רוני גיטלין

הדולר במגמת עליה – מי מרוויח מזה?

רוני גיטלין
היצואנים מתקשים לגדר סיכונים בשל פער הריביות מול ארה"ב, והתחזקות היורו משפיעה על היבואנים משם

לקראת סוף אפריל הגיע שער הדולר לכ-3.60 שקלים – עלייה של 6% מהשער בתחילת השנה.

המצב הזה יצר בעיה חדשה (ישנה) ליצואנים והיא עלות הגידורים הגבוהה, הנובעת מהפרשי הריביות בין ישראל לארה"ב. כבר חודשים רבים שהריבית בארה"ב נמצאת במגמת עלייה, והתשואות על אג"ח ממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים נעות באזור ה-3% לשנה – לעומת כ-1.85% בישראל. בטווח של שנה, הפער בין התשואות בישראל וארה"ב הוא כ-2%.

 

הגידור יקר מדי ליצואנים

 

הגידור יקר מדי ליצואנים

 

בזמן שבארה"ב כבר הועלתה הריבית השנה, וככל הנראה יהיו עוד שתיים או שלוש העלאות עוד ב-2018, בישראל העלאה כזו לא נראית באופק. העובדה הזו בעייתית עבור היצואנים, מאחר שכאשר הם מבצעים גידור לשנה, גם אם הדולר עולה לרמה של 3.60 שקלים, הם נוטלים הלוואה דולרית, משלמים עליה הרבה ומעבירים אותה לפיקדון שקלי – בעלות של 2% בשנה ואפילו יותר.

כלומר, יצואנים מקבלים שער נמוך בהרבה לגידור, כי הוא לשנה שלמה, ומעדיפים להימנע מכך.

 

אבל לא עבור היבואנים

 

אבל לא עבור היבואנים

 

דווקא היבואנים נהנים מהפרשי הריביות מול ארה"ב, מאחר שהם קונים את הדולרים לשנה בשער נמוך יותר. כתוצאה מהפרשי הריביות, אנו רואים כי היבואנים מגדרים יותר – והיצואנים פחות.

גם הספקולנטים מצטרפים למשחק – וזו הסיבה לעניין גובר בשער הדולר-שקל, כאשר הפרשי הריביות הם שמכתיבים רבים מהשינויים בשער זה. אם נוסיף לכך את העובדה שבנק ישראל עדיין פעיל בשווקים, נבין כיצד עלה הדולר מול השקל מתחילת השנה.

 

היורו מתאושש ועוזר לייצואנים לאירופה

 

מעניין גם להסתכל על שער היורו, המטבע שרשם את הירידה הגדולה ביותר מול השקל בעשור האחרון. אם ב-2009, יבואנים מאירופה מכרו סחורה בשער של 5.50 שקל ליורו, הרי שלפני שנה הם כבר מכרו בשער של 3.80 שקל ליורו – רווח של יותר מ-30%. לא סתם יצאו רבים מהם במבצעים – הן במכוניות והן במוצרי צריכה אחרים.

כעת, לראשנה זה זמן רב (למעשה, מאז אפריל 2017), היורו עלה ביותר מ-13% מול השקל, והעניק ליצואנים לאירופה קצת אוויר לנשימה – אחרי תקופה קשה מאוד.

 

ולסיום, נתון מעניין על שער הדולר

 

בכל שנה בין השנים 2007 ל-2017, נגע הדולר שקל ב-3.80 שקל. במילים אחרות, לא היתה שנה ב-11 שנים האחרונות בה הדולר שקל לא עבר ב-3.80 שקל. מי שמאמין בניתוח טכני, יכול להניח שהדולר עדיין לא אמר את המילה האחרונה ל-2018 – ויש לו לאן לשאוף.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?