ליאור פאוסט

שובו של הדולר

ליאור פאוסט
ליאור פאוסט על התחזקותו המחודשת של הדולר – ולמה, לדעתו, זוהי מגמה שלא עומדת להשתנות בקרוב.

ליאור פאוסט על התחזקותו המחודשת של הדולר – ולמה, לדעתו, זוהי מגמה שלא עומדת להשתנות בקרוב.
אחרי תקופה ארוכה ומשעממת בה הדולר עלה וירד בלי כיוון מוגדר התחלתי לחשוב שאולי יש קשר בין המילה מסחר למילה סחרחורת… אבל סיום הקיץ הארוך מביא איתו עניין ומגמה ברורה. הדולר חזק! מול כל המטבעות בעולם. המגמה הזו חזקה, ולדעתי רחוקה מסיום, היא מגובה בנסיבות רבות שלא צפויות להשתנות בקרוב. ייתכן מאוד שאפשר לרכב על הגל הזה בבטחה עד לסוף השנה.
מהן הסיבות העיקריות להתחזקות הדולר?

* ההתאוששות בכלכלת ארה”ב: הבנק הפדראלי בארה”ב, אקטיביסט ידוע, זיהה את הגלישה למיתון והתחיל כבר בספטמבר 2012 סבב שלישי של רכישות אג”ח. המטרות של הפד בתחום האינפלציה והתעסוקה למעשה כבר הושגו, ולכן כבר מספר חודשים שמתבצע קיטון הדרגתי ברכישות האג”ח שיגיעו לסיומן בחודש הבא. ברוב האזורים בארה”ב, 2014 היא השנה הראשונה הטובה בנדל”ן עם עליות דו ספרתיות במחירים. האבטלה מתחת ל 6.5% והאינפלציה ביעד של 2%. כל הדברים הטובים האלה קורים בארה”ב בשעה שכלכלת אירופה ממשיכה לשקוע, ביפן מתבוססים במי אפסיים, ואפילו הקטר הסיני מאט באופן מדאיג. הפער הבולט והיציב מתדלק את הראלי הדולרי.

* ריביות: אחרי החבילה המפתיעה בעומקה של נגיד הבנק המרכזי של אירופה בה הוא מוריד עוד את הריבית הבין-בנקאית, ואף את הריבית על פקדונות (שגם ככה מצויה כבר בטריטוריה שלילית), ומכין רכישות אגח”ים, התמונה שמתקבלת בעולם הריביות היא כזו: בשעה שבעולם מורידים ריבית (גם בישראל) ומחכים לתוכניות תמריצים, לרבות סין ויפן שהציגה קבינט כלכלי חדש שנועד לבצע רפורמות להמרצת הכלכלה, בארה”ב השוק מצפה שלאחר סיום תוכנית הרכישות באוקטובר הריבית תעלה לראשונה מזה שנים בתוך שלושה עד שישה חודשים. הכיוונים המנוגדים של הצפי לריבית הופכים את הדולר לאטרקטיבי במיוחד.

* גיאופוליטיקה: העולם השתגע. הימים של יציבות התחלפו באין סוף אירועים אלימים, קונפליקטים ומלחמות של ממש. מאוקראינה-רוסיה, דרך דאעש ועד הסכסוך המקומי שלנו, העולם נראה כמקום פחות בטוח. סקוטלנד רוצה להיפרד מאנגליה, גרמניה וצרפת מתקוטטות על תוכנית הצנע ושיתוף הפעולה בין ממשלותיהן מתפוגג.

ובמצב כזה יש מה שנקרא- flight to safety: הריצה לדולר הבטוח. הריצה הזו מייצרת מצב פרדוקסלי שבו, למרות הצפי להעלאת ריבית בארה”ב, התשואות לטווח ארוך יורדות בגלל כניסה של כסף ורכישה של אותם אג”חים של ממשלת ארה”ב.

ישראל לא פוסחת על אף אחד משלושת הסעיפים הללו. הנסיגה הכלכלית, הורדת הריבית והמתח הגיאו-פוליטי הגואה הביאו לכך שלראשונה מזה חודשים רבים השקל השתתף במה שנראה כראלי דולרי עולמי. אם עד היום השקל רק התחזק כשהדולר נחלש בעולם, נראה שלאחרונה לצערנו,יישרנו קו עם שאר העולם.

הבעיה עם כל מגמה היא שיש בה תיקונים. לפעמים כואבים ואלימים שמנערים “ידיים חלשות”, כך היה בנתוני קצב יצור המשרות המאכזב בארה”ב. מעבר לזהירות הנדרשת, האפיזודות האלו הם לפעמים הזדמנות להצטרף לראלי.

פורסם לראשונה בכלכליסט.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

תגובות הקוראים (3)

 1. גרי סמלי

  הממשלה ובנק ישראל קונים דולרים ומעלים את הדולר באופן מלאכותי כדי לשמור על התרוץ להשארת מחיר הדלק הגבוה עקב הירידה החדה בעולם תעשייה של שקר מפעל של רשע!!!

  הגב
 2. יאיר מוטס

  האם זו לא אשליה אופטית?
  כאשר לארה”ב יש חוב של טרליוני דולרים שנוצרו עקב המלחמות באפגניסטן ובעירק, כשהיא חדלה להיות יצרנית מזה עשרות שנים, והפכה להיות יבואנית בלבד, מאין תנבע הצמיחה המיוחלת והתחזקות הדולר.
  האם יכול להיות שמדובר בתמיכה של מעצמת הסחר העולמי – סין? זו אשר ארה”ב חייבת לה מליארדים ואשר בבעלותה נכסים בארה”ב, ואשר אם הדולר יתמוטט, תחטוף כלכלתה מכה אנושה.

  הגב
  • סטודנט

   אוקי שתבין- חוב זה כמו תשלום על משכנתה או מכונית או הלוואה. זה שהיא גבוהה מסך הכנסותיך לא אומר שלא תפרע אותה בסופו של דבר. אותו דבר עם ארצות הברית או כל מדינה מערבית אחרת בתקופה הזאת. כמו שלאנשים פרטיים ניתנים הלוואות גבוהות בהתאם ליכולת שלהם להחזיר את החוב (ע”ע- הכנסה יציבה נכסים וכו,) כך ממשלות יכולות לקחת הלוואה (מכירת אג”ח) בהתאם לדירוג האשראי שלהן.

   הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?