ניר שריג

5 מוצרים שהומצאו בטעות ומגלגלים מיליוני דולרים

ניר שריג
מסתבר שחלק מהמוצרים שאנחנו מכירים ממש טוב הומצאו בטעות, וחלקם אפילו שינו ושדרגו תעשיות שלמות. סך המכירות של אותם מוצרים מסתכם במיליוני דולרים מדי שנה, מסקרן לא?

קורנפלקס

הקוִרְנְפְלֵקְס, אחד הסוגים הנפוצים ביותר של דגני בוקר בכל העולם, שאף משמש לעיתים כשם קוד גנרי לדגני הבוקר כולם, הומצא לגמרי במקרה.

 

האחים קלוג (ויל קית' וג'ון הארווי קלוג), שעבדו בבית הבראה לצד חבריהם בכנסייה נוצרית במישיגן, ארה"ב, החלו לבנות תפריט צמחוני משופר, זול ונוח לעיכול שיוגש לדיירי בית ההבראה.

 

בשנת 1894, במהלך אחד הניסיונות, נשכחו גרעיני חיטה מבושלים אשר איבדו לגמרי את טעמם.  כניסיון הצלה אחרון לפני הזריקה לפח, החליטו לאפות את הפתיתים ולהפתעתם – הם יצאו פריכים, טעימים וקטפו ביקורות משבחות מצד לקוחות בית ההבראה. באותה שנה האחים רשמו פטנט על הפתיתים האפויים. בניסיונות נוספים שערכו עם דגנים שונים מצאו שהפתיתים המוצלחים ביותר יוצאים מתירס. השאר היסטוריה.

 

עוגיות

 

עוגיות שוקולד צ'יפס

נתחיל מהסוף: הממציאה של העוגיות המושלמות האלה, מכרה את המתכון שלה לנסטלה תמורת אספקה של שוקולד צ'יפס לכל החיים.

 

רות ויקפילד הבעלים של פונדק בשם 'טול האוס' בעיירה קטנה, הייתה ידועה בזכות העוגיות חמאה והקקאו שלה. באחת הפעמים כשגילתה שהקקאו במטבח אזל, החליטה להשתמש בפתיתי שוקולד ממותק של נסטלה כתחליף.

 

הריח העז של העוגיות הגיע עד חברת נסטלה, שהבחינו בעלייה במכירות השוקולד שלהם. בהמשך גילו, שהעלייה במכירות נבעה מפרסום המתכון לעוגיות בעיתון במקומי באזור בוסטון. המתכון המקורי זמין ברשת עד היום.

 

 

צילום רנטגן

מיליוני אנשים חייבים לפיזיקאי הגרמני וילהלם רנטגן את חייהם. טכניקת צילום הרנטגן שפיתח, התגלתה על ידו במקרה בערב של יום ה-8 בנובמבר 1895 בעיצומם של ניסויים שערך ב-"שפופרת ריק" (רכיב אלקטרוני שהומצא בתחילת המאה ה-20, עזבו…).

 

ידידנו במכון ויצמן יסלחו לנו על פישוט ההליך המדעי, אך בקצרה נתאר, כי במסגרת הניסוי, הבחין רנטגן בנצנוץ עמום ושיער, כי הגורם לכך הוא סוג חדש של קרן. בשבועות שלאחר מכן לא עזב את המעבדה, ועל פי הסיפורים אף אכל וישן בה, תוך בדיקת הקרניים החדשות שגילה.

 

צילום הרנטגן המפורסם ביותר שביצע רנטגן הוא של כף ידה של אשתו, אנה ברטה, ובו ניתן להבחין בעצמות כף היד ובטבעת הנישואין שעל אצבעה, ובתוואי עדין של שאר הרקמות.

 

רנטגן זכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1901 על תגליתו זו.

 

 

מסטיק

 

מסטיק

קיימים תיעודים היסטוריים שונים לקבוצות ושבטים, שהחלו ללעוס את שרף הגומי המופק מעץ הספודיליה, לפני מאות שנים. אך עם זאת, המצאת המסטיק ה"מודרני" שייכת לתומס אדמס, שבסוף שנות ה-60 של המאה ה-19 החל לערוך ניסויים בשרף של אותו עץ טרופי כתחליף לגומי ושימושים שונים. לאחר כמה נסיונות לא מוצלחים במיוחד, החליט לטעום את ה"גומי" – ואהב את מה שלעס ובהמשך החל לשווק אותו.

 

כיום, מייצרים את המסטיק בעיקר ממוצרים מבוססי נפט, בתוספת חומרי טעם וממתיקים שונים.

 

פתקיות דביקות

הפתקיות הדביקות שכמעט כולנו עושים בהם שימוש (מי שעדיין לא עבר לפתקיות בסלולר) הומצאו על ידי ארט פריי שעבד בחברה האמריקאית 3M.

 

איך הכל התחיל? בשנת 1968 פיתח ד"ר ספנסר סילבר דבק "חלש מדי", שאפשר לעשות בו שימוש חוזר. בשנת 1974, במסגרת מדיניות שהונהגה בחברה לפיה כל עובד אמור להקדיש 15% מזמנו לחיפוש אחר פרויקטים חדשים, החל פריי להשתמש בדבק של הקולגה שלו בשביל להחזיק סימניות בספרי התפילה שלו. בחברה ניסו לשווק את המוצר אך תחילה הניסיונות לא עלו יפה ורק שנים לאחר מכן, תוך שינוי שם המותג ל- "Post-It Notes" בשנת 1980. מכירות המוצר החלו לתפוס תאוצה ולהימכר גם בקנדה ובאירופה.