מקסים פריאמפולסקי

כך תדעו שהשטר החדש תקין ולא מזויף

מקסים פריאמפולסקי
מזל טוב, התחדשנו בשטרות חדשים. אבל רגע לפני שאנחנו לומדים להתרגל אליהם, זו בדיוק התקופה לה מחכים זייפנים ועבריינים על מנת להכניס לשוק שטרות מזוייפים. אספנו עבורכם כמה טיפים פשוטים שיעזרו לכם לבדוק האם השטר שבידכם מקורי

המאבק הממושך של הרשויות בזייפנים הביא את בנק ישראל, שמנפיק את השטרות, לייצר כמה פתרונות מתוחכמים על מנת להקשות על מלאכת הזיוף. יחד עם התקדמות הטכנולוגיה במהלך השנים, הצליחו בבנק ישראל להוסיף אלמנטים ייחודיים לשטרות כך שקשה מאוד לזייפנים לחקות אותם.

 

הנה כמה מההגנות שניתן למצוא בסדרת השטרות החדשים שהונפקו לאחרונה:

 

 1. דיוקן מים – משני צידי השטר יופיע סימן מים בצורת דיוקן אשר זהה לדיוקן שעל השטר, ולצדו הערך הנקוב. החזיקו את השטר מול האור וודאו שהדיוקן והערך הנקוב משתקפים בו.

  דיוקן מים

 

 1. ניקובים – ערך השטר מנוקב בחלקו העליון של השטר בחורים זעירים. החזיקו את השטר מול האור וודאו כי אתם מבחינים בו.

  ניקובים
   

 2. דיו בולטת – הדיוקן שעל השטר, חתימת הנגיד, השנה (לועזית ועברית), הטקסים בשלושת השפות וסימון השטר בברייל, כולם מודפסים בדיו בולטת. כאשר תעבירו את האצבע עליהם תחושו בליטות. זהו פרט קשה מאוד לזיוף.

  דיו בולטת
   

 3. פס זוהר – פס שקוף וזוהר משולב לרוחב השטר, לצד הדיוקן. הטו את השטר בכיוונים שונים, וודאו כי על גבי הפס מופיעים ונעלמים לסירוגין סמל המנורה והערך הנקוב.
  פס זוהר
   
 4. מנורה מתלכדת – המנורה בעלת שבעת הקנים מודפסת בכיוונים מנוגדים, משני צדי השטר. בכל צד של השטר ישנם רק חלקים מסוימים הבונים את המנורה. כאשר תחזיקו את השטר מול האור וודאו כי קני המנורה, משני צדי השטר, מתלכדים באופן מדויק ונראים כמנורה אחת.
  מנורה מתלכדת
   
 5. סימנים אולטרה סגולים –  בהדפסת השטר היה שימוש בדיו אולטרה סגול הנראה רק תחת מנורה מתאימה.
  סימנים אולטרה-סגולים

שטרות מונגשים

בעיצוב סדרת השטרות החדשים ניתנה גם מחשבה רבה בהנגשתם לכלל האוכולוסייה. חלק מההגנות אשר מצויינות למעלה הן למעשה פתרונות הנגשה עבור סוגי לקויות ראייה שונים, לדוגמה הדיו הבולטת והסימן בברייל. בנוסף, כל ערך בסדרה זכה לאורך שטר שונה וההבדל בינהם הוא ב-7 מ"מ. כל שטר קיבל צבע שולט ודומיננטי, והכי חשוב – על כל שטר מודפסים צמדי קווים, ומספרם גדל ככל שערך השטר עולה. צמדי הקווים ממוקמים בשוליים התחתונים, משמאל ומימין, ואפשר לחוש בהם באמצעות האצבעות. כל אלה מצד אחד מסייעים לבעלי מוגבלויות בשימוש בשטרות ובד בבד גם מהווים קו הגנה נוסף מול הזייפנים.

 

בסופו של דבר, גם אם אתם בעלי עסקים העובדים עם כסף מזומן או משתמשים פרטיים בשטרות ביום יום שלכם, אנו ממליצים לוודא את קיומם של כמה שיותר מסימני הביטחון ולהכניס לשגרה את בדיקת השטרות בזמן קבלתם. כל בדיקה של מספר שניות יכולה למנוע בסופו של יום עוגמת נפש והפסדים עתידיים. אנו ממליצים תמיד להיות זהירים בכל עסקה, ומאחלים שלא תתקלו לעולם בשטרות לא מקוריים.