שלומי בליסיאנו

החיקוי עשוי להשתלם – מי את קרן מחקה?

שלומי בליסיאנו
בשנים האחרונות נרשמה עליה חדה בהיקף הקרנות המחקות, והן מהוות היום כ-12% משוק קרנות הנאמנות. שלומי בליסיאנו, יועץ השקעות בכיר ללקוחות עסקיים, החליט לעשות לכם סדר בנושא ולשתף אתכם בדברים שכדאי לדעת על קרנות אלו.

 

שנת 2015 בענף קרנות הנאמנות התאפיינה בפדיונות ניכרים, כאשר היקף הנכסים הצטמק מכ-261.5 מיליארד ש''ח לכ-230 מיליארד ש''ח בראשית השנה, בעיקר על רקע פדיונות כבדים בקרנות הכספיות. גם מהקרנות המסורתיות השואפות להכות את מדדי הייחוס, נפדו כ-9.7 מיליארד מנכסיהן. כנגד מגמה זו בלטו הקרנות המחקות עם גיוסים של כ-4.2 מיליארד ש''ח, כך שהיקף נכסיהן עומד בסוף 2015 על כ-29.3 מיליארד ש''ח, כשחלק משמעותי מגידול זה הינו על חשבון תעודות הסל.

התפתחות היקף נכסי הקרנות המחקות ומספר הקרנות לשנים 2009-2015:

מהי קרן מחקה?

קרן מחקה הינה קרנות נאמנות, שמטרתה לעקוב אחרי ביצוע של מדד מסוים של מניות או אג''ח.

למעשה, קרן מחקה הינה מעיין ייצור כלאיים המשלב קרן נאמנות ותעודת סל, מצד אחד היא מתנהלת כקרן נאמנות וחלים עליה הכללים על החלים על קרן נאמנות כגון חוק השקעות משותפת בנאמנות. היא נסחרת פעם ביום ע''פ שער סוף יום ומנגד מטרתה לעשות את מירב המאמצים בכדי להשיא למשקיע תשואה זהה למדד הייחוס בדומה לתעודות סל.

עם זאת יש מספר מאפיינים שונים בין קרן מחקה לתעודת סל:

1. סחירות – תעודת סל ניתן לקנות ולמכור לאורך כל שלבי המסחר לעומת קרן מחקה שנסחרת אחת ליום ע''פ שער סוף יום (מלבד תעודות על מדד ת''א 25 ות''א 100 הנסחרות פעמיים ביום ע''פ שער פתיחה ושער סוף יום), בעתיד גם הקרנות המחקות צפויות להיסחר בכל שלבי המסחר.

2. סיכון מנפיק – כספי הקרנות המחקות מופקדים אצל נאמן, כך שגם אם החברה המנפיקה קורסת, כספי ההשקעה הינם של העמית בקרן הנאמנות ואין סיכון מנפיק, בעוד שבמקרה וחברת תעודת סל קורסת, המשקיעים יהפכו לנושי החברה וכספם לא מובטח.

3. איכות המעקב – קרן מחקה מתחייבת לעשות את מירב המאמצים (Best effort) בכדי להשיג את תשואת המדד, בעוד שתעודות סל מתחייבות לתת למשקיע את המדד (באמצעות המרה לנכס הבסיס או בתמורה כספית השווה לערך המדד).

4. השתתפות ברווחים – בקרנות המחקות מלוא הרווחים עוברים למשקיע בעוד שבתעודות הסל חלק מהרווחים, כגון דמי השאלה ודיבידנד עוברים למנפיק התעודה.

 

הקרנות המחקות הושקו לראשונה בארץ ב-2008, אך צברו תאוצה רבה בשנתיים האחרונות, כשלענף זה נוספו שחקנים רבים על רקע עלייה ברמת המודעות של הציבור והיועצים.  כל החברות המנפיקות תעודות סל הקימו גם פלטפורמה של קרנות מחקות, כך שרוב החברות המובילות בשוק הקרנות מציעות גם קרנות מחקות.

הפופולאריות של המכשירים הפסיביים נובעת ממספר סיבות:

1. בעולם בכלל ובישראל בפרט יש מגמה מובהקת של מעבר מהשקעות אקטיביות לפאסיביות לאור הקושי של מנהלי השקעות להכות את המדדים בניכוי דמי ניהול.

2. עלויות הניהול של תיק פאסיבי נמוכות משמעותית מעלויות ניהול אקטיבי, הן בהיבט דמי הניהול והן בשל מיעוט פעולות. התחרות העזה בסגמנט זה גרמה לכך שדמי הניהול במספר רב של קרנות הוא 0% ובשאר הקרנות דמי הניהול נמוכים מאוד.

 

לסיכום, קרן מחקה הינה מכשיר יעיל וזול המתאים למשקיעים המעוניינים להיצמד לביצועי המדדים, יחד עם זאת מדובר במכשיר עם סחירות חלקית ומגוון מצומצם יותר של מדדים לעומת תעודות הסל. 

לרשימת הקרנות המחקות הנסחרות לחצו כאן.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.