אייל בן חיים

כסף הורים וילדים

אייל בן חיים
“בילדותי, לא ייחסתי חשיבות לכסף, כעת כשזקנתי, אני יודע שצדקתי…”

“בילדותי, לא ייחסתי חשיבות לכסף, כעת כשזקנתי, אני יודע שצדקתי…” אוסקר ווילד.
האם השתנה משהו ביחס לכסף מאז שאוסקר ווילד היה ילד עד לימינו אנו? לכבוד פורים, החלטנו לבחון את היחס שלנו ושל הילדים שלנו, לכסף. פורים הוא חג מתאים לכך ונתנו לכותבים אשר הם הורים לילדים בכל הגילאים לדבר ולספר את כל מה שמעניין אותם בקשר לכסף.
עומרי וגיא (6,8) , עובדים קשה בשביל כסף. הם נמצאים באתרים שמעניקים להם כסף וירטואלי, חוסכים כדי לקנות דברים “שווים” ובאופן כללי, די מבינים שכסף הוא דבר שיש לעבוד בעבורו והוא משאב מוגבל, כמו כל המשאבים שלנו.

האם זה נכון לחשוף אותם בגיל צעיר לדילמות הללו? מתי כדאי להתחיל לחסוך לילדכם, איך כדאי להתנהל מולם בנושאים כספיים, ואיך להתנהל מול מתבגרים, שעומדים על דעתם ומאד מושפעים מתרבות הצריכה שמקיפה אותנו מכל עבר?

כל זאת ועוד בטורי הכותבים שלנו:

דיויד לומברוזו :

אז לאחר שכבר יש קצת כסף, מה עושים איתו?

לשאלה איך הופכים למיליארדר השיב בזמנו וורן באפט: “צריך להתחיל מוקדם ולחיות הרבה זמן”. אומנם לא אהיה אחראי לאורך החיים של ילדי, אך אוכל להשפיע עליהם להתחיל לחסוך מוקדם ככל האפשר.

לאחר שבני הבכור (בן 10.5) גילה התעניינות בחברות ומניות והביע את רצונו להשקיע בהם את כספו, נשאלה השאלה באיזו מנייה לבחור. כיוון שרציתי שיבחר בעצמו משהו שהוא מבין בו (לכאורה) ולא אוסף מניות/ תעודות סל, שלחתי אותו לבחור מותג המעניין אותו היום בהווה שגם יעניין אותו (וגם אחרים) בעתיד. הוא חזר לאחר מספר ימים עם רשימה של מותגים בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה לדעתו.   לאחר סינון, ונשארו 3 מותגים של חברות ציבוריות (לא במקרה 3 מותגים מתחומי הספורט האהובים עליו): Nike (חברה אמריקאית, סימול NKE), Adidas (חברה גרמנית, סימול ADS) ו- Billabong (חברת אוסטרלית, סימול BBG). ציטוט נוסף של וורן באפט: “תקנו רק מניות שאתם שמחים להחזיק, גם אם מחר שוק המניות ייסגר ל- 10 השנים הבאות”, היווה את התנאי להשקעה.

לאחר מחקר מעמיק יותר בנושא, הוא בחר בחברת אדידס בתור רכישתו הראשונה בשוק ההון. בעוד איני בטוח כי הרכישה הנ”ל היא זו שתהפוך אותו למיליארדר, להתחלה מוקדמת ולהארכת משך החיסכון ארוך הטווח משקל כבד בהון העתידי של כל אחד, בעיקר דור הילדים.

חג שמח לכולם !


קרן טאירי :

הבן הבכור שלי, רביד , רק בן 8 ולכן חשבתי ששיחה על כסף בגיל זה מקדימה את זמנה. להפתעתי שיחה שדווקא הוא יזם איתי הוכיחה לי (שוב ) עד כמה לדור הזה יש חוקים משלו.

רביד: אמא, את יודעת איך לעמית ועדן יש כבר 1,000 ₪ ?

אני: במבט מלא פליאה- איך באמת?

רביד: הם עוזרים להורים שלהם בכל מיני מטלות בבית ומקבלים על זה כסף

כנראה שהם מאוד חרוצים אם הם הצליחו להגיע כבר ל- 1,000 ₪.

נושא השיחה שהוא יזם שימש כפתיח טוב להסבר על מחויבות משפחתית ושיתוף כל בני הבית במטלות ללא תגמול כספי אלא מתוך שיתוף ואחריות . לצד זה דנו באפשרויות הקיימות לילדים בגילו. כיצד ניתן לגייס כספים באופן עצמאי ( ובעזרה כזו או אחרת מצד ההורים ) – הנה כמה דוגמאות שהעלינו יחד:

1.      דמי כיס – להגדיר סכום קבוע והגיוני מידי שבוע שישמש את הילד להוצאות שונות. הסכום ייקבע על ידי ההורים ובהתאם לגילו של הילד.

2.      “מכירת חצר” – רעיון של רביד. הרעיון לקחת חפצים שאינם שימושיים ולמכור אותם בחצר הבית לעוברים ושבים.

3.      אירועים חגיגיים – דמי חנוכה, מעות פורים ומתנות ליום ההולדת (ביום ההולדת שלו השנה הוא קיבל מהסבים והסבתות כסף לקנות מה שהוא יחפוץ במקום מתנה שהם יבחרו). אפשר להחליט יחד אם משתמשים בכסף מיד עם קבלתו או צוברים וקונים משהו גדול. בין אם תבחרו ברעיון זה או אחר, העיקר להכיר בעובדה כי חינוך פיננסי מתחיל בבית (אני בטוחה  שבן זוגי מחייך עכשיו מאוזן לאוזן ולא מאמין…)

פורים שמח !


