נמרוד צ'סניק

השבוע בשוק ההון: לצמצם חשיפה לרגולציה ולמגמות הגלובליות

נמרוד צ'סניק
בדומה לשופרסל, סביר שרשתות שיווק המזון יציגו חולשה במכירות.

בדומה לשופרסל, סביר שרשתות שיווק המזון יציגו חולשה במכירות. חברות הנדל”ן המניב צפויות להיפגע באם תחריף ההאטה הכלכלית
הצעה אחת יש לנו בשבילכם: הקפידו על חשיפה לענפים הפחות מושפעים מרגולציה ומההאטה בסביבה המאקרו-כלכלית. אנו ממליצים על אחזקה בסקטורי האנרגיה והטכנולוגיה מעל משקלם בשוק בשל המתאם הנמוך שלהם למגמות המאקרו-כלכליות. מנגד, מומלץ להחזיק בענפי ההחזקה והביטוח במשקל נמוך ממשקלם במדד בשל חשיפתם הגבוהה לרגולציה ולשוק ההון.

בין החברות שפרסמו בימים האחרונים את הדוחות הכספיים לרבעון השני היו סרגון ואיזיצ’יפ הדואליות. על אף הביצועים הטובים הורידו החברות את התחזיות להמשך השנה – מה שהביא למימושים חדים במניותיהן. במבט כללי על תוצאות חברות הטכנולוגיה, אנו מעריכים כי בטווח הקרוב שיעורי הצמיחה לא יהיו גבוהים כפי שהורגלנו עד כה והנמכת תחזיות בחברות מסוימות עשויה לבוא לידי ביטוי במחירי המניות.

בענף שיווק המזון דיווחה שופרסל על חולשה במכירות ובמכירות מחנויות זהות, כתוצאה מהורדת מחירים והעמקת מבצעים. במקביל, הציגה החברה שיפור ברווחיות התפעולית שעלתה מ-2.5% ברבעון הראשון של השנה ל-3.4% ברבעון השני. זאת, בשל התייעלות תפעולית וסגירת סניפים מפסידים. להערכתנו, גם שאר משווקות המזון צפויות להציג ירידה בהכנסות כתוצאה מהורדת מחירים והעמקת מבצעים. כאשר בטווח הקצר, אלו, יקוזזו במעט על ידי התייעלות שיבצעו החברות.

 

עסקאות מגדל ומשאב בצל הרגולציה

מדד הביטוח הוביל את עליות השערים בימים האחרונים ורשם זינוק מרשים של כ-9% , לאחר הירידות החדות שרשם המדד עד לאחרונה. על פי פרסומים בתקשורת, הגיע השבוע לארץ מנכ”ל ג’נרלי כדי לדון עם המפקח על הביטוח על רכישת השליטה במגדל על ידי שלמה אליהו. על פי הידיעות, דורש אליהו הפחתה של כמיליארד שקל בשווי החברה. דרישה זו באה בעקבות הצניחה בשוויה של מגדל על רקע האיסור על שיווק פוליסות ביטוחי מנהלים עם מקדמי תוחלת חיים קבועים.

כבר בדוחותיה לרבעון השני אימצה מגדל חוזר זה וביצעה את ההתאמות הנדרשות על אף שאין עדיין חובה מצד חברות הביטוח ליישמו. בפועל, ההפרשה שביצעה הייתה נמוכה באופן ניכר ביחס להשערות המוקדמות ובכך הורידה החברה את מפלס חששות המשקיעים בה ובחברות הביטוח האחרות.

גם עסקת רכישת השליטה (55%) במשאב בידי משפחת לבנת הושפעה מהחלטות הרגולטור. משפחת לבנת הודיעה השבוע, כי אין בכוונתה לבקש הארכה נוספת למועד השלמת העסקה. על פי פרסומים בתקשורת, אחת הסיבות לכך היא חשש מפגיעה ברווחיות העתידית של נשר בעקבות דרישתו של הממונה על ההגבלים העסקיים לבטל את ההנחות שמעניקה נשר ללקוחותיה הגדולים. כמו כן, העיב האיום בכניסת מתחרים חדשים ועידוד הייבוא על ביצוע העסקה. היות ונשר אחד מנכסיה הטובים של כלל תעשיות, הגיבה מניית כלל תעשיות לפרסום באדישות יחסית ורשמה ירידה של כ- 1.3% בלבד.

להערכתנו, השינוי החד בשווי עסקת מגדל, אם תצא אל הפועל, והפסקת המגעים מצידה של משפחת לבנת, ממחישים את השפעתו הרבה של הרגולטור על השוק המקומי. אנו סבורים כי בתקופה הקרובה הרגולטור ימשיך להיות גורם מרכזי שישפיע על שוויי החברות וכדאיות ההשקעה בסקטורים השונים.

 

 

חברות הנדל”ן: יציבות לצד חשש מהתגברות ההאטה

גב ים פרסמה בשבוע שעבר תוצאות טובות לרבעון השני. החברה הציגה צמיחה קלה בהכנסות לצד שיעור תפוסה של כ-97% בנכסים המניבים. כמו כן, ביצעה החברה הערכות שווי מחודשות לכלל נכסיה וכתוצאה מכך הציגה רווחי שיערוך בסך 91 מיליון שקל. גם רבוע כחול נדל”ן הודיעה כי תרשום ברבעון השני של 2012 רווח לפני מס של 95 מיליון שקל מפרויקט השוק הסיטונאי בתל אביב. אנו מעריכים, כי חברות הנדל”ן המניב הגדולות הפועלות בישראל יהנו מיציבות ואף עלייה בשכר הדירה ברבעונים השני והשלישי של השנה. זאת, על רקע יציבות שוק הנדל”ן המקומי עד כה.

בנוסף, חברות עם נכסים טובים עשויות להציג שערוכים כלפי מעלה בערך נכסיהם. עם זאת, הקושי בהשגת מימון ימשיך להעיב על הסקטור, ולכן צפוי גידול במימושים על ידי חברות שייקלעו למצוקה תזרימית. במבט קדימה, נדגיש כי ככל שההאטה הכלכלית תהיה עמוקה יותר – כך גם הפגיעה בחברות הענף תהיה חריפה יותר.

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעותפעולות ו/או עסקאות כלשהןואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי

לסקירה המלאה באתר לאומי

Comments are closed.