אלכס קוחנובר

מדריך קרנות השתלמות: הכירו את השקעותיכם

אלכס קוחנובר
בתקופה האחרונה, הבורסות בעולם גילו לנו מחדש את העובדה שרבים אוהבים לשכוח

בתקופה האחרונה, הבורסות בעולם גילו לנו מחדש את העובדה שרבים אוהבים לשכוח – ירידות הן חלק בלתי נפרד מהמציאות של עולם ההשקעות.
המניה, שכל כך אהבתם, יכולה פתאום לרדת ולפגוע באחד החלומות שרציתם להגשים. חלקכם ודאי יאמרו – טוב, זה אולי נכון לאלה שיש להם תיק השקעות, מניות ועוד כל מיני דברים בבורסה. זה לא קשור אליי, שיש לי רק פיקדון או חסכון בבנק.
תרשו לי לתקן אתכם – כמעט לכל אחד מכם יש כחלק מנכסיו אחוז מסוים שמושקע בבורסה. פשוט לא כולם מודעים לכך.

לדעת מה יש

חשוב תמיד לדעת מה יש לכם. שימו לב, אני בכוונה לא אומר “מה יש לכם בתיק ההשקעות”, אלא באופן כללי: מה יש לכם בכלל בכל האפיקים שניתן לקרוא להם השקעות.

למשל, לדעת מה יש בתיק ניירות ערך זה דבר טריוויאלי. לעשות סדר בפיקדונות ובתכניות החסכון גם לא יזיק. רבים המקרים, שבהם מפקידים לפיקדון “רק לכמה ימים” ושוכחים ממנו, ובמקום שהכסף יעבוד טוב יותר, הוא נשאר תקוע בתכנית, שלא כל כך התכוונתם להיות בה.

אך אלו הן רק חלק מהבעיות. יועץ השקעות, אני נפגש עם לקוחות רבים ונוכח לדעת שחלקם, שלא לומר חלקם הגדול, לא בדיוק מודעים כמה כסף יש להם בקרנות ההשתלמות ומהי רמת הסיכון באותן קרנות.

לא תמיד ניתן לראות את הקרן באינטרנט, דרך אתר הבנק, ומה שלא רואים יכול להפוך מהר מאוד מתעלומה לבעיה אמיתית, שעלולה לגרום אפילו נזק מסויים.

על כן, אני אנסה לעזור לכם לעשות קצת סדר במונחים, להסביר קצת על כל מסלול, יתרונותיו וחסרונותיו, ואנסה לעזור לכם לבחור את האפיק הנכון ביותר עבורכם ולתת לכם כלים איך לנהל אותו בצורה אופטימלית.

מה זו קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא מעין תוכנית חסכון, שבה עובד ומעביד מפקידים כספים בהתאם לשכרו של העובד, חודש בחודשו. הקרן הינה לשש שנים ולאחר תקופה זו ניתן לפדות אותה. גם עצמאי, בעל תעודת עוסק מורשה, יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות ולהפקיד לשם כספים בהתאם לתקרת הפקדות מקסימאלית.

מהם היתרונות של קרן השתלמות?

קודם כל, ההפקדות שמעסיק מבצע לקרן השתלמות הינן הוצאות מוכרות במס (כמובן עד התקרה שנקבעה בחוק). זהו כסף שמעסיק מפקיד לנו ולכן אין בזה שום דבר רע. בגבולות התקרה הקבועה בחוק, גם אנו לא משלמים מס על הרווחים שנצברים בקרן. חשוב להזכיר, שכמו אפיקי השקעה רבים אחרים, יש מס על הרווחים הריאליים.

אם כך, יש לכם אפשרות לקבל רווחים ולא לשלם עליהם מס, ובנוסף אתם יכולים ליהנות מהפקדות שמישהו אחר מפקיד לכם – אז האם תרצו לדעת כמה כסף יש לכם שם? והאם תרצו לדעת שאתם נמצאים בקרן הכי מתאימה לכם, בהתאם לתנאים שקיימים כעת במשק? אני מניח שהתשובה לשתי השאלות היא –  כן.

