שי ממן

2012 – לא סוף העולם

שי ממן
למרות התחזיות השחורות, כשבוחנים את השנה שחלפה מסתבר שלא רק שסוף העולם לא הגיע – זו אפילו היתה שנת השקעות טובה

למרות התחזיות השחורות, כשבוחנים את השנה שחלפה מסתבר שלא רק שסוף העולם לא הגיע – זו אפילו היתה שנת השקעות טובה
אז מה לא כתבו על שנת 2012? נוסטרדמוס ובני המאיה צפו כבר לפני מאות שנים שב-2012 יבוא  סוף העולם. בינתיים אנחנו עוד פה, אבל כיועץ השקעות הרגשתי שהדיבורים האלו על סוף העולם, בצירוף אירועים נוספים ,השפיעו בוודאי על המשקיעים ורובם – בעידוד נמרץ של העיתונות הכלכלית –  לא צפו שנת השקעות מדהימה. אני רוצה לספר לכם שבלי הרבה רעש, שנת 2012 מסתמנת בינתיים כהפתעה נעימה.

אז מה היה לנו?

התחלנו את השנה עם חשש לשמיטת חובות של הטייקונים הגדולים בארץ, עם משבר החוב המתמשך באירופה,וכלכלה אמריקאית שלא מצליחה להשתפר. בהמשך השנה קיבלנו גם את הרושם שעוד רגע ישראל תוקפת באירן, ורק לאחרונה את מבצע “עמוד ענן”. בהחלט לא מצב שמאותת  על שנת השקעות מוצלחת. ובכל זאת, בואו נראה מה קרה בפועל.

שוק האג”ח בארץ: נמצא הכסף

התחלנו את השנה עם חשש גדול מאד לשמיטת חובות גורפת מצד הטייקונים הגדולים, מה שהחזיק את שוק האג”ח הקונצרני נמוך ועד אמצע השנה כמעט ללא שינוי..אבל מסתבר שבינתיים נמצאו דרכים לגייס כסף גם בקבוצת סקיילקס של אילן בן דב וגם קבוצת אי.די.בי מצליחה לשרוד ולשלם את החוב לעת עתה.

כשהתברר שלא הכל שחור בשוק האג”ח הקונצרני, ראינו עליית מחירים מהירה והדבקת הפער שנוצר בחצי השנה הראשונה.

שוק המניות: הירידות החדות תוקנו

שוק המניות בארץ, שהתחיל דווקא טוב, ירד חזק לקראת אמצע השנה, אך מאז הוא מתקן מעלה בחדות. כך שלמרות שהציפיות היו די חלשות, בפועל עלה מדד המעו”ף ביותר מ-10% מתחילת השנה.

משבר החוב באירופה: נכונות לפתרונות

הדרך לשיפור המצב הכלכלי באירופה עוד ארוכה – אבל ההדל הגדול בין המציאות בשנת 2012 למצב ב-2011 הוא הנכונות של הנוגעים בדבר באיחוד האירופאי לשתף פעולה ולמצוא פתרונות למשבר שפוקד את היבשת.

הכלכלה האמריקאית: תשואה דו ספרתית

ישנם נתונים לכאן ולכאן, והיו גם בחירות תוססות במהלך השנה. בשטח, שוק המניות האמריקאי הניב מתחילת השנה תשואה דו ספרתית.

מצב בטחוני: חוזרים לפסים

התקיפה באיראן לא קרתה בקיץ האחרון וגם המבצע “עמוד ענן” הסתיים מהר, מה שהחזיר את ההתנהלות בשוק הישראלי חזרה לפסים כלכליים.

אז האם הכל טוב והרע מאחורינו?

לא כל הבעיות שהתחלנו איתן את השנה נפתרו, חלקן רק נדחו. בתחילת השנה נעמוד מול מערכת בחירות סוערת, וממשלה שתאלץ להתמודד עם מצב כלכלי לא פשוט. ב-2013 נצפה בהתפתחויות של מהפכות ענפיות בארץ שהתחילו השנה בענף התקשורת ובענף הגז, ונמשיך לעקוב אחר ההיחלצות ממשברי החוב בקבוצות האחזקות השונות. נראה איך תצליח אירופה בגיבוש דרך לטפל בחוב של המדינות החברות בה ולצאת לדרך חדשה.

לפנינו עומדת שנת השקעות מאתגרת, עם הרבה סימני שאלה, אך דבר אחד בטוח: למי שהשקיע  השנה בשוק ההון הישראלי אין מה להתלונן.

אני מאחל לכם ולי שנת השקעות מוצלחת!