דודי רזניק

עיני המשקיעים בעולם נשואות להחלטות הפד, ופחות לדברי טראמפ

דודי רזניק
עליות השערים בשוקי המניות בארה"ב ובעולם נמשכות ואינן מושפעות כמעט מההצהרות הלוחמניות הנשמעות לאחרונה מנשיא ארה"ב

סיום חגי תשרי בישראל מסמן כי נכנסנו לישורת האחרונה של השנה שהייתה עד כה מוצלחת מאוד בכל הקשור לביצועי שוקי המניות בעולם. אלו המשיכו (וממשיכים) לרשום עליות שערים ושיאים נומינליים חדשים כמעט ללא הפסקה.

 

ההפתעה

הנתון המפתיע (ואולי בעצם לא) הוא שעליות השערים בשוקי המניות בארה"ב ובעולם נמשכות ואינן מושפעות כמעט מההצהרות הלוחמניות הנשמעות לאחרונה מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ מחד וראשי צפון קוריאה ואירן מאידך. בשלב זה מסתמן כי המשקיעים בעולם אינם מייחסים חשיבות רבה לדברי המנהיגים, ולכן השפעתם על השווקים הפיננסיים מינורית לחלוטין.

 

מה הלאה?

בתקופה שנותרה עד סוף השנה עיני המשקיעים בעולם יהיו נשואות בעיקר לכיוון ארצות הברית, שם צפוי הפד לקבל שתי החלטות ריבית בראשית חודש נובמבר ובאמצע חודש דצמבר. ההחלטה של חודש נובמבר פחות מעניינת ,ו במסגרתה צפוי הפד להותיר את הריבית ללא שינוי. ההחלטה של דצמבר מעניינת יותר והשוק מגלם הסתברות גבוהה של יותרמ-80% להעלאת ריבית נוספת, שלישית במספר השנה. כמו כן, חברי הפד יפרסמו בהחלטה זו את תחזית הריבית ארוכת הטווח שלהם.

 

הפד vs טראמפ

מראשית חודש ספטמבר נרשמה עליית תשואות משמעותית לאורך עקום הריביות בארה"ב, כאשר שתי סיבות עיקריות עמדו בבסיס העלייה: דברי יו"ר הפד ג'נט יילן בדבר הצורך להמשיך לפעול לנורמליזציה של המדיניות המוניטארית בארה"ב, והכרזתו של הנשיא טראמפ בנושא קידום רפורמת המס שאמורה להניע את הצמיחה בארה"ב ולדחוף את האינפלציה כלפי מעלה – דבר שצפוי להעניק רוח גבית להעלאות ריבית נוספות בהמשך. כתוצאה מכך נרשמה עלייה בתשואות איגרות החוב האמריקאיות לאורך כל העקום. התשואה לשנתיים עלתה מעל לרמה של 1.50%, רמת תשואה שנרשמה לאחרונה לפני כתשע שנים עם פרוץ המשבר הפיננסי הגדול בסתיו שנת 2008.

 

ובישראל

אצלנו לעומת זאת, בנק ישראל עדיין שומר על ריבית הבסיס ברמת השפל (רמה הנשמרת מאז מרץ 2015). גם בחודשים הקרובים, אנו מעריכים כי בנק ישראל אינו צפוי לשנות את הריבית, למרות מהלך העלאות הריבית בארה"ב, וזאת בעיקר על רקע המשך התקיימותה של סביבת אינפלציה נמוכה (מהנמוכות בקרב מדינות ה-OECD). שינוי הריבית לא יתרחש, ככל הנראה, לפני סוף שנת 2018 ואולי אף לתוך שנת 2019 – מה שצפוי להעניק המשך רוח גבית לשווקים הפיננסיים המקומיים.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

Comments are closed.