מייקי דגן

5 דמויות שישפיעו על הכלכלה ב-2018

מייקי דגן
רגע לפני השנה החדשה אספנו עבורכם את רשימת הדמויות שצפויות להשפיע בצורה המשמעותית ביותר על הכלכלה ב-2018. אז מי אלו שישפיעו על הכיס שלנו בשנה הקרובה?

2018 טומנת בחובה הזדמנויות ואיומים – מצד אחד 2017 מסתיימת בשיא בשווקים, עם עליות של כמעט עשור – ומצד שני רוחות מלחמה מנשבות בין צפון קוריאה לארצות הברית. מבט גלובלי מהיר על העתיד הצפוי לנו ב-2018 דרך כמה דמויות בולטות מרחבי הגלובוס.

 

  1. אילון מאסק, שבין שאר כובעיו הוא המייסד של חברת הרכב החשמלי טסלה וחברת תעופת-החלל ספייסX, הוא ללא ספק אחת הדמויות הססגוניות והמפורסמות בעולם העסקים. את 2017 הוא סיים בהצהרה על ביצוע טיסה פרטית ראשונה אל המאדים, כשעל סיפונו של הטיל "פאלקון הבי" שישוגר אל מחוץ לכדור הארץ תוצב לא אחרת מאשר מכונית הטסלה רואודסטאר האדומה והספורטיבית שלו – מכוניתו האישית ממש. ההמראה הראשונה של חללית מטען לכיוון מאדים אמורה להתבצע ב-2018, כשהמטרה היא לבצע עשרות משימות כאלה בשנים שלאחר מכן, ולבסוף להסיע מאות אנשים לכוכב האדמדם. את המכונית עצמה מקווה מאסק להצניח למסלול סביב מאדים, כשברדיו שלה יתנגן האלבום המוכר ספייס אודיטי" של דייויד בואי.

 

  1. דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, ואיש עסקים מפורסם בזכות עצמו, טילטל את הכלכלה העולמית בסוף השנה החולפת עם הבשורה על רפורמת המס האחרונה, שמקילה עם העשירים ומכבידה את נטל המס לטווח ארוך על מעמד הביניים והעניים. וול סטריט הגיבה בניתורים מעלה, ובישראל ראש הממשלה בנימין נתניהו אותת על כוונה לערוך רפורמה דומה, כדי שהסקטור העסקי שלנו יישאר תחרותי. טראמפ ימשיך ללא ספק לטלטל את כלכלת העולם בשנה הקרובה בצעדים כאלה ואחרים, ודרך השפעתו על רמות המתח המדיני בין המעצמות ומול מדינות לא צפויות כצפון קוריאה. מלחמה גרעינית, למשל, יכולה להשפיע קצת על מחירי המניות בעולם.

 

  1. ג'ף בזוס, מייסד אמזון, וכיום האיש העשיר בעולם עם הון של כ-90 מיליארד דולר, הוא ללא ספק האיש שמערער ענפים שלמים בכלכלה בהינף יד אחד יותר מכולם. הכניסה הצפויה של אמזון לתחום הקמעונות בישראל – החברה מתכננת לפתוח פה מחסנים שיוזילו את מחירי המוצרים שנקנה באתר אמאזון – עשויים לפגוע קשות ברשתות האופנה, בקניונים, ובוודאי בעסקים רבים נוספים ולא רק בתחום הביגוד, אך צפויים להיטיב עם הצרכנים. בזוס משתלט על העולם לאט ובטוח. ציי רחפנים שיגיעו לכל מקום עם המוצרים שאמזון מוכרת, חוות שרתים (קראו לזה ענן אם תרצו) שמאחסנות את כמות המידע הגדולה בעולם, עם יכולות בינה מלאכותית לחברות שמשתמשות בשירותי הענן שלה. אמזון היא מפלצת, והיא כנראה תמשיך את ההתפשטות שלה גם ב-2018, לפחות עד שיגיע הרגולטור שיהיה מוכן לפרק אותה, ובדרך לעשות אותו דבר לגוגל ולפייסבוק. 

 

  1. קים ג'ונג און, שליט קוריאה הצפונית, ומי שנראה כמו בן הזוג הנצחי של דונלד טראמפ לדואט האיומים במלחמה, עשוי להחזיק בידיו את המפתח לעתיד העולם וכלכלתו ב-2018. חדוות ההתחמשות ושיגור הטילים שלו, קרוב ככל האפשר ליפן, תוך הפרחת איומים לעבר ארצות הברית שמצדו השני של האוקיאנוס השקט, מייצרת אי שקט במעצמה ובכלכלה החזקה בעולם ומאיימת לגרור את כולנו לכאוס. למרות שמדובר באדם שהתחנך בשווייץ, חובב כדורסל וחבר אישי של כדורסלן העבר האקסצנטרי דניס רודמן, העקשנות שבה הוא פועל להשגת נשק גרעיני ולהשמשת טילים באליסטיים מדירה שינה מעיני רבים במערב וצפויה להשפיע על כולנו בעתיד הנראה לעין.

 

  1. אל גור, סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ממשיך במאבקים שלו למען הסביבה, ועל רקע החלפת ממשל אובמה ויציאת ממשל טראמפ מאמנת קיוטו להפחתת פליטות גז החממה, הוא אולי האמריקאי החשוב ביותר שעדיין נוהג כך. גור, מי שהיה מזוהה יותר מכולם עם העלאת המודעות לבעיית ההתחממות הגלובלית, הפך השנה לאזרח הראשון של "אי הזבל", אי זבל פלסטי באוקיינוס השקט (שרובו, אגב, חלקיקי פלסטיק זעיר שאינם נראים בעין בלתי מזוינת) שהגיש בקשה לאו"ם להכריז עליו כמדינה ה-196 בעולם. גור הוא השגריר הטוב ביותר של הנושא הסביבתי, ואחת הדמויות מעוררות ההשראה בעקביות מאבקיו. נקווה שב-2018 הוא יצליח בהעלאת המודעות לסכנות החמורות שבחדירת הפלסטיק לאוקיאנוסים ולשרשרת המזון של כל החיות, כולל האדם.

 

אז לאן כל זה הולך? בעולם המחובר שלנו, שבו כל התהליכים מואצים כל הזמן, לא נראה שנחכה זמן רב כדי לקבל תשובות.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.