דודי רזניק

לראשונה מאז 2013 צפויה ישראל לרשום אינפלציה חיובית. איך זה משפיע עלינו?

דודי רזניק
סביבת האינפלציה הנמוכה בישראל צפויה להמשיך לאפשר לבנק ישראל לנהל את המדיניות המוניטארית עם דרגות חופש רבות יחסית. כתוצאה מכך, נראה כי ריבית השפל של בנק ישראל צפויה להיוותר עוד תקופה לא קצרה

שלושת החודשים האחרונים התאפיינו באינפלציה חיובית בישראל, מה שהביא לעלייה מתונה בסביבת האינפלציה המקומית. כתוצאה מכך, נראה ששנת 2017 צפויה להיות השנה הראשונה מאז 2013 בה תירשם בישראל אינפלציה חיובית.

 

ועכשיו לנתונים

למרות העלייה בחודשים האחרונים, סביבת האינפלציה בישראל היא עדיין נמוכה יחסית. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים (אוקטובר 2017 בהשוואה לאוקטובר 2016) עומדת על 0.2%, ועל פי תחזית לאומי, ב-12 החודשים הבאים צפוי המדד לעלות בכ-0.7% בלבד, עדיין נמוך מהגבול התחתון של יעד יציבות המחירים (1% – 3%).

 

ממה זה נובע?

עליית המדד בחודשים האחרונים מקורה, בין היתר, בעלייה מחודשת בסעיף מחירי השכר דירה, סעיף המתאפיין בחודשים האחרונים במדדים חודשיים גבוהים יחסית לעונתיות האופיינית לו.

 

איך אנחנו ביחס לעולם?

גם בהשוואה בינלאומית האינפלציה בישראל עדין נמוכה מאוד. שיעור עליית המחירים בישראל בשנה האחרונה (עד אוקטובר 2017) הוא הנמוך ביותר מבין מדינות ה-OECD. האינפלציה הנמוכה בישראל היא לא תוצר של חולשה בביקושים על רקע קצב צמיחת המשק שעומד על כ-3% ויותר ושיעור האבטלה המצוי בנקודת שפל של כ-4%.

במרבית המדינות המצויות ברמת אבטלה וצמיחה דומה לישראל ניתן למצוא היום רמות אינפלציה גבוהות יותר. אמנם, בקרב מדינות ה-OECD  מתקיים כיום קשר שלילי חלש בין שיעור האבטלה לבין האינפלציה במשק, אך הייחוד של ישראל נובע בעיקר ממאמצים להורדת יוקר המחייה הבאים לידי ביטוי בהורדת מחירים מפוקחים על ידי הממשלה (ביטוח ובריאות כדוגמה) ומפתיחת ענפים רבים לתחרות גבוהה יותר. כמו כן יש לציין את התגברות הרכישות של צרכנים ברשתות מקוונות, דבר המשפיע גם על המחירים ברשתות הקמעונאיות המקומיות.

 

ההשפעה על שוק ההון המקומי

סביבת האינפלציה הנמוכה בישראל צפויה להמשיך לאפשר לבנק ישראל לנהל את המדיניות המוניטארית עם דרגות חופש רבות יחסית. כתוצאה מכך נראה כי ריבית השפל של בנק ישראל צפויה להיוותר עוד תקופה לא קצרה, ככל הנראה לאורך מרבית שנת 2018. אם אכן תשמר סביבת האינפלציה הנמוכה והחריגה בישראל גם בשנים הקרובות, בעיקר על רקע של פעילות ממוקדת להורדת יוקר המחיה, ומכך תיגזר סביבת ריבית נמוכה יחסית לעולם, הדבר עלול ליצור עיוותים ולעיתים "אפיזודות" של תנודתיות גבוהה במחירים הנקבעים בשוקי ההון והמט"ח המקומיים. 

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

Comments are closed.