דודי רזניק

הסיפורים שהרעידו את הכלכלה העולמית בשנה העברית האחרונה

דודי רזניק
הריביות שירדו, האירו שחזר מהמתים ודונלד טראמפ שהפתיע את כולם: אלו היו האירועים המשמעותיים ביותר בשוק העולמי בשנה האחרונה

שנת תשע"ז שכבר הסתיימה לה הייתה גדושה באירועים מעניינים גם בזירה המקומית שלנו בישראל, אבל בעיקר בעולם. כדי לסכם אותה כמו שצריך, בחרתי שלושה סיפורים בינלאומיים שלהם הייתה – ככל הנראה – ההשפעה המשמעותית ביותר בשנה האחרונה.

 

  1. בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב: בחודש נובמבר נפל דבר בעולם כאשר בניגוד לכל הסיכויים, ניצח דונלד טראמפ את הילרי קלינטון במירוץ לבית הלבן. בניגוד לתחזיות, בורסות העולם קבלו את טראמפ בזרועות פתוחות ורשמו מהלך משמעותי מאוד של עליות מחירים, מהלך שלמעשה נמשך עד עתה. לאחרונה חלה התמתנות בקצב עליות המחירים, ולמרות שלאחרונה העולם מבין כי טראמפ יתקשה למלא גם חלק מהבטחותיו, בשלב זה ממשיכים שוקי ההון בעולם להעניק לו אשראי הבא לידי ביטוי בשיאים נומינליים במדדי המניות המובילים בארה"ב.
     
  2. שובו של האירו: על רקע ניצחונות של כוחות מתונים בבחירות ברחבי אירופה וציפייה להתחלת  הידוק מוניטארי על ידי הבנק המרכזי, השנה האחרונה הייתה בוודאי שנת הקמבק של האירו. לקראת סוף שנת 2016 רשם האירו בעולם שפל של יותר מעשור על רקע חשש לעתיד הגוש. ניצחונות של כוחות מתונים בצרפת הולנד ולאחרונה גם בגרמניה העלימו את החששות ליציבות הגוש ולצד השיפור הכלכלי בצמיחת הגוש שב האירו למגמת התחזקות הצפויה להימשך גם בשנה הקרובה.

 

  1. למעט ארה"ב – נמשכת המציאות של ריביות אפסיות ואף שליליות. השנה האחרונה הייתה שנה נוספת בה מרבית הבנקים המרכזיים בעולם המשיכו לשמור על הריביות ברמות השפל. על רקע האינפלציה הנמוכה, בעיקר במדינות המפותחות, ממשיכים מרבית הבנקים המרכזיים בעולם (למעט בארה"ב) לשמור על ריביות אפסיות ואף שליליות, ובכך למעשה ממשיכים לתחזק את תיאבון הסיכון של המשקיעים הבא לידי ביטוי בביקוש הנמשך לנכסים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה (אם כי גם ברמת סיכון גבוהה) כגון מניות, אג"ח קונצרני ונכסי נדל"ן. 
Comments are closed.