מה מבנה ההשקעות האופטימלי?

קרנות השתלמות, בדומה לקרנות נאמנות, מתחלקות לשלוש קבוצות גדולות: ללא מניות, קרנות מנייתיות (70% או יותר באפיק מנייתי) או קרנות מעורבות, שבממוצע יש בהן כ-25% באפיק מנייתי.

אפשר לומר שאם יש לכם קרן השתלמות, אזי כמעט בטוח שיש גם לכם השקעה ברמה זו או אחרת בבורסה. לא כל קרן מתאימה לכל אחד, ולכן כולנו חייבים לבדוק מדי פעם האם ההרכב ההשקעות שיש לנו הוא אכן האופטימאלי.

יכול להיות שאתם מתכננים שיפוצים או שיש אירוע משפחתי גדול בפתח, או מעוניינים להחליף מכונית. ייתכן גם ההיפך: הכספים שבקרן השתלמות מיועדים לטווח ארוך – כל אלה פרמטרים חשובים שחייבים לקחת בחשבון.

לפי החוק, מותר לעובד להעביר את כספי קרן ההשתלמות שלו לכל קרן אחרת בכל עת, ללא קשר לאישור מעסיק. אפשר להעביר הן את ההפקדות העתידיות והן את הקרן שנצברה.

אז איך מחליטים מה מתאים לנו?

כמובן שאפשר לחפש נתונים באתר משרד האוצר, לפשפש בבתרים של בתי השקעות ולנסות להבין ממה כל קרן מורכבת, במה היא משקיעה, להשוות ביניהן ואז לבחור לבד את הקרן המתאימה.

אך הדבר יכול לקחת זמן רב והעבודה מרובה, מאחר וההיצע הוא גדול. כאן רצוי וכדאי לפנות לבנק שלכם ולהיעזר בשירותיו של יועץ בקרנות השתלמות.

אם לא הכרתם, אז זה הזמן להכיר את הייעוץ בקרנות ההשתלמות ואת הייעוץ הפנסיוני שקיים בבנקים, בנוסף לייעוץ השקעות בניירות ערך שרבים משתמשים בו. יועץ השקעות מנוסה בסניף יכול להראות לכם את ההבדלים בין הקרנות השונות ולסייע לכם בבחירת הקרן המתאימה, בהתאם לפרופיל השקעות שלכם, בהתאם למטרות החיסכון, גיל וסטאטוס.

ברוב המקרים, ניתן לקרוא בין השורות של הגילוי הנאות שקרנות ההשתלמות מפרסמות, אבל לא תמיד ניתן לזהות ולאפיין נכון את רמת הסיכון האמיתית שקיימת בקרן. לכן היועצים בבנק נמצאים שם עבורכם, כדי לנווט אתכם בין שלל הנתונים הסטטיסטיים והגרפים, שכולם נראים דומים.

והעיקר – לא לפחד כלל

לסיכום, לא צריך לפחד מקרן השתלמות. על מנת לקבל ייעוץ השקעות בקרן השתלמות, צריך לקבוע פגישה עם יועץ השקעות ולהביא עמכם את הדו”חות שיבלתם לאחרונה ממנהלי הקרן הקיימת שלכם. שאר העבודה נעשית על-ידי יועצי ההשקעות.

חשוב לציין שהייעוץ בבנקים הינו אובייקטיבי ביותר, היות ולאף בנק אין נכסים פנסיוניים שהוא מנהל. הכול עבר לפני מספר שנים לניהול בבתי השקעות וחברות ביטוח במסגרת רפורמת בכר, ולכן לבנק אין שום אינטרס לגרום לכם להישאר או לעבור לקרן השתלמות אחרות. מטרת הייעוץ היא להתאים ללקוח את המוצר הפיננסי המתאים עבורו ולנסות ולמקסם את הרווחים של הלקוח.

שליטה על כל ההשקעות שלכם היא המפתח לניווט מוצלח בים הסוער לפעמים של הכספים. לעתים, מספיקה קפיצה קטנה לסניף שלכם כדי לקבל את הכלים המתאימים.

אשמח גם לענות על כל השאלות כאן בבלוג.