רוני גיטלין

כיצד נהנה מנתוני הצמיחה באירופה?

רוני גיטלין
הבחירות בצרפת מאחורינו, והמשקיעים כבר מבינים שהיציאה של בריטניה מגוש האירו היא בעיה מקומית בלבד. איך אפשר ליהנות מפוטנציאל הצמיחה באירופה?

בחירתו של עמנואל מקרון לנשיא צרפת הייתה צפויה, ומאז הסבב הראשון, בו הובהר שהגמר יהיה בין מקרון ולה-פן, עם עדיפות לראשון, השווקים החלו לתמחר את זכייתו בפועל. לכן, הם גם היו אדישים לבחירה הסופית בו. יחד עם זאת, קשה להתעלם מעליות של 10% מתחילת השנה בשוק המניות הצרפתי וגם במקבילו הגרמני, ונראה שעדיין יש פוטנציאל לעליות נוספות.
 

היכן יש פוטנציאל צמיחה?

רגע לפני שנחזור לעסוק באירופה ובפוטנציאל הצמיחה שם, כדאי לחזור אחורה כדי לקבל את התמונה המלאה. מיד לאחר הבחירות בארצות הברית, מדדי המניות המקומיים החלו בעליות שערים משמעותיות, וכיום, הם נמצאים בשיא כל הזמנים.
במילים אחרות, פוטנציאל הצמיחה בארצות הברית מוגבל, בעוד שבאירופה האפשרויות רבות יותר.
 

למה?

הסיבות רבות. הריבית באירופה עדיין שלילית והבנק המרכזי קונה איגרות חוב. למעשה, ההתנהגות היא משברית, אבל רואים את תוצאות תחילתה של הצמיחה וניצני אינפלציה מתחילים. המשקיעים מאמינים שגוש היורו לא יתפרק, ומצפים לראות את צמיחתו. הם גם מעריכים שהפוטנציאל גדול משמעותית מזה שקיים בשוק האמריקאי.
 

החששות מתפוגגים

למעשה, אחרי תקופה של חששות רבים משלמות היורו, הברקזיט בבריטניה וגם ענייני טראמפ שהביאו לתחושה שהעולם הולך לקראת פרידה, בחירתו של מקרון הבהירה לכולם שהיורו פה בשביל להישאר. המשקיעים הבינו שהיציאה של אנגליה מהאיחוד היא בעיה מקומית ותו לא, ונראה שיתר מדינות הגוש די מרוצות מהמצב ולא מתכוונות (לפחות בטווח הקצר) לבצע שינויים מהותיים.
 

ההזדמנות שנוצרה למשקיעים

כל אלו מביאים להזדמנות גדולה לאירופה עצמה ככלכלה השנייה בעולם בעוצמתה, בפער קטן מארצות הברית. נראה שעכשיו חוזרים לשיתוף פעולה בין המדינות ולניצול ההזדמנויות ה(כמעט) בלתי מוגבלות באירופה. ענן הערפל שעיכב את הגוש מהמשך הצמיחה מתחיל להתפוגג בדרך להתאוששות כלכלית שיוצרת גם הזדמנויות עבור המשקיעים.
 

בשורה התחתונה

אם הצמיחה באירופה תתחזק, הבנק המרכזי האירופאי יפסיק בשלב כלשהו לרכוש איגרות חוב והריבית תחל לעלות (או לפחות תצא מהרמה השלילית בה היא נמצאת), כאשר הציפיות בשוק הן שזה יקרה במהלך 2018.

כשכל זה יקרה, בהנחה שהצמיחה תימשך, אנחנו נראה את מדדי המניות באירופה ממשיכים לעלות ואת היורו-דולר מתחזק.
למשקיעים יש פוטנציאל כפול: רווח דרך המטבע ודרך שווקי המניות.
 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?