רוני גיטלין

הבחירות הבאות בארצות הברית יכריעו את מלחמת הסחר בין סין לטראמפ

רוני גיטלין
בזמן שהנשיא האמריקני ממשיך להראות נחישות במלחמת הסחר עם סין ומטיל מכסים נוספים על סחורות מסין, דווקא קמפיין הבחירות שלו לכהונה שנייה עשוי להיות זה שישנה את המצב. ובטווח הקצר? צפויה חוסר יציבות בשווקים

ככל שחולף הזמן, וכהונתו של טראמפ מתקדמת, הצהרותיו של הנשיא האמריקני מקבלות תוקף של עשייה. מה שבעבר נראה  כחלק מהמשא ומתן למטרת שיפור עמדות מול סין, הופך למדיניות רשמית: מדיניות בה ארצות הברית לא מוכנה יותר שיעתיקו מוצרים שלה, לא מוכנה שירגלו אחריה – ואפילו לא מוכנה שזה יקרה במדינות חסות שלה, דוגמת ישראל.
 


מלחמת הסחר היא מלחמה על ההגמוניה של ארצות הברית, על זכויות היוצרים שלה ועל העובדה שלראשונה זה שנים רבות, הנשיא האמריקני מוכן לשלם את המחיר בטווח קצר , בשביל להרוויח ולהישאר "האימפריה" היחידה בעולם, בטווח הארוך.

 

ספינות משלוח

 

 

כיום, ארצות הברית מייבאת מסין הרבה יותר מאשר מייצאת אליה. כלומר, אזרחי ארצות הברית, באמצעות הייבוא המאסיבי  מסין, מייצרים מיליוני מקומות עבודה בסין, תורמים לפתיחת המוני מפעלים שם, ותורמים הלכה למעשה לצמיחת  הכלכלה במזרח הרחוק. מצד שני, סין מייבאת הרבה פחות מוצרים מארצות הברית ולכן נהנית מאוד מקשרי הסחר בין המדינות. בזכות קשר זה הכלכלה הסינית צומחת.
 

בעבר, כל עוד היה מדובר בטקסטיל ובמוצרי תעשייה ישנה, בארצות הברית היו מרוצים מהמצב הזה. אך כיום, הכלכלה הסינית מייצרת סמארטפונים, מחשבים ומכוניות, ומתחרה בחברות האמריקאיות המובילות – וכל זה הודות לכסף אמריקאי. זה הסיפור הגדול עליו הנשיא האמריקני מתרעם.

 

תנודתיות קרובה בשווקים

 

שלא יהיה ספק – במלחמה הזאת יהיו נפגעים. סין מצידה מגיבה במכסים משלה, הנפגעים העיקריים ממלחמת הסחר יהיו המשקיעים לטווח קצר וכן חברות אשר מייצרות מוצרים בסין. השאלה הגדולה היא האם מלחמת הסחר תתרחב למדינות נוספות? למרות שכיום, עיקר המאבק הולך לכיוון סין, לארצות הברית יש עוד כמה מדינות מהן היא מייבאת הרבה יותר מאשר מייצאת אליהן, בין אם מדובר במדינות גדולות כגון מקסיקו, קנדה ,הודו ויפן, ובין אם במדינות קטנות דוגמת ישראל. לכן, באם טראמפ יסתפק רק בסין בשלב זה, אז כלכלת העולם תוכל להמשיך ולצמוח לאורך זמן, בעיקר בהנחה כי בסופו של דבר יימצא פתרון. עם זאת, ככל שנשיא ארצות הברית ינסה להרחיב את המאבק מול מדינות נוספות, כך הפגיעה בכלכלה העולמית תגדל.

 

 

אנליסטים מסתכלים על התמונה

 

מה שצפוי לקרות תלוי בעומק המלחמה ותגובת המדינות בהן טראמפ "נלחם". והמחיר? תנודתיות בשווקים: שווקי המניות עלולים לרדת על כל הצהרה של בכירים בסין או בארצות הברית. תקופת חוסר ודאות זו צפויה להימשך עוד חודשים רבים.

 

למרות כל האזהרות הנ"ל, אסור לשכוח שהתוצאות של החברות בארצות הברית טובות וגם הנתונים הכלכליים עדיין אופטימיים. וטראמפ עצמו מבין כי כלכלה יציבה ועליות בבורסה קריטיות לקמפיין הבחירות שלו לכהונה שנייה, אשר צפוי להתחיל בעוד כשנה.

 

לסיכום, אין מה לברוח מהשקעה לטווח ארוך בארצות הברית או בסין רק בגלל התנודתיות הצפויה. מצד שני, צפויים לנו ימים לא יציבים, לכן למשקיע שיותר קשה לו עם תזוזות גדולות, מומלץ להיזהר בתקופה הקרובה.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.