אוהד חיים

האם המכונית ששוגרה לחלל מספקת סיבה טובה להשקעה בטסלה?

אוהד חיים
דוחות טסלה המייצרת מכוניות חשמליות ורכיבים להנעה חשמלית שפורסמו בחודש פברואר היו טובים מהצפוי, אך אי הוודאות סביב הייצור ההמוני של טסלה 3 עדיין גורמת למשקיעים להתלבט לגביה

במהלך חודש פברואר הדהים אילון מאסק את העולם, כששיגר לחלל את טיל הפלקון הבי של חברת SpaceX, המסוגל לשאת מטען במשקל עתק של 64 טון – בצירוף תעלול נאה: לאחר שהגיע הטיל לחלל החיצון, נפתחו דלתותיו והגיחה ממנו רודסטר אדומה של טסלה – גם היא בבעלות מאסק – ובה ישובה בובת אסטרונאוט, המאזינה לשיר "מוזרויות בחלל" של דיוויד בואי בעודה מפליגה אל הכוכבים.

 

הפסד של 3.04 דולר למניה

 

יום למחרת השיגור המוצלח של פלקון הבי, המתאפיין בעלות נמוכה במיוחד – 90 מיליון דולר לשיגור, לעומת כ-400 מיליון בטילים של המתחרות – שיגרה טסלה לעולם את הדוחות שלה לרבעון האחרון של 2017. החברה, כמובן, עדיין מפסידה – אך אם התחזית היתה להפסד של 3.20 דולר למניה, הרי שבפועל, ההפסד היה 3.04 דולר "בלבד" למניה.

 

בעוד האנליסטים צפו הכנסות של 3.28 מיליארד דולר – בפועל, הן עמדו על 3.29 מיליארד – עלייה נאה של 40% לעומת הכנסות של 2.28 מיליארד בשנה הקודמת. מכירות כלי הרכב של טסלה עלו ב-34.2%; וקצב שריפת המזומנים ירד בשיעור יפה – 361 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2017, לעומת 1.3 מיליארד ברבעון שלפניו.

 

היעד לייצור ההמוני נדחה

 

במקור, טיל הפלקון הבי תוכנן לשיגור ב-2013; ובדיוק כפי שהשיגור שלו נדחה שוב ושוב, טסלה, שתכננה לייצר 5,000 מכוניות מדגם 3 בשבוע כבר ברבעון האחרון של 2017, הודיעה כעת כי תגיע ליעד זה רק בסוף יוני 2018. עד כה מסרה החברה ללקוחות רק 1,550 מכוניות טסלה 3, שייצורן החל ביולי האחרון.

 

מתי תפקע הסבלנות?

 

בשיחת ועידה עם משקיעים, מאסק לא נשמע אופטימי כל כך באשר לפתרון קרוב של בעיית היקף הייצור – אתגר גדול, בעיקר כאשר 400 אלף לקוחות כבר העבירו לחברה פיקדון והם מחכים למודל 3 שלהם. החברה מתכננת השקעות הוניות של 3.4 מיליארד דולר השנה, בעיקר לטובת קידום האוטומציה בייצור הרכב.

 

האם אפשר להסיק מתצוגת היכולת המרשימה של הפלקון הבי כי גם טסלה עומדת בפני שיגור מוצלח?

 

לא בטוח. עוד דבר שאינו בטוח הוא שהלקוחות ימשיכו להמתין בסבלנות רבה כל כך לייצור ההמוני של טסלה 3. אי הוודאות אינה טובה למשקיעים – שעשויים להרגיש, ממש כמו בובת האסטרונאוט, כי הם מפליגים אל הלא נודע. 

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.