דבי קצב

מסביב לעולם: איפה נותנים הכי הרבה דמי כיס לילדים?

דבי קצב
הורים בכל רחבי העולם הפנימו שדמי כיס מהווים שיעור מצוין להתנהלות כלכלית בריאה של הילדים. אז כמה דמי כיס מקבלים ילדים בכל מדינה? ומאיזה גיל כדאי להתחיל לתת דמי כיס? והכי חשוב- כמה לתת?

המנהג להעניק לילדים דמי כיס מקובל בכל רחבי העולם, ובעיקר באירופה וארה״ב. למעשה, כ-80% מההורים האירופאים וכ-60% מהאמריקאים נותנים דמי כיס לילדיהם במטרה ללמדם התנהלות כספית נכונה. במדינות אחרות נתון זה אף מגיע ל-95% מציבור ההורים.

 

פחות משליש מההורים בישראל נותנים דמי כיס

ממחקרים עולה כי הסכום השנתי של דמי הכיס שמקבל ילד אמריקאי יאפשר לו לרכוש לאחר שנה טאבלט ועדיין להחזיק בעודף. לעומת זאת, אצלנו בארץ עולה תמונה אחרת. לפי מחקר של Onlife ובנק לאומי, פחות משליש מההורים בישראל נותנים דמי כיס לילדיהם באופן קבוע. מדובר בנתון מצער, שכן לדמי כיס מיוחסת, כאמור, חשיבות רבה בכל הנוגע לחינוך פיננסי ולהתנהלות נבונה עם כסף.

 

מתי להתחיל לתת דמי כיס ומה הסכום הנכון?

הורים רבים תוהים מתי להתחיל לתת לילדיהם דמי כיס. זאת ועוד, הנטייה של חלקנו לחשוב שילדים לא צריכים להתעסק בכסף עשויה להיות להם לרועץ. למשל, אחד המחקרים המפורסמים ביותר שנעשו באוניברסיטת קמברידג׳ העלה כי רבים מההרגלים הפיננסים שלנו נקבעים עוד לפני גיל 7 ולכן, כדאי ורצוי מאוד לאפשר לילדים שלנו לחשוב על כסף, להחזיק אותו, לחסוך אותו ולהתנסות בלנהל אותו- לפחות מכיתה א׳.

 

 

באשר לשאלה כמה כסף לתת כדמי כיס, אין תשובה אחת נכונה. למשל, גובה דמי הכיס החודשיים בארה״ב עומד על כ-240 ש״ח בחודש בממוצע, וזאת לעומת 103 ש״ח בממוצע באנגליה, 252 ש״ח בממוצע בפורטוגל ורק 73 ש״ח בממוצע בצרפת. ההבדל בסכומים הללו אינו מקרי, והוא נובע גם מכך שכוח הקנייה של דמי הכיס משתנה ממדינה למדינה. המסקנה המתבקשת היא כי לפני שמתחילים לחלק דמי כיס לילדינו כאן בישראל, יש צורך לברר מה יהיו ההוצאות הממוצעות שלהם בחודש, בהתאם לגילם וצרכיהם. כמובן שיש להתייחס לנתונים נוספים כמו יוקר המחייה באזור מגוריכם ויכולת ההשתכרות שלכם, ההורים, שתאפשר לכם לעמוד בדמי הכיס שתקבעו. לאחר בדיקה מעמיקה זו תוכלו להתחיל לתת לילדיכם דמי כיס ואף להתמיד בכך.

 

מתקשים לבצע את החישוב? 

תוכלו, בהתאם לגיל הילד, להתחיל עם סכום הנע בין 5 ש״ח ל-150 ש״ח בשבוע, וזכרו כי נהוג להעלות את דמי הכיס עם הגיל ומתוך הבנה כי הרגלי הצריכה של הילדים משתנים ככל שהם גדלים. בנוסף, חשוב ומומלץ להקפיד על מועד קבוע בו ניתנים דמי הכיס: פעם בשבוע או פעם בחודש, רצוי באותו התאריך.

 

חינוך פיננסי: האם האמריקאים חוסכים את דמי הכיס שלהם?

דמי הכיס הם השיעור הראשון שילדים עוברים בחייהם בהתנהלות עם כסף, והוא שיעור חשוב במיוחד. כיום, רוב הילדים נחשפים מידי יום לפרסומות בטלוויזיה, באינטרנט וברשתות החברתיות ונחשפים בעל כורחם לתרבות הצריכה בגילאים מאוד צעירים. באמצעות דמי כיס, ניתן לגרום לילדים להבין כי הכסף הינו משאב מוגבל – וכי אי אפשר לקנות כל מה שהם רוצים. למעשה, דרך דמי כיס הילדים יכולים להפנים בגיל מאד צעיר את המשמעות של עלות אלטרנטיבית, או במילים אחרות: את העובדה שרכישה כרוכה תמיד בוויתור: או בוויתור על רכישה אחרת, או בוויתור על הכסף שהוצאנו. 

 

 

 

 

אם נסתכל על הנתונים מארה״ב, נראה כאמור כי למעלה ממחצית מההורים האמריקאים מקפידים לתת לילדיהם דמי כיס. ואולם, בממוצע, רק 1% מההורים יכולים להעיד שהכסף שהם העניקו לילדהם נשמר או נחסך. מכאן, עולה השאלה האם דמי הכיס הופכים להיות למעשה תמריץ לבזבוזים של הילדים ולא מעניקים להם שיעור בהתנהלות אחראית ונבונה עם כסף. חשוב אפוא להבין כי אנו ההורים צריכים להוות דוגמא לילדינו בכל הנוגע להחלטות כלכליות ולשקף להם את החשיבות של נושא החיסכון- כי בסופו של דבר זה השיעור הכי חשוב.

 

לסיכום, הענקת דמי כי לילדים זו ללא ספק החלטה מבורכת וחשובה. מחקרים מצאו קורלציה חיוובית בין קבלת דמי כיס בגיל צעיר לבין התנהלות כלכלית אחראית כבוגרים, ובמיוחד לנטייה לחסוך. וכאמור – ביחס לעולם יש לנו, ההורים הישראלים, עוד לאן לשאוף.

 

 

כותבת הטור היא דבי קצב – יועצת לניהול כלכלי אישי ומומחית לכלכלת משפחה.