טל בר-אל

5 דברים שכדאי לכם לעשות דווקא בקיץ הקרוב

טל בר-אל
השילוב בין החזרה מתקופת החל"ת, שרבים חווים, לבין עונת הקיץ שבפתח הוא הזדמנות להתנהל כספית באופן נכון יותר. טל בר אל, ראש מערך לקוחות פרטיים בלאומי עם 5 כללים שכדאי לכם לזכור.

סיומה הקרוב של תקופת החופשה ללא תשלום, אותה חוו מאות אלפים בשנת משבר הקורונה, מחייב התנהלות כספית נכונה ומותאמת – בדגש על ניהול ההוצאות השוטפות בתקופת הקיץ המאתגרת ועתירת ההוצאות ממילא. אם גם אתם מסיימים את תקופת החל"ת או רוצים לנצל את חודשי הקיץ לעשות סדר בחשבון, קבלו 5 עקרונות עיקריים.

 

1. עשו סדר בהתחייבויות שלכם

במשבר הקורונה ביקשו משקי בית רבים להקפיא את תשלומי המשכנתא המלאים (לעתים לתקופה של עד שנתיים) ולשלם באופן זמני את הריבית בלבד, ולא את קרן ההלוואה. אם גם אתם נאלצתם בתקופה הקורונה לדחות החזרי משכנתאות והלוואות, כדאי לנצל את התקופה הקרובה כדי לבדוק האם ניתן עתה לחזור לביצוע התשלומים כמו לפני תקופת הקורונה ולבטל את הקפאות התשלומים למיניהן. חשוב לזכור כי ההקפאות האלו, אף שהן מייצרות לכאורה תחושה של רווחה בחשבון, עולות כסף ומייצרות תמונת מצב לא נכונה לתכנון ההתנהלות החודשית הנכונה שלכם. בדקו גם את מצב ההתחייבויות שלכם בתחומי הביטוח, הגמל והפיננסים, ושקלו היטב האם וכיצד ניתן לחזור אליהן.

 

סדר בהתחיבויות

2. נצלו את ההזדמנות כדי לחזור גם לחסוך

תקופת הקורונה לימדה אותנו איזה יתרון יש לחיסכון אותו ניתן לממש, בין היתר, בזמן משבר. החזרה מהחל"ת להעסקה מלאה משמעותה, ברוב המקרים, גידול בהכנסה כיוון שדמי החל"ת היו רק 70% מגובה השכר. חלק מההפרש הזה בהכנסות מומלץ מאוד לנצל לטובת חיסכון. ככלל, כדאי לשאוף לצבירת חיסכון בגובה של ארבעה עד ששה חודשי ההוצאות שלכם. הסכום הזה יכול מאוד לסייע לכם בעת צרה. לדוגמה: אם ההוצאות החודשיות שלכם עומדות על שמונת אלפים ש"ח בחודש, מומלץ כי היעד שלכם לחיסכון יהיה בגובה 30 עד 50 אלף ₪.

 

3. בדקו את מסגרת האשראי בחשבון

במהלך משבר הקורונה, רבים הוציאו פחות כספים מדי חודש, בוודאי בכל הנוגע לבילויים ולמותרות, שכידוע מרביתם גם לא פעלו במשבר. עם החזרה הכמעט מלאה לשגרה, ובוודאי לקראת תקופת הקיץ שידועה בריבוי ההוצאות שבה, מומלץ לבצע התאמה של מסגרת האשראי לצרכים המשתנים. אם אתם מתכננים כעת חופשה מעבר לים, שיפוץ בבית או כל הוצאה כספית גדולה אחרת, כדאי לשוחח עם הבנקאי שלכם ולבצע התאמה של מסגרת האשראי. חשוב לזכור, ששיעור הריבית על חריגה ממסגרת האשראי גבוה ביחס לשיעור הריבית על מסגרת מאושרת, וניתן בהחלט להימנע ממנה או לצמצמה באמצעות קביעת מסגרת אשראי נכונה. הריבית שתשלמו על מסגרת האשראי היא על-פי הניצול שלה בלבד, ולכן ניתן לשקול הגדלה של המסגרת למול צרכים שוטפים ועתידיים שמחייבים זאת.

 

קיץ

4. קיימו שיח משפחתי על המציאות החדשה

החזרה הכמעט מלאה לשגרה שקדמה לקורונה וסיום תקופת החל"ת לחלקנו, הם הזדמנות לשתף את בני המשפחה במשמעויות וגם ללמד את הילדים משהו על התנהלות פיננסית נכונה. חשוב להעביר מסר לבני המשפחה הצעירים (באופן מותאם גילאית כמובן) כי התנהלות כספית בצורה אחראית ומאוזנת כפי שבאה לידי ביטוי בזמן הקורונה, יכולה וצריכה להימשך גם עם החזרה לשגרה. ניתן להגדיר לילדים תקציב חודשי או שבועי באמצעות דמי כיס, וגם לעודד אותם לבלות בתקופת הקיץ לא רק במקומות הכרוכים בהוצאה גבוהה או בהוצאה כלשהי.

 

בנוסף, נצלו את הכלים שמעמיד לרשותכם לאומי למעקב אחר ההוצאות השוטפות שלכם. בדקו באפליקציית לאומי פעם או פעמיים בשבוע מה מצב ההוצאות בחשבון ובכרטיסי האשראי, והתנהלו בהתאם.

 

5. מסיימים את החל"ת ללא חזרה לעבודה? אנחנו כאן

אם תקופת החל"ת שלך מסתיימת בלא חזרה מיידית לעבודה, מומלץ לקיים שיח פתוח עם הבנקאי שלך ויחד לתכנן את התקופה שבפתח – זאת כמובן לצד המשך מאמץ מתמיד לחזרה לשוק העבודה. הבנקאי שלכם יוכל לסייע לכם בבחינת מסגרת האשראי הנדרשת כעת ובסוגיית ההתחייבויות שלכם לתשלומים, והכל כדי להבטיח לך את המענה הפיננסי הנכון ביותר עבורך.