x
בחירת העורך

המדריך המלא לדמי כיס לילדים

רוב ההורים נותנים דמי כיס לילדים שלהם בסכומים שהולכים וגדלים עם התבגרות הילדים (כך עלה בסקר שערך מכון המחקר IPSOS). אבל מתי מתחילים לצ'פר אותם עם דמי כיס? כמה נותנים? ואיך משגיחים על הילדים? מדריך קצר.

למה בכלל כדאי לתת דמי כיס?

באמצעות דמי הכיס אנחנו יכולים להנחיל לילדים השכלה פיננסית מעשית. למשל, ללמד אותם להשוות מחירים, להכיר את זכויותיהם כצרכנים ואפילו…להתמקח מול המוכרים. אנחנו מחנכים אותם לעצמאות ולקבלת אחריות – זו ההחלטה שלהם מתי לקנות, בכמה לקנות ואיפה לקנות (בגבולות הסביר כמובן). כשהם מתמודדים עם הדילמה אם לקנות כל שבוע ממתק ב-5 שקלים או לחסוך את הכסף ולקנות רק לאחר ארבעה שבועות צעצוע ב-20 שקלים, הם ילמדו שיעור בסדרי עדיפויות והתמודדות עם דחיית סיפוקים.

 

אז איך עושים את זה?

 

מתי מתחילים? אפשר להתחיל כבר בכיתה א' בדמי כיס סמליים פעם בשבוע. קונים לילד או לילדה קופת חיסכון בה הם יוכלו לשמור את הכסף שהם מקבלים. חשוב שהקופה תהיה במקום מסודר בבית ולדאוג שלא תלך לאיבוד. עבור ילדים בכיתות הנמוכות של בי"ס יסודי כדאי שההורים ישמרו את הקופות כדי למנוע עוגמת נפש של איבוד כספים. כדאי גם להכין להם טבלה בה ירשמו כל פעם כמה כסף קיבלו, או כמה כסף הוציאו, וכמה כסף יש עכשיו בקופה.

 

תיאום ציפיות. כדאי להגדיר ביחד עם הילדים למה ישמשו דמי הכיס, בהתאם לגילאים ולערכים המשפחתיים. למשל לקניית ממתקים (כדאי להגדיר אילו), או לקניית מתנות לימי הולדת של חברים. בגילאים הבוגרים לבילויים דמי הכיס ישמשו כבר לרכישת אביזרים וביגוד נוסף.

 

מתי נותנים? לילדים קטנים (בי"ס יסודי) – פעם בשבוע. לנוער (חטיבה ותיכון) – אפשר אחת לחודש. בכל מקרה, כדאי לקבוע מועד קבוע – יום קבוע בשבוע או תאריך קבוע בחודש.

 

עפ"י הסקר, כ-70% מבני הנוער אכן מעוניינים לקבל אחת לחודש סכום כסף אחד בו ישתמשו לצרכיהם במהלך החודש עצמו.

 

 

כך זה נראה מהצד של ההורים. הודעה סמס שרצה ברשת:

 

כך זה נראה מהצד של ההורים. הודעה סמס שרצה ברשת 😊 :

 

 

כמה נותנים? זו החלטה מאוד סובייקטיבית. גובה הסכום תלוי ביכולת ההורים, בגילאי הילדים, ובערכי המשפחה. בסקר נמצא שממוצע דמי הכיס לחודש לנוער הוא כ-260 שקלים וכצפוי עולה עם הגיל.

 

ממוצע הכנסות חודשי לפי גיל

 

גרף המתאר ממוצע הכנסות חודשי לפי גיל

 

סקרנים על מה הם מוציאים את הכסף? אופנה ובילויים, כולל אכילה בחוץ, מהווים את ערוצי ההוצאה העיקריים של בני הנוער. בנות מוציאות יותר על רכישת פרטי לבוש, הנעלה ואביזרים ואילו בנים מוציאים יותר על רכישות גדג'טים ומשחקי מחשב. ההוצאה על פריטי אופנה עולה עם הגיל בעוד שההוצאה על בילויים יורדת. ממוצע ההוצאות של כלל בני הנוער הוא כ-260 שקלים בחודש.

 

 

 

כמה הצעות לכללי משחק

 

לא כדאי להעניש או לצ'פר באמצעות דמי כיס – "אם לא תסדר את החדר לא תקבל דמי כיס", כך הילדים עלולים ללמוד שהם מתוגמלים כספית על התנהגות רגילה שמצופה מהם.

רץ בוואטסאפ  (לא לנסות בבית…):

 

תמונת המחשה ל רץ בוואטסאפ 😊 (לא לנסות בבית...):

 

אין הלוואות על חשבון הפעם הבאה – הרי אחת המטרות העיקריות היא למידה שצריך "לחיות ממה שיש" ולדחות סיפוקים. ההגבלה הזו יכולה ליצור תמריץ לפתח יצירתיות ויזמות ולנסות להרוויח כסף בעצמם.

 

לצמצם את ההתערבות שלנו בקנייה. כמובן בהתאם לערכי המשפחה, ולא נרשה רכישת דברים מסוכנים או מזיקים. אבל אם הילדה רוצה לרכוש צעצוע ממותג בכסף רב, ו"כואב לי הלב לראות אותה זורקת את הכסף על זה", עיצרו. אפשר לנסות להסביר לה את המשמעות, אבל אולי הכי טוב שתלמד על בשרה מה קורה כשהיא מבזבזת את כל כספה ובשבוע לאחר מכן תהיה מתוסכלת כי לא נשאר לה כסף לרכוש משהו אחר. כאן תתבצע למידה.

 

טסים לחו"ל או יוצאים לחופשה משפחתית? כדאי לשקול מתן דמי כיס ייעודיים לחופשה. זוהי הזדמנות נהדרת ללמד את הילדים איך להתנהל עם סכום כסף מוגדר בפרק זמן קצר.

 

לסיכום, אם עד כה נמנעתם ממתן דמי כיס באופן קבוע ונתתם לילדים כסף מדי פעם על פי בקשה או צורך ספציפי, מומלץ לשקול מתן דמי כיס קבועים. לא רק הילדים ייהנו מכך, אלא גם אתם. הבקשות והדרישות לכסף יפחתו. אתם תראו שכשהאחריות עוברת אליהם, פתאום הם לא ממהרים כל כך לקנות, אלא מפעילים שיקול דעת. אתם תגלו שכל ילד מתנהג באופן שונה מאחיו. ילד אחד יהיה "החסכן" ולעומתו האחר יהיה "הבזבזן". תצטרכו לנווט אותם וללמד את "החסכן" שלא יהיה "קמצן" והמטרה של דמי הכיס היא שהוא גם ייהנה מהם. ולעומת זאת תצטרכו לתת כלים ל"בזבזן" שיעזרו להם בהתמודדויות.

 

אתר לאומילאומי למשכנתאותלאומי טרייד

קוראים מגיבים

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?