רוני יוניסיאן

טראמפ והמשקיעים – ההשפעות על שוקי המניות

רוני יוניסיאן
חצי שנה לאחר ניצחונו ההיסטורי וערב הגעתו לביקור ראשון בישראל ב-23 במאי, דונלד טראמפ פועל להגשמת תוכניתו הכלכלית והשאפתנית. שוקי ההון מגיבים באופטימיות זהירה

אם הייתם שואלים את מיטב האנליסטים בעולם מה תהיה תגובת שוקי המניות למקרה בו יגבר דונלד טראמפ בבחירות על הילארי קלינטון, התשובה הייתה ירידה חדה במחירי המניות. היו כאלה שהגדילו והזהירו מפני קריסה של 30% במדדי המניות המובילים. 
בפועל, התרחיש ההיסטרי לא התממש.

 

שוק ההון אוהב את טראמפ

מאז בחירתו של טראמפ, אשר יבקר בחודש מאי בישראל, רשם מדד המניות המוביל בארה"ב, ה–S&P500, תשואה חיובית של כ–13% מתוך ציפייה לשינויים דרסטיים שיעניקו תנופה לכלכלה, בהם הפחתת מס חברות, תכנית שאפתנית ארוכת טווח להשקעה בתשתיות והפחתת הרגולציה. שוק ההון, שפעמים רבות נתפס כברומטר כלכלי הצופה את פני העתיד, מצביע בעד טראמפ. העלייה במדדים מייצרת ערך למשקיעים ומזריקה אופטימיות לכלכלה כולה. בחצי השנה בה נמצא טראמפ בתפקיד, שיעור האבטלה המשיך לרדת מ–4.6% בעת בחירתו, ל–4.4% – שפל של העשור האחרון.

 

מה הוא עשה עד היום?

מבדיקת ביניים של הישגיו עד כה, קשה לקבוע נחרצות את מידת ההצלחה של טראמפ.
נראה שבימיו הראשונים בתפקיד, התקשה להבין את המורכבות של ניהול הכלכלה הגדולה בעולם. החל מהניסיון הנמהר והלא מוצלח לסגור מיידית את גבולות ארה"ב בפני מוסלמים ממדינות מסוימות ועד הניסיון הראשוני הכושל לבטל את רפורמת הבריאות של אובמה.

 

במקביל, יעדיו של טראמפ שאפתניים ביותר. השקעה של טריליון דולר בתשתיות בארה"ב בעשור הקרוב, הפחתת מס החברות מ–35% ל–15% בלבד והפחתה משמעותית ברגולציה.

 

מה סיכויו להשיג אותם במלואם?

ככל הנראה נמוכים מאוד. חוקי הכלכלה לא מאפשרים קסמים.
הפחתה חדה של מיסים והגדלה משמעותית של ההוצאה הציבורית יאלצו את הממשל בארה"ב להגדיל את החוב וטראמפ צפוי להתנגדות פוליטית חזקה להגדלה לא מבוקרת של תקרת החוב הקבועה בחוק.

 

אופטימיים, אבל הזהירות מתבקשת

המשקיעים לא באמת סבורים שטראמפ יכול לעשות ככל העולה על רוחו, אבל הם כן מזהים את הכיוון אליו הוא מכוון והם אוהבים את מה שהם רואים. תוכניותיו, גם אם יושגו באופן חלקי, יתמרצו את הכלכלה ויגדילו את רווחי החברות וזה בדיוק מה שמשקיעים במניות אוהבים.
יחד עם זאת, ראוי לסייג ולומר שללא קשר לנשיא הטרי, שוקי המניות רושמים כיום שיא של תשע שנים, ובאופן טבעי – הזהירות מתבקשת.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.