מיטל בר דוד

המניות שיגנו עליכם מההאטה הכלכלית

מיטל בר דוד
עונות הדוחות נפתחה, וההאטה כבר מורגשת – אבל יש סקטורים שמושפעים פחות.

עונות הדוחות נפתחה, וההאטה כבר מורגשת – אבל יש סקטורים שמושפעים פחות. וגם – נראה שהירידה בדולר זמנית בלבד – והמטבע האמריקני צפוי להתחזק מול השקל
אירועי השבוע שעבר נותנים את אותותיהם גם בימים האחרונים. הציפייה להכרזה כמותית נוספת בארה”ב התבדתה לקראת סוף השבוע והובילה לירידות בשוקי העולם. עונת הדוחות החלה וניכרת השפעת ההאטה בתוצאות החברות המקומיות.
חברות הטכנולוגיה, שהתאפיינו באיתנות יחסית בתקופה האחרונה, בלטו בירידות. אלה נבעו בעיקר מהנמכת התחזיות על ידי חברות שפרסמו  את תוצאותיהן לרבעון השני של השנה. כך, לדוגמה, נחתכה מניית נייס בכ-10% ביום פרסום הדו”ח וב-16% במהלך השבוע שעבר  כולו, זאת למרות שהחברה הציגה שיפור בהכנסות וברווח. אבל נייס גם עדכנה כלפי מטה את התחזית ל-2012 – מה שהוביל לירידות שערים במניה.

גם חברת לייבפרסון הדואלית פרסמה את דוחות הרבעון השני. בדומה לנייס, החברה רשמה עלייה ניכרת בהכנסות – אך הורידה את התחזית ל-2012, מה ששלח את המנייה לצניחה של יותר מ-15%.

בבילון, שבתחילת השנה בלטה בעליות חדות, הציגה דו”חות מצוינים – הכנסות שיא ורווח נקי גבוה פי 10 מהרבעון המקביל אשתקד. אבל מניית החברה רשמה דווקא צניחה של 4.5% ביום פרסום הדוחות.

 

יותר טכנולוגיה וגז – פחות החזקה ותקשורת

  נראה כי ההאטה העולמית, שעד כה פסחה על מרבית חברות הטכנולוגיה, תמשיך להשפיע לרעה בהמשך השנה. לא מן הנמנע כי על אף הנמכת התחזיות יציגו החברות צמיחה בהמשך השנה, אם כי לא בשיעורים גבוהים כבעבר. עם זאת, בבחינה סקטוריאלית ובהתחשב באלטרנטיבות הקיימות בשוק, אנו עדיין מעדיפים להשקיע בענף זה מעל משקלו במדד.

ענף נוסף שאותו יש, לדעתנו, להחזיק מעל משקלו בשוק הוא סקטור הגז. על פי פרסומים בתקשורת נראה כי המלצות ועדת צמח הסופיות יפורסמו בקרוב. כפי שמסתמן המדינה היא זו שתקים את התשתיות להובלת הגז, זאת בניגוד להמלצות הביניים, בהן נקבע כי בעלי המאגרים הגדולים יחויבו בהקמתם. בנוסף, מסתמן כי תבוטל הדרישה מהמלצות הביניים לשמירת רזרבות גז בהיקף של 15% כנגד יצוא. כמו כן המאגרים הגדולים יוכלו לייצא 50% מהגז ואילו הקטנים יוכלו לייצא 100%. הורדת נטל הקמת התשתיות – בעלות של מיליארדי דולרים, מהשותפויות שצפויה להסתכם במיליארדי דולר – צפויה לתמוך ביחידות ההשתתפות של המחזיקות במאגרים, ובמיוחד בשותפויות המחזיקות במאגר תמר (נובל אנרג’י, דלק, ישראמקו ואלון גז). עם זאת, יש להדגיש כי בשלב זה אלו ההערכות בלבד, וההמלצות הסופיות טרם פורסמו.

לאור הירידות האחרונות במניות הענף, ההמלצות הצפויות של ועדת צמח והמתאם הנמוך של הסקטור עם המצב המאקרו כלכלי, אנו ממליצים להחזיק בענף מעל למשקלו במדד.  מנגד, להערכתנו מומלץ להחזיק בענפי ההחזקה והתקשורת במשקל נמוך ממשקלם במדד בשל חשיפתם הגבוהה לשוק ההון ולרגולציה בהתאמה.

 

הדולר עשוי להתחזק שוב 

 לאחר שהתחזק מאוד ואף חצה את רף ה-4 שקלים לדולר, בשבוע שעבר התהפכה המגמה, והמטבע האמריקני שוב נחלש ושב להיסחר באזור ה 3.96-3.97-שקלים. ייתכן שניסיונות הממשלה להתמודד עם הגרעון בתקציב והצעדים הכלכליים שנקטה חיזקו את אמון המשקיעים בכלכלה המקומית, מה שהוביל להתחזקות השקל.

להערכתנו, על אף שינוי המגמה השבוע, השקל צפוי לשוב ולהיחלש מול הדולר. הערכה זו נתמכת בנתוני הכלכלה הריאלית, המעידים על המשך האטה ועל הפוטנציאל להמשך הורדת הריבית.

 פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי

לסקירה המלאה באתר לאומי

Comments are closed.