אודי רוזנבאום

לאומי אחרי: כשהחזון הופך למציאות

אודי רוזנבאום
זה היה מעמד שקשה לנסחו במילים: 3,000 בני נוער ליד קברו של דוד בן גוריון

זה היה מעמד שקשה לנסחו במילים: 3,000 בני נוער ליד קברו של דוד בן גוריון, דגלי ישראל מתנופפים אל על, עוצמת האנרגיה שבאוויר התחרתה רק בכמות האדרנלין שזרם בקרבנו
יום חמישי ה-13 קראנו לו – ועוד לא ידענו כמה יהיה מלהיב, מרגש, מלא עצמה וסיפוק. חג החנוכה היה באמת שונה עבורי השנה. בבוקרו של אותו היום, נסעתי בדרך הארוכה לכיוון שדה בוקר. שם, ליד קברו של דוד בן גוריון ומול נופם המדהים של נחל צין ורמת עבדת, עמדתי לשאת דברים מול כמעט 3,000 חניכי “לאומי אחריי לצה’ל” מיד עם סיומו של מסע בן שלושה ימים מאתגרים וחווייתיים.
אנחנו בלאומי מכוונים זה שנים להעצמת החברה הישראלית תוך התמודדות ישירה עם החולשות בחברה וחיזוק הגורמים המפתחים ומיישמים פתרונות הולמים. לאומי חובר לגורמים הללו, וכך מאפשר מינוף של התרומה והפעילות המתבצעת בשטח – ומשפיע בצורה המיטבית על אותן קבוצות אוכלוסיה הנזקקות לסיוע.

לפני כעשור, במלאת 100 שנים להקמת לאומי, וברוח השקפת העולם שהנחתה את מייסדיו, החליטה הנהלת הבנק לציין את שנת המאה בהקמת גוף ייחודי למען הקהילה, “לאומי אחרי – קרן המאה למען דור המחר” (עמותה רשומה).

השותפות של עמותת “לאומי אחרי” עם הפרויקטים השונים מקבלת מינוף על ידי התנדבות של עובדי לאומי. מאות עובדים תורמים מזמנם ומהידע שלהם. הם מצטרפים לפעילות קהילתית, משתתפים באירועים שונים של החניכים, צועדים איתם בסדרות שטח, מקיימים הרצאות בהתנהלות כלכלית וסדנאות מקצועיות לפיתוח אישי – ואף משמשים כחונכים אישיים (מנטורים) למנהלים בפרויקטים של “לאומי אחרי”.

הפרויקט, שבו השתתפתי, נקרא “לאומי אחריי! לצה”ל”. קורסי “אחריי!” מיועדים לבני נוער בגילאי 16-18 וכוללים הכנה פיסית ונפשית לקראת הגיוס הצבאי תוך טיפוח מנהיגות בקרב בני נוער משכונות, עיירות פיתוח ופנימיות. במסגרת הקורס עוברים הנערים אימונים גופניים, סדרות שטח, סדנאות והרצאות בנושאי דמוקרטיה, ציונות, מורשת ישראל, התנדבות למען הקהילה ועוד.

ממש עם סיום המסע אני פוגש בקבוצה גדולה של עובדי לאומי, המאמצים את קבוצות הנוער – ויחד מקנחים בשלל סופגניות ודברי מתיקה להשלמת הסוכרים החסרים אחרי המסע הגדול…

זהו באמת מעמד שקשה לנסחו במילים: 3,000 בני נוער, דגלי ישראל מתנופפים אל על, עוצמת האנרגיה שבאוויר מתחרה רק בכמות האדרנלין שזורם בקרבנו. מייד אחרי דבריו של מנכ”ל עמותת אחריי!, דני רוזנר, אני עומד נרגש מול אלפי בני הנוער, מספר על ההיסטוריה. מדבר על עשור לפעילות המשותפת של לאומי ו”אחריי!”, על חזונו של דוד בן גוריון ועל המוטיבציה האדירה שקיימת בבני הנוער הללו שללא ספק ימשיכו להתקדם, לתרום ולהנהיג בכל מקום אליו יגיעו, בצבא ובאזרחות.

אני גאה בהישגכם, אני אומר להם, ואני יודע שהנוער הזה עוד יהפוך להיות כל מה שאנו מקווים שיהיה – ויטול חלק משמעותי בהנהגה ובהובלת המדינה. גאווה גדולה שיש לנו נוער כזה,אני חושב לעצמי, והרוח הנושבת מהמכתש המדהים מעצימה את גודל השעה.

לפני שנים רבות אמר הליגיונר הצרפתי שארל דובואה, כי “הדבר החשוב הוא להיות מסוגל בכל רגע להקריב את מה שהננו, בתמורה למה שאנו מסוגלים להיות”. הנוער הזה מוכיח שביכולתו לעשות את השינוי ולהיות למוביל ומנהיג.

האירוע בשדה בוקר היה הזדמנות מצוינת להיפרד מיו”ר העמותה היוצא, עומר בר-לב, לברך באותה הזדמנות את היו”ר הנכנס של העמותה, אלוף במילואים יורם (יה-יה) יאיר,  שלשמחתי נענה לבקשתי והביא את עיקרי דבריו לצד דבריי:

“מאז הסדרה הראשונה אני מצטרף לקטעים מהסדרה ולמסע האלונקות בסיומה”, אמר יה-יה. “מעשרות בודדות הגענו לאלפי חניכים וחניכות, ועדיין אני מנסה להבין את התופעה המופלאה הזו”.

“כיצד נערים ונערות, שלרובם הסדרה היא התנסות ראשונה  מחוץ לסביבה הנוחה שלהם – מגייסים תעצומות נפש לעמוד באתגר שהסדרה מעמידה בפניהם? הם חורקים שיניים ומגיעים כולם לקו הסיום. חלקם בצליעה, רובם בשארית כוחם עייפים עד מוות, אבל גאים בעצמם ובקבוצתם. “זהו סוד כוחה של  “אחריי!”. היא מצליחה לנטוע ביטחון, וחשוב מכך – תקווה, בבני נוער שלא האמינו בעצמם, ביכולתם להצליח להשתנות ולשנות”.

“הכרתו של בנק לאומי ומעורבותם האישית של עובדיו בתנועת “אחריי!” ובפעילותה – הרבה מעבר לתרומה הכספית – מהווים רוח גבית בחתירה קדימה לחברה ישראלית וטובה יותר”.