אביבית קליין

מה הקשר בין פייסבוק לביטוח פנסיוני?

אביבית קליין
כבר המון זמן שאני דוחה את הקץ ואני גם מוצאת סיבות שונות ומשונות כשאני מנסה להסביר לעצמי למה לא להירשם לפייסבוק

כבר המון זמן שאני דוחה את הקץ ואני גם מוצאת סיבות שונות ומשונות כשאני מנסה להסביר לעצמי למה לא להירשם לפייסבוק.
העמדתי לעצמי מגוון של תירוצים: זה לילדים (לא אמרתי בכוונה ‘צעירים‘, שהרי אני עדיין צעירה, לפחות ברוחי); הפורום חושפני מדיי; תסמונת ה”אח הגדול” לא מתאימה לי; מדובר בגימיק והוא ייעלם כלעומת שבא; ועוד כהנה וכהנה.
לאט לאט הבנתי שאין מנוס, ותרשו לי לצטט את בתי בת ה- 10, שאמרה בצדק: “אם אתה לא שם אתה לא קיים”. התחלתי לחקור סביבי מי בפנים, למי יש כרטיס בפייסבוק, ומה הוא מפרסם ב”קיר” שלו. בקיצור, תחקיר מעמיק העלה שאני כנראה מעין זן של דינוזאור ואם לא אמהר להירשם לפייסבוק, גם אני אכחד.
אם כן, גמלה בליבי ההחלטה: אני חייבת להירשם לפייסבוק. אך מכאן ואילך הדרך לשלב ה-“למה לעשות היום מה שאפשר לעשות מחר?” הייתה קצרה מאד.
מה בעצם אני מנסה לומר בהקדמה הזו? לכולנו יש To Do List, אותה רשימה של דברים שחייבים לעשות, כי זה ממש חשוב וגם מלווה בהרגשה לא נעימה שזה לא בסדר שאנחנו לא מטפלים בנושא. למשל: לערוך בדיקת דם תקופתית, לקבוע תור לרופא שיניים, לבדוק כמה אני משלם לספקית האינטרנט, לסדר את אלפי התמונות מהמצלמה הדיגיטאלית ולהעבירן לאלבום ראוי, לבדוק אפשרות למחזר את המשכנתא בריבית נמוכה. אני די משוכנעת שרק בודדים יגדילו לעשות אם יוסיפו לרשימה גם את הטיפול בביטוח הפנסיוני שלהם.

מי מפחד מביטוח פנסיוני?

לכל אחד מאיתנו יש סדר עדיפות משלו בטיפול ב-To Do List שלו, סדר שנגזר מהחשיבות ומהדחיפות שאנו מקנים לנושא. טבעי שבנושאים בהם אנו מרגישים פחות בטוחים, הנטייה תהיה להדחיק את הטיפול, למרות שהדבר לא תמיד עולה בקנה אחד עם חשיבות הנושא. דוגמא נהדרת לכך היא הטיפול בביטוח הפנסיוני.

כל אחד צריך לדאוג לביטוח הפנסיוני שלו, כמו שאימא שלי אומרת “לשמור גרוש לבן ליום שחור”. אבל ביום-יום לא נוח לנו לדבר על ימים שחורים, על הכנסה חלופית (ביטוח) במקרה שנפסקת ההכנסה כתוצאה מאובדן כושר עבודה או חלילה וחס ממוות. חשוב לציין, שיש גם אירועים חיוביים הקשורים להפסקת ההכנסה השוטפת, למשל פרישה מרצון. אך גם אז רצוי שתהיה הכנסה חודשית שתאפשר לחיות בכבוד. למעשה רובנו נוטים לחשוב שיש עוד זמן, שהנושא מסובך מדיי ולכן עדיף שמישהו אחר יעשה את זה בשבילי. בקיצור, אפשר להתעלם כרגע מהנושא.

האמת היא שהרשימה עוד ארוכה ומצריכה טיפול מקצועי. אך בדיוק שהרישום לפייסבוק מצריך את מציאת ה”דרייב”, הזמן והנכונות, וגם שם נרכש הידע ככל שאתה מעמיק בנושא, כך גם בנושא החשוב כל כך של ביטוח פנסיוני: נדרשת מודעות, הכרה בחשיבות העניין והתייחסות נאותה למציאת הפתרונות הנכונים, ויש הרבה כאלה.

