רוני גיטלין

טראמפ ואירן: האם טהראן תשרוד את הסנקציות הכלכליות?

רוני גיטלין
אירן כבר היתה בדרך לשיקום הכלכלה שלה, עם צמיחה מהירה והשקעות אירופאיות בתקופת אובמה, אך לא הייתה ערוכה לטראמפ. סנקציות שהבריחו את המשקיעים, גל פיטורים ופיחות במטבע - כל אלו הם רק הספתח. ומה אנחנו יכולים ללמוד מכך?

איראן היא שחקנית מרכזית במגרש המשחקים הגלובלי: אוכלוסייתה מונה כ – 80 מיליון תושבים והיא מציגה תוצר לאומי בשווי של כ- 440 מיליארד דולר, הממצב אותה ככלכלה ה- 30 בעולם. כ- 60% מהייצוא שלה – סך של כ-40 מיליארד דולר – מגיע מייצוא נפט ומכאן נובעת התלות הגדולה שלה בו ובמחירו.

 

מקור הדרמה הגדולה שעובר העם האיראני בשנים האחרונות נעוץ בסנקציות שהוטלו על איראן על ידי ארצות הברית לפני שנים לא מעטות. עם ההצטרפות של אירופה לסנקציות בשנת 2012 ירדה הפעילות הכלכלית האירנית במונחי תוצר ריאלי בכ-20%.  ביטול הסנקציות על ידי הנשיא האמריקאי אובמה הביאו לעדנה מחודשת באירן, כאשר הפעילות העסקית, כולל חוזים רבים שנחתמו עם הממשל האירני וחברות בינלאומיות אשר פתחו פעילויות חדשות באירן, הקפיצו את סך הפעילות הכלכלית בכ-15% כבר בשנה הראשונה, ואכן הסתמן שהיא עולה על דרך המלך.
 

IRANOil


כספים והשקעות רבות, בעיקר אירופאיות, הועברו לאירן והחלו לחזק את הכלכלה בהשקעות של עשרות מיליארדי דולרים. לרגע, היה נדמה כי "תור הזהב" של אירן הגיע. בסקירות ובניתוחים שונים צפו כי אירן תימנה בין 15 הכלכלות הגדולות בעולם בעוד 30 שנה, ותעקוף בדרך לא מעט מדינות מובילות שנמצאות בפסגה הכלכלית כיום.

 

 

בעקבות הסנקציות: כמיליון מפוטרים

 

איראן


אך כל החלומות האירניים נגוזו עם בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית והצהרתו כי יחזיר את הסנקציות על אירן. טראמפ החל את תהליך הוצאת ההשקעות מאירן, ויישום הסנקציות שהתחיל בפועל בתקופה זו הבריח סופית את המשקיעים. המטבע האיראני סבל מפיחות של כ- 40% בשנה האחרונה. חברות ענק כמו 'רנו' הוציאו את הפעילות מהמדינה וההערכות מדברות על כמעט מיליון מפוטרים(!) כתוצאה מכך, ועל פגיעה קשה בכלכלה האירנית.

למרות הדיבורים על עלייתן המחודשת של מעצמות חדשות-ישנות (רוסיה וסין) ועל ערעור ההגמוניה האמריקנית, לארץ האפשרויות עדיין יש השפעה עצומה על הכלכלה העולמית, והמקרה האיראני משמש כדוגמה מצוינת. אגב, למרות ההשוואה המתבקשת, אירן אינה צפון קוריאה לפחות במובן אחד – בשונה מצפון קוריאה (בה ההנהגה הצליחה לשרוד את הסנקציות) לא נראה כי אירן תוכל להמשיך בדרך זו לאורך זמן. אפילו השלטון האירני, על אף הצהרותיו, מודע לכך.

המסקנה ממקרה זה הינה ברורה – ברגע שסנקציות מוטלות ומיושמות בשטח, הדרך להידרדרות כלכלית עלולה להיות מהירה.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.