נטע שר

מה פרעה היה אומר על זה?

נטע שר

נטע שר מאגף הכלכלה מנערת את פירורי המצה מהמקלדת  ונותנת סימנים למצב הכלכלה בארץ הנילוס, על רקע האביב הערבי וחילופי השלטון
לאחר תקופה ארוכה של תהפוכות פוליטיות, במאי השנה צפויות להיערך במצרים בחירות לנשיאות.  בחודש יולי 2013 הדיח גנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, שר ההגנה המצרי, את מוחמד מורסי, הנשיא שמינה אותו לתפקיד, לאחר שזה נכשל בקידום הכלכלה המצרית. א-סיסי, המועמד המוביל לנשיאות, יהיה מוכרח להוביל לשינוי אמיתי בכלכלה, אחרת יתקשה להתמיד בתפקידו, כמו קודמיו. האתגר שניצב מול אי-סיסי הוא אדיר. שינוי פני הכלכלה המצרית אינו פשוט כלל.

עד עתה, מהפכת האביב הערבי, שהתפרצה בעיקר על רקע העוני המתמשך במדינה, וקראה ל- “לחם, חופש וצדק חברתי”, נכשלה. המהומות במצריים ועלייתם של האחים המוסלמים בהנהגת מורסי, הובילו את המשק המצרי לקריסה. המצב החברתי הנפיץ במצרים, וחוסר הביטחון האישי הובילו לירידה דראסטית בתיירות הנכנסת, לירידה בהשקעות זרות ובהכנסות ממיסים, ולהאטה משמעותית בפעילות הכלכלית. גם תעשיית הגז המצרית נפגעה מהמהפכות במדינה- ייצוא הגז לישראל הופסק, ושני מתקני הנזלת הגז פועלים מאז ראשית המהפכות באופן חלקי בלבד. יתר על כן,  עצירת ההשקעות הזרות עקב אי-היציבות הפוליטית במדינה, עצרה את פיתוח שדות הנפט, שהיו יכולים להיות מרכיב מרכזי בצמיחה העתידית של מצרים. בתקופת כהונתו של מורסי חלה הידרדרות במאזן התשלומים, עלייה באינפלציה ובשיעור האבטלה, ופיחות חד של המטבע. המשק המצרי סובל מהפסקות מים וחשמל על בסיס יום-יומי, שפוגעות קשות בחיי האזרחים, ורבים מאזרחי מצרים סובלים מחרפת רעב. בשנה בה שלטו האחים המוסלמים, הידרדרו כל המדדים הכלכליים במצרים ורמת החיים של האזרח המצרי הפשוט הפכה מירודה לבלתי נסבלת. אם נדגים זאת במספרים: התוצר לנפש במונחי כוח קניה (מדד לרמת החיים) במצרים לשנת 2013 הוא כ-6,550$, לעומת 34,875$ בישראל.

הפלתו של מורסי ותפיסת השלטון ע”י צבא מצרים בקיץ האחרון, הפיחה תקווה מחודשת בעם המצרי. אזרחי מצרים מקווים שהשלטון החדש, בהנהגתו של א-סיסי, יצליח היכן שקודמיו נכשלו. בנאום התפטרותו מתפקידו כשר ההגנה בחודש מרץ 2014, בו הכריז על מועמדותו לנשיאות, הבטיח א-סיסי לבנות מדינה מודרנית ודמוקרטית, והכיר באתגרים העומדים בפני המדינה, כשהוא מדגיש את שיעור האבטלה הגבוה וחולשת הכלכלה. מקור התקווה של המצרים הוא בקשרים של א-סיסי עם צבא מצרים. היקף הכלכלה הצבאית אינו ידוע, אך יש המעריכים אותו בכ- 40% מסך פעילות המשק המצרי. כיום, תקציב הצבא אינו בפיקוח  הפרלמנט. בניגוד לקודמיו, להנהגה בראשות א-סיסי תהיה את היכולת להעמיד את התקציב של צבא מצרים תחת ביקורת, מה שיכול להוביל לשינוי משמעותי במשק המצרי.

בשורה התחתונה, כל מנהיג מצרי יצטרך לספק פתרון מהיר לכלכלה המצרית המדשדשת. נראה כי ההנהגה החדשה שתקום במצרים מבינה, שבניגוד לעבר,  בכדי לשרוד  עליה לענות על דרישות אזרחי מצרים, שאינם חוששים לצאת כנגד השלטון כאשר יש צורך בכך.

אנחנו מאחלים לשכנינו למצוא במהרה את היציבות שהם כל כך זקוקים לה. ולכם, בית ישראל, חג פסח שמח ואביבי.

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי