דבי קצב

איך לעבור את החגים בשלום אחרי הוצאות הקיץ?

דבי קצב
הארנק כבר התעייף מעונת הקיץ, וחגי תשרי כבר בפתח עם מעל ל-10 ימי חופשה (לא כולל סופי שבוע). מתבקש שנשב לחשוב, לתכנן וליישם, כדי שנגיע לאוקטובר לא מרוששים

אספנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו להתמודד עם החודשים המאתגרים של עונת הקיץ והחגים:

 

אז כמה הוצאנו במהלך הקיץ?

שבו וחשבו כמה הוצאתם כבר בחופש הגדול, כמה הוצאתם על קייטנות, בילויים ואטרקציות, חופשה אם נסעתם. הוסיפו לאלו הוצאות חד- פעמיות גדולות שאולי היו לכם (מתנות חתונה למשל – הרי אנו בעונת החתונות).

הוצאות ה MUST שלכם לתקופה הקרובה

יש נושאים המשותפים לכל משפחה ישראלית עם ילדים בגיל בית ספר ודורשים השקעה מסוימת. חשוב לערוך רשימה של הוצאות ה- MUST שלכם, כולל הערכת עלות, לתקופה הקרבה, והתחילו לחשוב (ולרשום) כיצד אתם יכולים למזער אותן. הנה רעיונות להוצאות כאלה:

 • ציוד חזרה ללימודים – במקום לצאת ולקנות את כל הציוד חדש, תבדקו מה יש לכם בבית וקנו רק את מה שבאמת חסר. ולא, לא חייבים ילקוט חדש גם השנה.
 • חגים – לא חייבים בגדים חדשים לארוחות החג, ולא חייבים מתנות לכל בן משפחה. ואם חייבים מתנה למארחת – אז פרחים או בקבוק יין יעשו את העבודה.
 • מסגרות – רלוונטי בעיקר למשפחות עם ילדים קטנים. עבורן, קייטנות ובייביסטר נכנסות לרשימת ה-MUST.

חישוב תקציב

 

הוצאות שאינן MUST בתקציב

הגדירו לעצמכם תקציב להוצאות שאינן MUST אך המקושרות באופן טבעי לתקופה זו של השנה: בילויים ואטרקציות, חופשה, בריכה… זכרו, שכהורים יש לנו גמישות רבה בהחלטות האם להוציא וכמה, אף אחד לא מכתיב לנו שיש רף מינימלי ש"חייבים" להוציא בקיץ ובחגים, וכן, מותר לנו בהחלט לומר לילדים (ולעצמנו) "לא". בתקופות אלו יש הרבה אופציות בילוי חינמיים ו/או זולים. גם סדנאות הכנה/ שיעורים פרטיים לקראת שנת הלימודים החדשה משתייכים להוצאות האלו.

 

אבא ובת

 

דחיית הוצאות

גם ללא יציאה לחופשה ההוצאות שלכם בחודשי הקיץ גבוהות בכ 20-30% יותר מבחודשים רגילים (גם בגלל עלות גבוהה יותר בסעיפים כגון חשמל ומזון), לכן כדאי מאד לדחות קניות גדולות שאולי אתם מאד רוצים לעשות – דברים לבית, מוצרי אלקטרוניקה, רהיטים וכו. השתמשו בתקופה הזו לחקור ולערוך השוואות מהות ומחיר, אך בצעו את הקנייה בפועל אחרי ספטמבר. עוד הוצאה שניתן לחכות איתה לאוקטובר היא רישומם של הילדים לחוגים. סביר מאד שבחודש ספטמבר מחצית המפגשים לא יתקיימו בגלל החגים.

 

אז אמנם צפויה לנו תקופה עמוסה בכל טוב, הרבה פעילויות והרבה חגים וכל אלו דורשים מאיתנו מאמץ כלכלי ומנטאלי מיוחד; אך בתכנון נכון ומחושב, אפשר להתמסר לרגע ולהינות מזמן איכות עם המשפחה.

 

כותבת הטור היא דבי קצב – יועצת לניהול כלכלי אישי ומומחית לכלכלת משפחה.

תגובות הקוראים (2)

 1. Mola adisu

  מענין

  הגב
 2. סווירי שאול

  מומלץ מאוד. כדאי לקבל תכנים שונים כל שבוע .כל הכבוד לחידושים כעובד לאומי לשעבר היום גמלאי לא היו דברים כאלה

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?