רותי שרון

מזל טוב: כך תיערכו כלכלית להרחבת המשפחה

רותי שרון
ילדים הם ברכה, אבל הם גם יוצרים מציאות כלכלית חדשה למשפחה. אז עד כמה ההוצאות וההכנסות משתנות? ואיך נערכים בצורה נכונה לכל השינויים? קבלו מדריך שיעשה לכם סדר ויתן לכם כל המידע הנדרש.

הוצאות והכנסות חד פעמיות

 

 • חבילת לידה: בדרך כלל מדובר על "השילוש הקדוש" – מיטה, שידה ועגלה – וכמובן כל האביזרים הנלווים כמו בקבוקים, בגדים ראשונים, אמבטיה ועוד. חבילה כזו עולה אלפי שקלים החל מ-2,000 ויש כאלו שמוציאים יותר מ-10,000.
 • מענק לידה: ביטוח לאומי משלם ליולדת מענק לידה בתוך חודש מיום הלידה לחשבון הבנק. סכומי המענק משתנים בהתאם למספר הילדים: ילד ראשון – 1,757 ש"ח, ילד שני – 790 ש"ח, ילד שלישי ואילך – 527 ש"ח, תאומים – 8,783 ש"ח ושלישייה – 13,175 ש"ח. הנתונים נכון ל-1.1.2018.
 • מכונית חדשה או אפילו בית חדש: לעיתים אין מספיק מקומות ישיבה במכונית, או שנוצר צורך לעבור לדירה יותר גדולה. כמובן שכאן אנחנו מדברים על הוצאות גבוהות בסדרי גודל.

 

זוג בקניות לקראת לידה

 

ההכנסות השוטפות

 

 • דמי לידה חד-פעמיים לאישה עובדת מהווים בעצם תחליף הכנסה לתקופת חופשת הלידה. גם אב יכול להחליף את בת זוגו בחלק מהחופשה ולקבל את דמי הלידה. מחשבון לחישוב סכום דמי הלידה המגיעים לכם >>
 • החלטתם להאריך את "תקופת הלידה וההורות"? כדאי להיערך לכך מראש, למשל על ידי ניצול חיסכון קיים. קחו בחשבון שעם החזרה לעבודה תצטרכו להשלים את ההפרשות הסוציאליות על מנת לשמור על רצף תשלומים.
 • קצבת ילדים חודשית נועדה לסייע למשפחה בהוצאות גידול הילדים, והיא משולמת באופן אוטומטי ע"י הביטוח הלאומי מדי 20 לחודש ללא קשר להכנסות המשפחה. נכון ל-2018 קצבה לילד ראשון היא 150ש"ח, לילדים השני-רביעי 189 ש"ח ומהילד החמישי ואילך – 150 ש"ח. מחשבון לבדיקת סכום קצבת הילדים המגיעה לכם >>
 • נקודות זיכוי של מס הכנסה. החל מ-2012 הורים לילדים זכאים לנקודת זיכוי במשך 5 שנים בגין כל ילד החל משנת המס שלאחר הלידה, וזאת בנוסף לנקודות הזיכוי בגין ילדים עד גיל 18. שווי ההטבה בשנים 2017 ו-2018 הוא 324 ש"ח לחודש, המקוזזים ממס ההכנסה של ההורים ומגדילים את המשכורת הנטו. ההטבה ניתנת רק לאחד ההורים: לאישה, במקרה שההורים חיים יחד, ובכל מקרה אחר – להורה שהילד נמצא בחזקתו או להורה שמקבל את קצבת הילדים. מחשבון נקודות זיכוי >>

 

 

ההוצאות השוטפות

 

 • עלות הטיפול בתינוק: ההוצאה הגדולה ביותר – מטפלת, משפחתון או מעון, והוצאות נוספות כמו – טיטולים, מגבונים ותחליפי החלב. כמו כן, גם הוצאות נוספות על חשמל ומים גדלה בגלל חימום החדר ואמבטיות לתינוק ועוד.  השינוי הכולל יכול להסתכם בעלות של בין 3,000-5,000 ש"ח לחודש. מחשבון הכנה ללידה באתר "האוצר שלי" >>
 • תוכנית חיסכון לכל ילד: הביטוח הלאומי חוסך לכל ילד 50 ₪ בחודש עד הגיעו לגיל 18. ההורים יכולים להוסיף 50 ₪ מתוך קצבת הילדים המשולמת, ובכך להגדיל את החיסכון החודשי ל-100 ₪ לילד. לאתר התוכנית >> 

