אוהד חיים

הנפט ירד ב-16% מתחילת השנה, אז למה מחיר הדלק ירד פחות?

אוהד חיים
מי שקובע את מחירי הדלקים בארץ היא ועדה הפועלת במשרד התשתיות ומפרסמת את מחירי הדלקים חודש קדימה, כך שמחיר הדלק מושפע יותר מהמדיניות מאשר מהשינוי במחיר חומרי הגלם

מתחילת השנה ירד מחיר הנפט בכ-16%, אבל סביר להניח שאם תבדקו את מחירי הדלק ששילמתם, תגלו שלא הרגשתם ירידה במחיר בשיעור זהה. למעשה, מחיר הדלק מתחילת השנה רשם ירידה של 6.5% בלבד. ההסבר לפערים בין מחיר הנפט למחיר הדלק בתחנה נובע בעיקר ממורכבותו של מחיר הנפט. כפי שנסביר בהמשך הבלוג, לעלייה או ירידה במחיר הנפט השפעה שולית על מחיר הדלק בתחנה.

 

איך מחשבים את מחיר הדלק?

לחישוב מחיר הדלק משתמשים בנוסחה שמורכבת משלושה סעיפים מרכזיים. ראשית, מסים – מס הבלו שהינו מס נומינלי והמע"מ. המספר הנוסף שמצטרף למשוואה הוא מחיר הנפט מסוג Brent אשר נקבע לפי ממוצע חמשת ימי המסחר בסוף כל חודש (שונה משמעותית מציטוט של מחירי הספוט) של מחיר הבנזין באגן הים התיכון – בנמל לוורה שבצרפת, נקודת הייחוס הרלוונטית לישראל. לבסוף משפיע על המחיר שער הדולר – כאשר המרת המט"ח נעשית בשער המחאות גבוה, ביום החמישי לימי המסחר. 

שני הסעיפים האחרונים מהווים כ-24% ממחיר הדלק בתחנה. על סעיפים אלו יש להוסיף את מרווח השיווק וסעיף נוסף שמכונה" דלף ביטוח ותוסף החזקת מלאי תפעולי", כאשר השניים האחרונים משפיעים באופן זניח על המחיר ומייקרים אותו באגורות בודדות.

 

איך אנחנו ביחס לעולם?  

כשמסתכלים על מחיר הדלק במדינות השונות, ניתן לראות שונות גבוהה. בארצות הברית  הדלק זול ומשקל המס בו נמוך אף הוא; לעומת זאת בנורבגיה – הנהנית גם היא ממאגרי אנרגיה אדירים – מחיר הדלק הוא מהגבוהים בעולם. 

 

בשורה התחתונה

מי שקובע את מחירי הדלקים בארץ היא הממשלה באמצעות ועדה הפועלת במשרד התשתיות ומפרסמת את מחירי הדלקים לחודש הקרוב, כך ששוק הדלקים בישראל מפוקח באופן מלא ומחיר הדלק מושפע יותר מהמדיניות מאשר מהשינוי במחיר חומרי הגלם.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.