אז בדיוק כפי שאני הגעתי להכרה שאין מנוס ואי אפשר להתעלם מקיומו של הפייסבוק, כך גם כל אחד מאיתנו צריך להבין שהעתיד בידיים שלו, ולנקוט בצעדים מעשיים, כגון:

  1. לוודא שיש לכם כיסוי ביטוחי מתאים למקרה של אובדן כושר עבודה, יציאה לגמלאות, או חלילה וחס פטירה.
  2. לוודא שהמוצר הפנסיוני שבחרתם מותאם בדיוק לצרכיכם.
  3. לברר כמה דמי ניהול אתם משלמים
  4. לבדוק האם הכיסוי הביטוחי שסידרו לכם במקום העבודה לפני שנים רבות עדיין רלוונטי לצרכיכם.

לומדים את ההגדרות

אישית כבר פתחתי כרטיס בפייסבוק ואני מתחילה להבין מושגים כמו: קיר, הצעת חברות, אישור חברות וכו’, ומה איתכם? מוכנים למסע לעולם הפנסיוני?

לפני שיוצאים ממש לדרך, בואו נעשה סדר ובואו נגדיר את מושגי המפתח. במשחק אסוציאציות קל, מה יעלה בראשכם כשיאמרו לכם פנסיה? יש כאלו שיגידו פרישה, אחרים יגידו זקנים ואפילו יהיו מי שיגידו פיליפיניות (שמטפלות בזקנים).

אז נכון שהעולם הפנסיוני עוסק בפרישה/זיקנה/יציאה לגמלאות, אבל לא רק. הנה כמה הבהרות:

  • העולם הפנסיוני, או בשמו המקצועי ביטוח פנסיוני, הוא במהותו ביטוח למקרה שבו נפסקת ההכנסה השוטפת (המשכורת) שלך, המבוטח. הפסקת ההכנסה נובעת  לעיתים מסיבות שאינן תלויות בך, כמו אובדן כושר עבודה או פטירה לא עלינו, או מסיבות רצוניות כמו פרישה או יציאה לגמלאות.
    בכל אחד מהמקרים שציינתי נפסקת אמנם ההכנסה השוטפת, אך ההוצאות השוטפות שלך ושל יקיריך התלויים בך ובהכנסתך, אינן נפסקות. הביטוח פנסיוני נותן מענה למקרים אלו והקצבה החודשית שתשולם בגין אחד המקרים תאפשר כמה ביטחונות: להגן על הכנסת המשפחה במקרה של אובדן כושר עבודה; לשמור על רמת החיים של שארייך במקרה מוות; להזדקן בכבוד ולשמור על רמת החיים לה אתה רגיל מבלי ליפול כנטל על משפחתך.
  • מאחר ולממשלה יש אינטרס מהותי שהציבור יחסוך לפנסיה ולא ייפול כנטל על המדינה, ניתנו הטבות מס למפקידים למוצרים הפנסיוניים. כך שההשקעה במוצרים אלו כדאית גם כלכלית בשל הטבת המס, שעשויה להגיע עד לגובה של 46% מהסכום שהופקד.
  • ככל שמתחילים לחסוך בגיל מוקדם יותר, כך משיגים חסכון פנסיוני גבוה יותר. לדוגמא: על הכנסה של 10,000 ₪ (פרמיה חודשית של 1,600 ₪ והנחת תשואה של 4.26% ברוטו, דמי ניהול מרביים) יוכל חוסך שהתחיל לחסוך בגיל 30 לקבל קצבה חודשית של 6,400 ₪. מי שהתחיל לחסוך בגיל 40 יקבל בפנסיה 3,800 ₪ ומי שהתחיל לחסוך בגיל 50 יקבל בפנסיה 2,000 ₪ בלבד!
  • בין המוצרים הפנסיוניים העיקריים בהם נוכל לחסוך נכללים קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי חיים. על כל אחד מהם אפשר להרחיב והרבה, אבל זאת נעשה בהמשך.

בינתיים אשמח אם תצטרפו אליי לפייסבוק וגם אשמח לענות לשאלותיכם.