יעל ברימר

השבוע בשוק ההון: למרות מירה – סקטור הגז עדיין אטרקטיבי

יעל ברימר
שבוע המסחר בשוק המניות המקומי התאפיין בירידות שערים.

שבוע המסחר בשוק המניות המקומי התאפיין בירידות שערים. בתוך כך, מחזורי המסחר ירדו לרמה נמוכה במיוחד. בשל החגים הקרבים ובשל המשך הסטת השקעות מוסדיים לשווקים מעבר לים, נראה כי מחזורי המסחר ימשיכו להיות נמוכים. סקטור הנפט והגז רשם ירידות שערים על רקע כישלונו של קידוח מירה.
נציין כי אנו עדיין רואים את הענף כאטרקטיבי להשקעה, בייחוד על רקע רמת המחירים הנוחה אליה הגיעו המניות הנמנות עליו ופרסום המלצותיה הסופיות של ועדת צמח.

במהלך חודש אוגוסט תיקנו מניות התקשורת והביטוח חלק מהירידות החדות שנרשמו בהן לאחרונה. למרות העליות האחרונות, אנו מעריכים כי הדוחות הבאים של החברות בסקטורים אלו צפויים להצביע על הרעה נוספת. כאשר חברות התקשורת צפויות להציג פגיעה עקב החרפת התחרות ואילו חברות הביטוח צפויות לדווח על פגיעה נוספת בשל חשיפתן הגבוהה לשוק ההון.

כלכלני לאומי מסבירים למה מניות הגז עדיין מעניינות, האם העליות במניות התקשורת זמניות בלבד,  ומה תהיה ההשפעה של חזרת המשקיעים הזרים לשוק האג”ח המקומי.

שוק המניות בת”א רשם שבוע של ירידות שערים. בין הענפים שבלטו בירידות השערים והובילו את המגמה השלילית, ניתן לציין את סקטור הנפט והגז. הירידות במניות הנפט והגז נבעו מחשש המשקיעים מכישלון בקידוח מירה. ביום חמישי השמועות אומתו, והחברות דיווחו כי לא נמצאו סימני גז משמעותיים בקידוח. מניות החברות בשותפות הגיבו הצלילה, וגררו את הסקטור כולו לירידות שערים.

למרות התוצאה המאכזבת בקידוח מירה, אנו עדיין רואים את הענף כאטרקטיבי להשקעה, בייחוד על רקע רמת המחירים הנוחה אליה הגיעו המניות הנמנות עליו ופרסום המלצותיה הסופיות של ועדת צמח.

גם סקטור הבנקים בלט השבוע בירידות שערים, ומכפיל ההון הממוצע (משוקלל) של מדד הבנקים עומד כיום על רמה של כ-0.6 בלבד. הירידות נובעות, בין היתר, מהמשך חשש מחשיפתם של הבנקים לקבוצות הלווים הגדולות במשק, זאת למרות שחלק מההפרשות כבר מאחוריהם. להערכתנו, השקעה במניות הבנקים כמשקלם בשוק, מתאימה ללקוחות בעלי אופק השקעה ארוך-טווח.

מניות התקשורת והביטוח דווקא רשמו עליות שערים, ותיקנו חלק מהירידות החדות שרשמו בחודשים האחרונים. במהלך אוגוסט רשמו מניות התקשורת עלייה של 17.5%, בעקבות דוחות פחות גרועים מהצפוי. מניות הביטוח רשמו עלייה של 7.9% בעקבות הצמיחה בפעילות הליבה, ולמרות ההפסד הנקי שרשמו חברות הסקטור.

למרות העליות האחרונות בסקטורים אלה, אנו מעריכים כי הדוחות הבאים של החברות בסקטורים אלו צפויים להצביע על הרעה נוספת – חברות התקשורת צפויות להציג פגיעה עקב החרפת התחרות ואילו חברות הביטוח צפויות לדווח על פגיעה נוספת בשל חשיפתן הגבוהה לשוק ההון.

חברות האחזקה ממשיכות לסבול מקיטון ואף עצירה בזרם הדיבידנדים המתקבל מהחברות הבנות. השבוע בלטו לשלילה פטרוכימיים ובזן, שהשילו 20% ו-7% בהתאמה מערכן. הירידות באו על רקע שמועות על עצירת דיבידנדים מכרמל אולפינים לבזן. בתגובה דיווחה בזן כי בכוונתה לפעול למיזוג מלא עם כרמל אולפינים וגדיב המוחזקות על ידה, ובכך למצות את הסינרגיה בין החברות.

נזכיר כי על רקע המצוקה התזרימית אליה נקלעו חברות אחזקה רבות ואליה עוד עלולות להיקלע אחרות, אנו ממליצים להחזיק בענף במשקל הנמוך ממשקלו במדד. במבט קדימה ועל רקע קשיים אלו, אנו סבורים כי בשנה הקרובה צפויה מגמה של עסקאות שמטרתן הכנסת משקיעים וכסף חדשים לחברות.

הזרים חוזרים?

מנתוני בנק ישראל עולה כי במהלך חודש יולי רכשו משקיעים זרים אג”ח ממשלתי בהיקף של כ-510 מיליון דולר, לאחר מימושים מהותיים בהיקפים של כ-1.5 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2012. בנוסף, בחודש יולי השקיעו תושבי חוץ כ-10 מיליון דולר במק”מ, לעומת מימושים של כ-3.3 מיליארד דולר מתחילת השנה.

עדיין מוקדם לקבוע אם מדובר בשינוי מגמה, אולם הפרשי הריביות בין השוק המקומי לאלו השוררות בשווקים המרכזיים בעולם, בשילוב עם האפשרות להתפתחויות שליליות במשבר החובות בגוש האירו, עשויים לתמוך בחזרה מסוימת של משקיעים אלו לשוק המקומי. במידה ומגמת חזרת המשקיעים הזרים תימשך, ובהיקפים משמעותיים יותר, יהיה זה גורם נוסף הלוחץ מטה את רמת התשואות הנמוכה ממילא באגרות החוב הממשלתיות. עוד עשויה מגמה זו להוות משקל נגד במידה והממשלה תבחר להשתמש בגיוס בשוק ההון כאחד מהכלים להתמודדות עם עליית הגירעון.

לסקירה המלאה באתר לאומי

 

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.