 

תינוק

 

טיפים לחיסכון

 

 • אל תמהרו לקנות הכל במהלך ההיריון, יש ציוד שכדאי להמתין ולרכוש רק לאחר הלידה וגם קחו בחשבון שתקבלו מתנות מחברים ובני משפחה. אל תתפתו להשתמש ברשימות קניות שמוכתבות על ידי רשתות השיווק וכוללות אביזרים מיותרים כמו מחמם מגבונים וכו'.

 • יש מציאות של ממש באתרי יד שנייה – כמו מיטות, עגלות ושידות. כשנולדו התאומים הייתה לנו רק מיטת תינוק אחת של האחות הגדולה. מצאנו באתר יד שנייה מיטת תינוק תואמת במצב מעולה בחצי מחיר.

 • כדאי לשכור חלק מהציוד שמשתמשים בו לתקופה מוגבלת. אנחנו למשל שכרנו נדנדה חשמלית ומנשא טיולים.

 • אל תמהרו להחליט לעבור דירה. לעיתים ניתן למצוא פתרונות בעזרת מעצבת פנים טובה ובהשקעה נמוכה יחסית. גם עם רכישת מכונית חדשה כדאי להמתין עד לאחר הלידה ולראות איך זה מתנהל בפועל.

 • מומלץ לעשות בדיקה מקיפה של התקציב המשפחתי החדש ואז לקבל החלטה על מה מוציאים יותר ומה פחות על פי סדרי העדיפויות שלכם. בדרך כלל עם לידת תינוק חדש סעיף הבילויים ממילא יורד…  אבל סביר להניח כי ניתן להתייעל בסעיפים נוספים.

 • לידת תינוק היא נקודת זמן טובה לבדוק אם כדאי לבצע מיחזור משכנתא.

 • כדאי לנצל מבצעים שרשתות הפארם והסופרמרקטים מציעות על מוצרי ילדים ולחשוב על קניית אריזות חיסכון. הירשמו גם למועדוני חברים של רשתות המעניקות הנחות.

 • חבל להשקיע בביגוד מפונפן, ממילא הם פולטים ומתלכלכים הרבה בשנים הראשונות. כדאי גם לקנות בגדי יוניסקס שיתאימו גם לאחים ואחיות מהמגדר השני.

 • התחילו לחסוך לילדים מעכשיו! כדאי ומומלץ להרגיל את עצמנו לחסוך לילדים סכום קבוע מדי חודש, שיצטבר בעתיד לסכום משמעותי ויסייע לילדים במימוש היעדים. למחשבון חיסכון באתר "האוצר שלי" >>

 

רותי שרון, יועצת בכירה ומרצה לתחום כלכלת המשפחה

www.ruthsharon.co.il

 

רוצים לנהל נכון את התקציב? הרשמו לסדנה להתפתחות אישית ומשפחתית, ללא עלות. לפרטים נוספים >>

תגובות הקוראים (2)

 1. יעקב

  בהחלט מאמר נכון ! בעצם אנו אמורים להפוך את ההתנהלות שלנו , מפריסת תשלומים באשראי, לחיסכון והתארגנות מראש. מה שנקרא לחיות מהפלוס ולא מהמינוס! אהבתי מאוד את זה שנכנס בתוך המאמר גם פרסומת ללאומי למשכנתאות וליוניסקס. אבל בסה”כ בהחלט חומר למחשבה!!!

  הגב
 2. אדם

  ילדים רק הבורא עולם יכל לפרנס וילדים לא מגעים בכוחת כוחי ועוצם ידיי יש לאדם עוד שותף בורא עולם וכל ילד שאדם מקבל ויאמר תודה אחרת הוא יכל לו לקבל ומי שמדיר עצמו מלהוסיף ולגדל עוד ילדים הוא הוא טועה במסינה שבא הוא נשלח לעולם הזה וזה נקרה אגואיזם שאיכפת רק מעצמו

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?