רוני יוניסיאן

ירוויחו או יפסידו: מצעד החברות הטכנולוגיות לשנת 2019

רוני יוניסיאן
אלו שעלו ואלו שירדו: שנת הפריחה של מיקרוסופט, מה מתכננת אפל ומה קורה לרווחים של אמזון? ענקיות הטכנולוגיה מסכמות שנה משמעותית במיוחד, ומתרבות השאלות אודות מה שמחכה להן, ולנו, בשנה הבאה. סיכום ותחזית.

שלוש חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, אפל, מיקרוסופט ואמזון, רשמו השנה תשואות פנומנליות למשקיעים – 25%, 32%, 50% בהתאמה. חברת אפל חצתה את רף טריליון הדולר בשווי שוק, ואילו מיקרוסופט ואמזון נסחרות בשווי שוק דומה כ – 860  מיליארד דולר. על רקע זה מתגברות הציפיות מהן לקראת שנת 2019, ואף עולה השאלה האם מועדון הטריליון יורחב.

 

אפל: סיום שנה צורם מעט

ההחלטה של אפל להפסיק לדווח על מספר המכשירים שהיא מוכרת, יחד עם תחזית פושרת לרבעון הנוכחי, הובילו לירידה במחיר המנייה באחרונה. לצד העובדה כי אפל מתכננת להעלות משמעותית את מחירי המכשירים שלה ותוך התחשבות בשוק הרווי בו היא פועלת, נראה כי המשקיעים מפרשים את המהלך כסימן לכך שהצמיחה רבת השנים במכירות האייפונים תיפסק וזה מה שעשוי להסביר את תגובת השוק.

 

חשוב לסייג ולומר כי העלאת מחירי המכשירים מפצה על הירידה בקצב הצמיחה של מכירת המכשירים וזאת בגלל נאמנות גבוהה מאוד של לקוחות אפל למוצריה. מלבד זאת, מסתמן כי אפל מחזקת מבחינה אסטרטגית יותר ויותר שירותים שהיא מוכרת כמו שטחי אחסון על הענן, אפל מיוזיק ואפל סטור. שירותים אלה הולכים ותופסים נתח גדול מההכנסות של החברה (כ–16%) וצפויים לצמוח בקצב שנתי של קרוב ל-20% בשנים הקרובות.

 

נערים עם ניידים

 

אמזון: תחזית מאכזבת לעונת החגים

גם אמזון מסיימת את השנה בטון שלילי במידה מסוימת. הצמיחה במכירות הבינלאומיות נחלשה מעט ונתוני המכירות מ״הול פודס מרקט״ אכזבו. למרות זאת, ברור הוא כי לא צריך להספיד את אמזון, שכן המכונה המשומנת דיווחה על רווח תפעולי גבוה פי 10 ביחס לרבעון המקביל! הרווח אף צפוי להמשיך ולטפס תחת השפעתם של פעילותה בתחום הענן והפרסומות להם מיוחסים שולי רווח גבוהים וצמיחה גבוהה.

 

למעשה, אמזון נתפסה תמיד כחברה שמרוויחה מעט וצומחת מהר, אך נראה כי הכרה זו הולכת להשתנות בשנים הקרובות. סביר להניח כי קצב הצמיחה במכירות יואט מעט, אך דווקא הרווח יגדל משמעותית. כמובן, אי אפשר להגיד שום דבר רע על רווחים שהולכים וגדלים. ואולם, הסיכון הוא שההאטה במכירות לא תהיה זמנית וש״חוק המספרים הגדולים״ יחול גם על החברה המצוינת הזאת. הגם שכל אלו שהספידו את אמזון בעבר תמיד, אבל תמיד, נכוו. ולסיכום, גם היום מוקדם להספיד את החברה ואת המנייה אבל כן קשה להתעלם מההאטה הצפויה בצמיחת המכירות ומרמת הסיכון בהשקעה שעלתה מעט.

 

תמונת ארגזים

 

 

המהפך של מיקרוסופט

בשנים האחרונות עברה מיקרוסופט מהפך עצום והפכה למפלצת בתחום הענן, שמיצב אותה קרוב לאמזון וממצב אותה כחברה חדשנית יותר. כיום, מיקרוסופט משתפת פעולה עם חברות אחרות, מאמצת תוכנות קוד פתוח וצפויה להמשיך ולצמוח בקצב דו ספרתי בשנים הקרובות. הסיבה לכך, ככל הנראה, היא השפעת צמיחה רוחבית בקווי העסקים השונים שלה: אופיס, שרתים, ווינדווס, אקסבוקס ועוד. מיקרוסופט בהנהגת נדלה היא לא אותה חברה שהייתה בהנהגתו של סטיב באלמר והמשקיעים מבינים זאת, מה שבא לידי ביטוי במחיר המנייה שעולה בהתמדה בשנים האחרונות.

 

 

מועדון הטריליון

לסיכום, יותר ויותר חברות מתקרבות לרף שווי שוק של טריליון דולר אך אין בדבר כדי להעיד על כך שמחירי המניות התנתקו משווים הכלכלי. לדוגמה, אפל יצרה ב-12 החודשים האחרונים רווח של 60 מיליארד דולר, רווח שיא שלא זכור משום חברה ציבורית אחרת. במילים אחרות, שווי שוק גבוה נגזר באופן טבעי מרווחים גבוהים (או לפחות מפוטנציאל לרווחים עתידיים גבוהים). כמו כן, אין עוררין על כך שכל החברות ששווי השוק שלהן קרוב לרף טריליון הדולר מאופיינות באוריינטציה טכנולוגית, וזה לא במקרה. פוטנציאל הצמיחה בסקטור הטכנולוגיה או בחברות הנתפסות טכנולוגיות הוא בלתי מוגבל וחריג ביחס לסקטורים אחרים. וכך, סביר שאם בשנים הקרובות חברות נוספות יתקרבו לרף טריליון הדולר, הן יהיו חברות עם זיקה גבוהה לטכנולוגיה. כל שנותר לנו, אם כך, הוא להמתין בציפייה לחידושים והשיפורים הבאים שימשיכו להשפיע על השוק, על עולם העבודה ועל שגרת חיינו ללא היכר.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.