אייל דבי

ירידה לשם עלייה? מהן המגמות הכלכליות לשנת 2019

אייל דבי
שנת 2018 נסגרה עם אחד הרבעונים הכי שליליים בשווקים בעולם אך התחזית אופטימית. אז מה צופנת לנו 2019? מה יקרה לתוצר המקומי, האם תהיה אינפלציה וכיצד צפויה להתנהג הריבית? תחזית להשקעה מקומית.

דאו ג'ונס – מינוס 18%, S&P500 – מינוס 19%, נאסד"ק – מינוס 23%. אלו התשואות שרשמו מדדי המניות בארה"ב ברבעון האחרון. לא בשנה, ברבעון! אולי אחד הרבעונים הכי שליליים שראה שוק המניות האמריקני מאז המשבר של 2008. על הרקע הזה, הבהלה והחששות מהעתיד לבוא בהחלט מובנים. האם בצדק? וחשוב מכך, מה משערים שיקרה כאן בארץ אשר ישפיע על ההשקעה בהון המקומי?

 

צמיחה בתוצר

לפי תחזית בנק ישראל, צפויה צמיחה נאה לתואר המקומי בשיעור של 3.6%. ואם מביאים בחשבון את תחילת פעילותו של מאגר לווייתן, כמו גם את תוספת התפוקה מההרחבה של אינטל, סביר להניח שהצמיחה בשנת 2020 תהיה גבוהה אף יותר. כמו כן, בהשוואה למדינות המפותחות (OECD), הצמיחה של ישראל תמשיך להיות עדיפה.

 

צמיחה בתוצר

 

סביבת ריבית נמוכה

תוואי העלאות הריבית שהחל בסוף נובמבר צפוי לאפיין גם את השנה הקרובה. ואולם,  היות שקצב העלאת הריבית צפוי להיות איטי מאוד ניתן להניח כי הריבית האבסולוטית תישאר ברמה נמוכה.

אינפלציה מרוסנת

על אף שבחלק מענפי המשק מזהים כוחות ברורים שדוחפים לעליות מחירים, אם מביאים בחשבון את ההתמתנות הצפויה במחירי הדיור, יציבותו של השקל והמשך מציאות של מחירי סחורות נמוכים, אזי האינפלציה בשנה הבאה צפויה לנוע סביב אחוז אחד בלבד.
 

אינפלציה

תמחור הוגן

מכפיל הרווח הנקי של מדד ת"א 125 נושק כיום לערך 15 מלמטה, שזו רמה נמוכה מהממוצע בתקופות בהן הסביבה הכלכלית הייתה דומה והריבית הייתה הרבה יותר גבוהה. ולכן, קשה לומר שהמניות המקומיות מתומחרות כיום בנדיבות יתרה, בוודאי לא בהשוואה למה שהיה.
 

תמחור הוגן


 

אז פני המשקיעים לאן?

לסיכום, מהתמונה הנשקפת מביצועי הכלכלה בישראל אין סיבה ממשית לחרדה שהתפרצה, שכן הצמיחה הצפויה נאה, הריבית תישאר נמוכה, האינפלציה תמשיך להיות מרוסנת ורמת התמחור צנועה. אז למה יש לחץ? כנראה בגלל מדדי המניות בארה״ב שכאמור צנחו וגוררים בהלה. ועדיין, למרות שרמת המתאם בין השוק המקומי לאמריקני היא יחסית גבוהה, וגם התנודתיות קפצה מדרגה, צריך לזכור בעת הזו עובדה פשוטה: הנתק בין ביצועי החברות למחירי המניות לא יימשך תקופה ארוכה, על כן אולי נכון לנתב את ההשקעה למקומות בהם הוודאות העסקית היא יחסית גבוהה. למשל: בנקאות, מזון, גז, אנרגיה – עליהם נדבר בחלק הבא. 

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.