דודי רזניק

בחירתו של טראמפ – מה תהיה ההשפעה על ישראל?

דודי רזניק
דונלד טראמפ הינו הנשיא הנבחר החדש של ארה"ב וזו כבר עובדה מוגמרת. העולם בכלל והעולם הפיננסי בפרט התעוררו לבוקר ה 9.11 מבולבלים מתמיד. ננסה לעשות סדר קצר בדברים:

השווקים קיבלו אי ודאות

בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב, בניגוד לכל ההערכות והסקרים (ששוב הוכיחו את רמת אמינותם…) יצרה מציאות חדשה לעולם בכלל ולמשקיעים הפיננסיים בפרט.
בחירתו של טראמפ מספקת, מבחינת השווקים הפיננסיים, את הגרוע מכל, עלייה משמעותית ברמת אי הוודאות. טראמפ, למרות שנבחר תחת המפלגה הרפובליקנית, למעשה היה סוג של מתמודד עצמאי הקורא תיגר על הממסד, והראייה לכך הייתה התנערות של מרבית מנהיגי המפלגה הרפובליקנית ממועמדותו.

 

רב הנסתר על הגלוי

טראמפ נתפס כאדם בלתי צפוי, לא עקבי ולא ברור. לטראמפ אין שום מחויבות מוקדמת, כולל לא למפלגה הרפובליקנית, שתחתה הוא נבחר, ושכאמור ניסתה להתנער ממנו בכל דרך אפשרית טרום הבחירות, ולכן רב הנסתר על הגלוי לגבי המדיניות שלו, גם בגלל הכוח הרב המוענק לנשיא לפי החוקה האמריקאית. יש לזכור גם כי על פי המסתמן, לרפובליקנים יהיה רוב בקונגרס ובסנאט דבר המפחית משמעותית את האיזונים והבלמים בשלטון בארה"ב.

 

עלייה בתנודתיות

לאור העלייה ברמת האי וודאות, ניתן לומר כי התקופה הקרובה צפויה להתאפיין בשל כך בתנודתיות גבוהה יחסית. הבוקר אנו עדים לתנודתיות הגבוהה כאשר לאחר ירידות שערים חדות בשוקי המניות באסיה, שוקי אירופה והשוק המקומי פתחו את המסחר בירידות מתונות יחסית, בין היתר על רקע נאום הניצחון של טראמפ שהיה מאופק ומפויס יחסית. גם החוזים על מדדי המניות בארה"ב שרשמו ירידות חדות בשעות הבוקר המוקדמות מתקנות כרגע לירידות מתונות יחסית.

 

מה צפוי בישראל

השוק המקומי צפוי להגיב בירידות שערים במדדי המניות, אם כי נראה שהתגובה צפויה להיות מתונה ביחס לעולם. מניות הפארמה המקומיות (טבע, פריגו ומיילן) מגיבות בעליות שערים חדות על רקע התפוגגות החשש מבחירתה של הילרי קלינטון והשפעתה השלילית על המגזר.

שוק איגרות החוב הממשלתיות צפוי להיסחר ביציבות יחסית, אם כי בראייה לטווח בינוני נראה שהסיכונים לשוקי האג"ח הממשלתיים בעולם נמצאים בעלייה ולכן עלייה בתלילות העקום נראית כתרחיש סביר. ככלל, השקעה בחלק הקצר בינוני של העקום השקלי הלא צמוד נראית כמעניינת ביחס סיכוי סיכון.

בנק ישראל צפוי לעקוב בחשש מה אחר מהלך התחזקות השקל מול הדולר. גם העובדה כי תיתכן דחייה בהעלאת הריבית בארה"ב, על רקע תוצאות הבחירות מגבירה את הסיכויים לכך שריבית בנק ישראל תיוותר ללא שינוי עוד תקופה ארוכה ולמעשה אולי לאורך שנת 2017 כולה.

בשוק איגרות החוב הקונצרניות נרשמות ירידות מתונות בלבד לפי שעה. בשלב זה נראה כי לבחירתו של טראמפ לא צפויה השפעה מיידית משמעותית על השוק ובעיקר לא על שוק ההנפקות שממשיך להתאפיין בפעילות ערה בימים האחרונים.


 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

Comments are closed.