שלי רווח

השקעות 972

שלי רווח
בטור הקודם שלי התייחסתי ליתרונות של השקעת תושב חוץ בארץ.

בטור הקודם שלי התייחסתי ליתרונות של השקעת תושב חוץ בארץ.כמו בכל נושא בחיים אני מאמינה שמה שברור לאחד, לאו דווקא ברור לאחר ולהפך. ואכן, לאור תגובות  מגוונות שקיבלתי לטור הקודם, אשמח להבהיר את הההבדל בין שני סוגי השקעה של תושבי חוץ

השקעה של תושב חוץ בארץ – תושב חוץ שמנהל את חשבון ההשקעות שלו בבנק בארץ. כשתושב חוץ משקיע בבנק מקומי הוא יכול להשקיע בכל מטבע ובכל אפיק השקעה – והכול תחת חשבון אחד.

 לא פעם שואלים אותי לקוחות תושבי חוץ, האם בשביל להפקיד מטבע חוץ הם צריכים חשבון אחד לדולר וחשבון אחר ליורו? להפתעתם,  התשובה היא שנדרש חשבון אחד בלבד. יותר מזה, באותו חשבון ניתן להשקיע כמעט בכל מטבע (והזכרתי לא מעט מטבעות בטור הקודם).

 השקעה של תושב חוץ בשוק המקומי – במקרה זה, תושב החוץ שמנהל חשבונו בארץ, יכול גם להמיר את מטבע החוץ לשקלים ולהשקיע בכל אפיק השקעה בשוק המקומי – מניות, אגרות חוב, קרנות ועוד.

מכאן נוצר הרווח של תושב החוץ מכל העולמות, הן השקעה כמעט בכל מטבע ובכל שוק בעולם (מה שלא ברור מאליו בכל מדינה) והן השקעה בשוק המקומי, והכול בחשבון אחד!

 נקודה חשובה נוספת שיש להדגיש היא ההבדל בהמרות בן מטבע למטבע. ישנם מטבעות שבעת ההחלפה – הלקוח מקבל את המטבע בפועל. למשל, המטבעות העיקריים : דולר, יורו, ליש”ט, דולר אוסטרלי, פרנק שויצרי, וגם מטבעות אקזוטיים, כמו דולר הונג קונגי או סינגפורי, לירה טורקית ועוד. בעת פדיון אג”ח או מכירת מניה, הלקוח יישאר עם המטבע עד שיחליט להמירו למטבע אחר. אך יש מטבעות כמו ריאל ברזילאי או יוהן סיני, אשר אם נרצה לקנות אגרת חוב הנסחרת בהם, ההחלפה תתבצע על ידי הברוקר – בעת הרכישה נחייב את הדולרים שבחשבון הלקוח ובעת פדיון האג”ח הלקוח יקבל חזרה את הדולרים. בשיטה זו ישנם יתרונות וחסרונות.

 שני יתרונות עיקרים:

  1. בדרך זו יש הזדמנות לרכוש מטבעות מסוימים שללא שיטה זו, לא הייתה אפשרות כלל להשקיע בהם.
  2. בד”כ במטבעות אלו התשואה גבוהה יחסית (לדוגמא היום – אג”ח ברזילאי לתקופה של כ – 3 שנים בדרוג AA משלם כ 7.5% ברוטו לעומת אג”ח בדולרים לאותה תקופה ואותו דרוג משלם כ 3% ברוטו).

  שני חסרונות עיקרים:

1. גם אם אנו לא רוצים להמיר חזרה את המטבע, בעת הפדיון אין לנו ברירה אלא לקבל את הדולרים חזרה, ואם נרצה שוב להשקיע באותו מטבע, נצטרך לבצע שוב פעולת המרה.

 2. סיכון מטבע – שער ההמרה בעת הפדיון יכול להיות נמוך יותר מהשער ביום הרכישה,  ואז נצטרך לבדוק אם הריבית שקיבלנו באותה תקופה כיסתה את ההפסד על המטבע.

כל מה שנותר הוא רק לבנות תיק מגוון מטבעי ולהחליט על אפיקי השקעה. פשוט, לא?