רוני גיטלין

האם חופשת הפסח שלכם תהיה זולה יותר השנה?

רוני גיטלין
כשבוחנים את שערי המט"ח בעולם, רואים שחופשות בבריטניה ובתאילנד יהיו זולות ב-20% ביחס לשנה שעברה. בתיירות הנכנסת, לעומת זאת, צפויה פגיעה.

נתחיל בבשורה המשמחת – חופשת הפסח שלכם עשויה להיות זולה יותר השנה.
מאז פסח הקודם ועד היום, נחלש היורו בכ-10% מול השקל, והלירה שטרלינג איבדה כ-20% מערכה. כלומר, בהשוואה לשנה שעברה, השנה משתלם יותר לצאת לנופש פסח באירופה – ובדגש על בריטניה, אבל גם ביעדים פופולריים נוספים, כמו תאילנד, ועל כך נרחיב בהמשך.
 

פחות מ-4.5 שקלים ללירה שטרלינג
אם לפני תשע שנים תייר ישראלי בבריטניה שילם על מוצרים ושירותים לפי שער של שמונה עד תשעה שקלים ללירה שטרלינג, הרי שכיום לירה שטרלינג שווה פחות מ-4.5 שקלים –  כך שהקניות ברחוב אוקספורד מעולם לא היו משתלמות יותר.

אם בעבר ישראלים חלמו לנסוע לניו יורק ולרכוש שם בגדים, מוצרי אלקטרוניקה, צעצועים וקוסמטיקה במחירים נמוכים בהשוואה לישראל, הרי שהשנה, עקב התחזקות הדולר והיחלשות המטבע באירופה, הישראלים חוזרים עם מזוודות עמוסות דווקא מאירופה – שהפכה ליעד אטרקטיבי לחובבי קניות.
 

השמיים פתוחים – וזולים יותר
לשער הנמוך יש להוסיף את מדיניות השמיים הפתוחים בישראל שמאפשרת פעילות של חברות תעופה חדשות, רובן פועלות בשיטת לואו-קוסט – אשר מגדילה את התחרות בענף ומורידה משמעותית את עלות הכרטיסים ליעדים באירופה. כתוצאה, המחיר הכולל של החופשה יהיה נמוך יותר השנה.

היורו והלירה שטרלינג אמנם נחלשו במידה ניכרת, אך גם הדולר ירד בכ-3% מול השקל – כך שאומנם ההשפעה נמוכה יותר, אך גם החופשה לארצות הברית וליעדים אחרים במחירים דולריים תהיה זולה יותר.
 

תאילנד קורצת יותר מתמיד
בעוד הדולר נחלש מול השקל, התחזק הדולר אל מול המטבעות בשווקים המתעוררים – כמו מקסיקו, תאילנד, רוסיה ועוד.

המטבע התאילנדי נחלש במיוחד אל מול הדולר, כך שטיסה לתאילנד כיום זולה יותר מתמיד – לשמחתנו כמובן, שכן הישראלים אוהבים מאוד לנפוש ביעד זה.

המטבע התאילנדי החלש גורם לכך שכיום, חופשה בתאילנד זולה ב-20% בהשוואה לחופשה זהה בשנה שעברה – ובקרוב ל-50% בהשוואה לתקופה שלפני חמש שנים. המשמעות היא שכוח הקנייה הישראלי בתאילנד, שגם כך הוא חזק, גדול עוד יותר – והישראלים יכולים ליהנות מבזבוזים זולים במיוחד.
 

ומה לגבי התיירות הנכנסת?
בתי המלון בישראל יצטרכו להתמודד עם האטרקטיביות הגוברת של החופשות בחו"ל, לא רק מול התיירים הישראלים אלא גם מול התיירים מאירופה – שכן תייר אירופאי שמגיע כעת לישראל יכול לקנות הרבה פחות עם היורו שלו, והחופשה שלו בישראל מתייקרת משמעותית. 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?