרי אינטרנט, אולם חשוב להיזהר – לא מעט אתרים אינם מאובטחים מספיק, מה שאומר שפרטי האשראי שלכם עלולים להגיע לידיים לא נכונות.

זיכרו – כרטיס האשראי והכספומט הם שלכם בלבד, אל תתנו למישהו אחר את הכרטיס והקוד כדי שיבצעו פעולות במקומכם.

דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שחברות האשראי השונות הקימו מועדוני לקוחות, שנותנים הטבות שונות לחברי המועדון, כמו למשל כרטיס קולנוע שני חינם. חשוב לבדוק איזה מבין המועדונים מתאים לכם, כדי שלא תקבלו הטבות שמתאימות למועדון גיל הזהב.

בטור הבא אספר לכם על אמצעי תשלום נוספים כמו השיק (המחאה) ונסביר למה צריך לתכנן את ההתנהלות הכלכלית האישית ולא פשוט “לזרום”.

שלכם,

אמא בנקאית