דנית מרדכי

טשרניחובסקי ואני

דנית מרדכי
תכירו את שאול טשרניחובסקי

שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׂח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ
כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת,
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז
(אני מאמין, שאול טשרניחובסקי)
תכירו את שאול טשרניחובסקי: רופא, מתרגם ומגדולי המשוררים העבריים – ומהחודש, גם הדיוקן שמתנוסס על השטר החדש של חמישים שקלים. במהלך השנים הקרובות יוחלפו כל שטרות הכסף שלנו: שטר 50 ₪  (אשר מוחלף עכשיו), ה-200 ₪ (הבא בתור שיוחלף), ולאחר מכן שטרות ה-20 ₪ וה-100 ₪.

בנק ישראל מחליף את כל השטרות במחזור מדי 10-20 שנים, והסיבה לכך היא בעיקר מניעת זיופים; כל השטרות החדשים יהיו קשים יותר לזיוף וישולבו בהם סימני ביטחון מתקדמים ביותר. המהלך הנוכחי, שמתחיל החודש וצפוי להסתיים בשנת 2017, מתייחס גם לאלמנטים של נגישות: השטרות החדשים ייבדלו בצבעם, באורכם (על פי ערכם: השטר שערכו 200 ₪ יהיה הארוך ביותר) ובסימני זיהוי הניתנים למישוש לטובת עיוורים ולקויי ראייה.

ומה עם השטרות הישנים? אל דאגה. הם לא יוצאים מהמחזור כל כך מהר. בנק ישראל מאפשר תקופה ארוכה שבמהלכה מותר שימוש במקביל של שטרות ישנים וחדשים.

שטר הכסף הראשון הופיע בסין, בשנת 812; הסינים היו הראשונים שחיפשו תחליף לשימוש במטבעות כבדים, שהיו קשים לשינוע. באירופה השטר  צץ רק שנים רבות לאחר מכן, ב- 1661 בשבדיה. ובארץ? – בשבע השנים שמקום המדינה ועד 1955, הונפקו שטרי הלירה הישראלית בידי ‘בנק אנגלו-פלשתינה’ שנוסד בימי המנדט הבריטי והפך לימים לבנק לאומי לישראל. השטרות אז היו ללא תמונה.

החל משנת 1955, שטרות הכסף מונפקים ע”י בנק ישראל. זוהי הפעם השישית שהבנק מחליף את השטרות, מתוכן פעמיים בהן הוחלף גם סוג המטבע: מלירה לשקל, ומשקל לשקל חדש.

לצורך עיצוב השטרות ובחירת האישים שדיוקנם מתנוסס על גבי השטרות, נועץ בנק ישראל בוועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס של בית המשפט העליון. חבריה מתמנים ע”י נגיד בנק ישראל והם מייצגים מגזרים שונים בחברה הישראלית.

בהחלפת השטרות  הנוכחית תופסים משוררים את מקומם של השרים ואישי הציבור: מלבד טשרניחובסקי, עומדים לככב בארנק שלנו גם לאה גולדברג (100 ₪), המשוררת רחל (20 ₪) ונתן אלתרמן (200 ₪).