איציק אליאסי :

כל מי שיש לו משפחה מכיר את הרגע הזה : הגילוי שיחד עם החיוך המקסים של הילדים ועם האהבה שמרעיפים גדלו גם ההוצאות. טיטולים, תחליפי חלב, בקבוקים ומוצצים הם רק חלק מההוצאות החדשות שנוספו לתקציב המשפחה. וזה מבלי להזכיר  בגדים, שנדמה שככל שכמות הבד קטנה כך המחיר יותר יקר.

אם אתם בהיריון מתקדם או שזה עתה הצטרף צאצא/ צאצאית חדשה למשפחה, אל תתעלמו מההוצאות שגדלו, למדו להתמודד איתם.

טיטולים אפשר לקנות כמעט תמיד ברשתות הפארם במבצע, מדובר בחיסכון של כ-20-25% מהמחיר הרגיל

בשעת מבצע. חשוב מאוד: קנו מספר קופסאות – זה לא מתקלקל כל כך מהר.

בסוגיית הבגדים, חשבו על קנייתם  בסוף עונה כדרך להתכונן לשנה הבאה, זה יחסוך לכם מאות שקלים בכל עונה ואם פער הגילאים בין הילדים הוא לא גדול – זה אפילו מתבקש.

לא פשוט לגדל ילדים, אבל אין יותר כיף מזה, רק שיהיו לנו בריאים.

סיגל אלנקרי :

פס ייצור מדהים, להלן:”ילדים”. דעתניים, החלטיים, יודעים בדיוק מה הם רוצים, גם אם המונח המקצועי עדיין לא מוכר להם. מייצרים המון סיטואציות המזמנות אותי, להלן: “אמא”, כמעט ללא ידיעתי היישר לקופה, לשלם על מוצר שלא היה לי ועדיין אין לי מושג: למה הוא נחוץ? ועד כה היה לי ברור שהסתדרנו בלעדיו די טוב. עד היום לא הרגשנו בחסרונו. מה גורם לנו, ההורים, בכל פעם מחדש להגיע למקום הזה? איך הילדים בנחישותם ובצרור נימוקיהם, שלבסוף לגמרי משכנעים, מביאים אותנו לגהץ את כרטיס האשראי, למלמל לעצמנו משהו לא ברור ולהביט בהם שבעי רצון כשאופפת אותם תחושת הניצחון בעוד מערכה.

יש לכך מס’ נימוקים ואני שמחה על ההזדמנות לעצור לרגע ולהקדיש לכך מחשבה:

רכישות קטנות : הקלות הבלתי נסבלת של הוצאות בסכומים נמוכים, לכאורה, מזמנת לנו הוצאות לא קטנות, במסווה של מבצעים, שאיננו מקדישים להם יותר מרגע או שניים לשיקולים הגיוניים. הופ חזרנו עם חרב מאירה.

המצפון : הרבה הורים עסוקים, טרודים, מתנהלים בבתים עם שתי קריירות ומעט זמן אויר עם הילדים. כשנוצר פתח, המצפון מנהל את הסיטואציה וההחלטה מתקבלת תוך שברירי שניות. העיקר שהג’וניור יהיה מרוצה. נהדר, עוד אלבום מדבקות סופרגול – העונה כבר כאן.

טרנד : השפעת מותגים, אופנה, חברים. זוהי אמנות ידועה: “אמא, לכולם יש חוץ ממני”, “אמא, זה דחוף. את רוצה שיחשבו שהילד שלך עני?” לחץ קטן, דיוטי פרי, שוב רגע שכזה ואנחנו עם נעלי “היליס” עם גלגליות.

לסיכום : הקרב אבוד מראש, אל תתאמצו, כי לא תנצחו. פרופורציה! החוכמה לטפל באבנים הגדולות.

טפלו באבנים הגדולות – התקציב המשפחתי שלנו נתון וההוצאות הקבועות ידועות ומוכרות. בכל פעם שאנו עומדים בפני השאלות: “אמא, הסלולרי שלי מביך, מתי כבר יהיה לי אייפון?”, “אמא, יצא אייפד 2 , מזל שעוד לא קנינו את אייפד 1, אפשר?”  שווה לעצור לרגע ולבדוק את העמסת ההוצאה הזו על המכלול, לשתף את הילדים בשיקולים ובסדרי העדיפויות ולתאם ציפיות. כך נוכל לנהוג בתבונה בכל ההוצאות הגדולות והמשמעותיות ולהחזיר מידה של שפיות למערכת הזו.

אני מקווה שנתנו לכם כלים להתמודדות מול הדילמות השונות בענייני ילדים וכסף. גם אם העלנו מחשבה נוספת בנושא או עוד התלבטות, הרווח כולו שלכם.

חג שמח !

תגובות הקוראים (2)

 1. אימא לא כל כך צעירה

  אפשר גפ פשוט ללמוד להגיד “לא” לילדים, זה רעיון…

  הגב
 2. קרן דוידוביץ

  פוסט נהדר להורים הצעירים שביננו וגם כאלו שכבר חל עליהם חוק ההתיישנות.
  כאמא וכבנקאית אשר חשוב לה כי ילדה יקבל את החינוך הכלכלי עוד בצעירותו אין לי ספק כי אאמץ את הצעותיכם על ילדי.
  תודה …

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?