אייל דבי

רוצים להשקיע בשוק ההון? חמישה כללים בדרך לבורסה

אייל דבי
נקודת המוצא היא שהשקעה במניות מתאפיינת בסיכון, ולכן אנו רוצים לגדר או להקטין אותו. הסיבה היא שרוב בני האדם, כמו גם המשקיעים, הם שונאי סיכון שחוששים מהפסדים הרבה יותר משהם נהנים מרווחים

בתקופה של ריבית נמוכה, רבים מחפשים אפשרויות השקעה במטרה להשיא ערך לכספם. השקעה בשוק ההון פופולרית במיוחד, אולם, לפני שקופצים למים העמוקים של הבורסה, כדאי לתרגל כמה כללי בטיחות.

 

שוק המניות הוא (גם) מסוכן

המטרה הבסיסית של כל השקעה היא להגדיל באמצעותה את סכום הכסף שהשקענו – אך במניות, כמו בכל השקעה, חשוב לזכור שכלל לא בטוח שנשיג את המטרה הזו. לצד הסיכוי לרווח, מניות עלולות לצנוח ולהסב למשקיעים הפסדים – ולכן, כדאי להגדיר מראש כמה כסף אנו מוכנים לסכן בהשקעה בהן.

למעשה, נקודת המוצא היא שהשקעה במניות מתאפיינת בסיכון – ולכן, אנו רוצים לגדר את הסיכון, כלומר, להקטין אותו. הסיבה היא שרוב בני האדם, כמו גם המשקיעים, הם שונאי סיכון – כלומר, חוששים מהפסדים הרבה יותר משהם נהנים מרווחים.

 

להשקיע לטווח ארוך

מניות הן השקעה לטווח ארוך. ככל שאופק ההשקעה ארוך יותר, סטיית התקן מאבדת ממשמעותה, והסיכוי לרשום תשואה חיובית גדול יותר. מי שמשקיע במניה לתקופה של עשר שנים נהנה מסבירות של 95% להרוויח עליה – לעומת סיכוי של 50% בלבד בהשקעה לשנה אחת.  כלומר, השקעה במניות היא לא טיול של אחר הצהריים (וגם לא טיול של אחרי צבא).

 

לפזר את ההשקעה

גם כשאנחנו מאמינים במניה מסוימת וצופים לה עתיד מזהיר – קיימת אי ודאות. כאשר משקיעים במספר מצומצם של מניות הסיכוי "ליפול" עם אחת מהן לפחות הוא גדול. לכן, עדיף לפזר את ההשקעה בין מניות רבות, כדי שגם אם התחזית שלנו תפספס את המציאות – לא נסבול מהפסדים כבדים. פיזור בין מניות שונות, סקטורים ומדינות הוא דרך טובה להבטיח גידור של הסיכון בהשקעה.

 

ההבדל בין מניות ערך למניות צמיחה

כדאי לשים לב להבדל שבין מניות ערך למניות צמיחה. משקיעים שונאי סיכון, שמעדיפים להקטין אותו למינימום האפשרי, יבחרו להשקיע בחברות יציבות וגדולות – למשל, ענקיות מזון או חברות רכב גדולות. הסכנה שהן יתמוטטו קטנה – ולכן אנחנו מקטינים את הסיכון, אולם במקביל, הסיכוי לפיק עצום הוא קטן. אלו הן מניות ערך.

מי שמוכן לקחת סיכון גדול יותר, יבחר להשקיע בחברות טכנולוגיה, בחברות בתחילת הדרך או בחברות תעופה. אלה הן חברות צמיחה, שיכולות להניב החזר גדול מאוד על ההשקעה – אבל גם להסב למשקיעים הפסד של 50% מכספם. 

 

בשורה התחתונה – להבין את השפה

יש גישות רבות להשקעה במניות, אבל בסופו של דבר, מי שמשקיע בהן צריך ללמוד את השפה – כלומר, ללמוד את הניתוח הפונדמנטלי, להבין את הדו"חות הכספיים, את מצבה העסקי של החברה, את נתוניה הכספיים והפעילות שלה – ורק אז להשקיע, על בסיס היכרות מעמיקה. זה לא מבטיח השקעה מוצלחת, אך כך ניתן לקבל כלים שיסייעו לנו לבחון את כדאיות ההשקעה בהמשך.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

תגובות הקוראים (4)

 1. Sbi

  קצר ענייני ואדם שמבין דבר אחד או שניים בשוק ההון!!!
  ויש להוסיף שמי שפוחד משוק ההון שלא יעז להכנס אליו!

  • ברוך גשן

   מנוסח ברור במשפטים קצרים ועינינים
   אהבתי

 2. מימי

  תודה!
  כתבה ברורה ופשוטה גם למי שלא מתמצא

 3. חיימון

  כיף גדול לקרוא !
  פשוט וברור גם למי שלא מתמצא

Comments are closed.