יובל יקיר

כל מה שצריך לדעת רגע לפני שלוקחים הלוואה

יובל יקיר
מתכננים את השיפוץ שכבר שנים דחיתם? ומה עם הרכב הישן שלכם? כנראה שהגעתם לשלב שבו אתם צריכים לשקול לקיחת הלוואה. ריכזנו לכם את הדברים שאתם חייבים לקחת בחשבון לפני שתחליטו לקחת הלוואה.
1. חשבו היטב מהו הסכום הדרוש לכם להלוואה

לא תמיד הסכום הראשוני לגובה ההלוואה שנראה לכם נכון הוא אכן סכום ההלוואה הדרוש. במקרים רבים, צצות בהמשך הוצאות בלתי-צפויות (למשל בשיפוץ הבית או בפתיחת עסק) וכדאי לקחת גם אותן בחשבון. חשוב לזכור גם האם ישנן הכנסות שצפויות לכם, כדוגמת חסכון שמשתחרר או קרן השתלמות, ובהתאם להקטין, אם ניתן, את סכום ההלוואה המבוקשת.

 

2. גובה ההחזר החודשי הוא מרכיב קריטי בהחלטה שלכם

כדאי לרשום באופן מסודר את כלל ההוצאות החודשיות שלכם, ולצדן את ההכנסות כמובן, כדי שתוכלו לדעת לאיזה גובה החזר חודשי אתם יכולים להתחייב. אל תשכחו את סעיף ה"בלתי צפויות" בהוצאות המשתנות, הוא תמיד מגיע…

 

כל מה שצריך לדעת לפני שלוקחים הלווא

3. פירעון פיקדון יכול להוות תחליף ללקיחת הלוואה

אם יש לכם פיקדון בצד ואתם יכולים "לשבור" אותו כדי להימנע מלקיחת הלוואה – במקרים רבים זוהי הדרך שעשויה להיות עדיפה . רבים מהפיקדונות השקלים מניבים בשנים האחרונות ריבית נמוכה יותר מהריבית על הלוואה ולכן שווה לשקול לפדות אותם ולהשתמש בהם – ולא לקחת הלוואה.

 

4. קחו הלוואה רק כאשר יש לכם יכולת החזר קבועה

אם אתם ללא הכנסה קבועה כלשהי או ללא תעסוקה, סביר להניח שלקיחת הלוואה אינה הפתרון בשבילכם. במקרים רבים ההלוואה עלולה רק להרע את מצבכם. בקשו הלוואה רק כאשר אתם יודעים שביכולתכם לעמוד בהחזר החודשי שלה.

 

5. כל הלוואה צריכה מטרה. בחרו אותה בקפידה

אל תיקחו הלוואה סתם. ודאו שלהלוואה שלכם יש מטרה מוגדרת, ושהיא אינה מיועדת להוצאות שוטפות. שיפוץ, רכישת רכב, לימודים, וגם סגירת המינוס אחת ולתמיד הן בהחלט מטרות ראויות. ויש עוד.

 

כל מה שצריך לדעת לפני שלוקחים הלווא

 

6. אל תמרחו את ההחזר לשנים ארוכות ללא צורך

גם אם החזרים קטנים מאוד עשויים להיות מפתים, אל תמשכו את החזר ההלוואה שלכם על פני שנים ארוכות ללא צורך. סביר להניח שהחיים יזמנו לכם בעוד מספר שנים מטרות חדשות (וגם צורך בהלוואות חדשות) ולכן כדאי לסיים את פירעון ההלוואה במועד שאינו ארוך-טווח מדי.

 

7. החתמת ערבים ומתן ביטחונות אינם תנאי הכרחי לקבלת הלוואה

אחת הסוגיות שיותר מרתיעות לווים היא הצורך להחתים ערבים או להציג ביטחונות מסוגים שונים כתנאי לקבלת ההלוואה. ובכן, דברים השתנו וכיום ערבויות וביטחונות כבר אינם תנאי הכרחי לקבלת הלוואה.

 

8. הלוואה גדולה אחת עדיפה על כמה קטנות

אם נדרשת לכם הלוואה בסכום גדול יחסית ואתם מתלבטים אם לפצלה בין מספר בנקים או חברות אשראי, ההמלצה כאן ברורה למדי: הלוואה במקום אחד משתלמת יותר במרבית המקרים וכרוכה בתשלומים נמוכים יותר על הקמת ההלוואה, אם בכלל.

 

9. מינוס בחשבון העו"ש יקר יותר לרוב מלקיחת הלוואה

אז מה עדיף? להמשיך לחיות עם יתרת החובה האימתנית בחשבון העו"ש או לקחת הלוואה שאחת ולתמיד תכסה אותו? במרבית המקרים, הריבית על חריגה בחשבון העו"ש גבוהה יותר מריבית ההחזר על ההלוואה. לכן כדאי לשקול לקיחת הלוואה אשר תכסה אחת ולתמיד את המינוס בחשבון. לצד זאת, חשובה במקביל התנהלות כלכלית נבונה ומאוזנת שתבטיח כי גם לאחר כיסוי המינוס בידי ההלוואה, לא תחזרו לצבור יתרות שליליות (מינוס) בחשבון העובר ושב.

 

הלוואה ללקוחות כל הבנקים של לאומי בדיגיטל נותנת מענה מושלם למי שזקוק לכסף כדי להגשים חלום – או סתם להיפטר מהמינוס – וכל זאת מבלי לצאת מהבית ובהליך מקוון שאורך כדקה בלבד ולא דורש בטחונות.

הלוואה ללקוחות כל הבנקים

 

יובל יקיר הוא ראש ענף ביצועים במערך קמעונאות בבנק לאומי.


*אי עמידה בפרעון ההלוואה עלול לגרור ריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. אישור ההלוואה, סכומה ותנאיה בכפוף לקריטריונים הנהוגים בבנק.