אנה באומן

תעלומת הכסף הנעלם

אנה באומן
השבוע בשווקים הבינלאומיים: ארה"ב מתאוששת, אירופה מדאיגה

השבוע בשווקים הבינלאומיים: ארה”ב מתאוששת, אירופה מדאיגה – והמומחים מחפשים פתרון לתעלומת הידלדלות מחזורי המסחר
בשבועות האחרונים שבר ה- S&P500 שיא: נפח המסחר היומי במניות המדד ירד לשפל  של למעלה מעשור. ה- S&P לא לבד – מגמה דומה ניכרת בשנה האחרונה בשווקים המובילים בעולם: בעוד המגמה ברובה חיובית, נפח המסחר היומי דווקא הלך וירד. נפח המסחר היומי הממוצע במדד ה-S&P500 במהלך שלושת החודשים האחרונים, נמוך בכ-25% בהשוואה לשלושת החודשים המקבילים בשנה שעברה. התופעה חוזרת על עצמה גם בדאו ג’ונס (צניחה של 30% בנפח המסחר), בנאסד”ק (מינוס 22%) ובמרבית מדדי המניות באירופה ובמדינות המתעוררות (אם כי במידה מצומצמת יותר). התופעה מפתיעה עוד יותר כיוון שהיא אינה מוגבלת לשנה האחרונה בלבד – הירידה בנפח המסחר מתרחשת למעשה משנת 2009.

אין לנו פתרון חד משמעי לתעלומה, אך בעולם מציעים מספר הסברים אפשריים. אחת הסברות היא שהגבלות רגולטוריות שהוטלו על הבנקים בנוגע למסחר במניות הקטינה מאוד את הפעילות בשווקים. סברה נוספת היא שישנה התגברות משמעותית של מסחר בנגזרים ובמסחר OTC (“מעבר לדלפק” – ללא תיווך הבורסה), על חשבון מסחר במניות. טענה נוספת גורסת כי בניגוד לדעה המקובלת, נפח המסחר באמצעות אלגוריתמים הולך ויורד בשנתיים האחרונות, לאחר  שעם דעיכת ההייפ הראשוני התברר שחברות אלגוטריידינג רבות לא מצליחות להכות את השוק ויצאו מהמשחק. סברה מקובלת נוספת היא שהמשבר של 2008 לא רק מח’ הון רב, אלא גם הוריד את תיאבון המשקיעים לסיכון.

קשה לשים את האצבע על ההסבר ה”נכון”, וסביר להניח כי כל אחד מהגורמים הללו תורם את חלקו. דבר אחד בטוח: עבור המשקיעים שכן נמצאים בשוק, מדובר במגמה שלילית. מחזורי מסחר נמוכים עלולים להתבטא בעתיד בעלייה במרווח קניה/מכירה של המניות, ובקשיים במכירה או קנייה של מניות בנפחים גדולים. עם זאת, חשוב לציין כי גם אם מחזורי המסחר ימשיכו לרדת, תופעות כאלו יהיו בעיקר מנת חלקן של מניות “קטנות” – והן פחות רלוונטיות למניות הפופולאריות.

 

 

שיפור בארה”ב

על המסחר המדולדל שבכל זאת התנהל בשבוע שעבר בארה”ב השפיעו לטובה מספר נתוני מאקרו חיוביים. המכירות הקמעונאיות לחודש יולי הפתיעו כשעלו ב-0.8%, לעומת ציפייה ל-עליה של 0.3% בלבד, ולאחר ארבעה חודשים של ירידות. לראשונה מאז 2005, הרכישות עלו בכל 13 הקטגוריות הנבדקות. נתון זה גרם למספר בתי השקעות לעדכן מעלה את תחזית הצמיחה לארה”ב.

מדד סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לאוגוסט עלה יותר מהציפיות, והביא גם הוא לאופטימיות במסחר. גם מדד האינדיקטורים  – הכולל אינדיקטורים המתייחסים למצב הייצור, התעסוקה, הנדל”ן, האשראי ועוד – עלה מעבר למצופה והוסיף לאווירה החיובית.

בשוק הנדל”ן פורסמו נתונים מעורבים. אישורי הבניה הפתיעו לטובה כשקפצו לרמה הגבוהה ביותר מזה 4 שנים, מה שמעיד על פוטנציאל לשיפור נתוני הבניה במחצית השנייה של השנה. מנגד, קצב מכירת הבתים החדשים ירד ב-1.1%.

במבט כולל, הנתונים המתפרסמים לאחרונה מעידים על שיפור מה בכלכלת ארה”ב. נראה כי השבוע הביאו הנתונים לירידה בציפיות להכרזה על צעדים מוניטאריים מרחיבים מצד הבנק המרכזי  – מה שהוביל לעלייה בתשואות האג”ח הממשלתיות.

מבט קדימה

שבוע המסחר בארה”ב צפוי להתנהל על רקע פרסום מספר נתוני מאקרו, ביניהם כמה מתחום הנדל”ן. נתוני מכירות הבתים (חדשים ויד שנייה) צפויים להציג עלייה ביחס לחודש הקודם, וכך גם נתון הזמנות המוצרים ברי הקיימא.

אם הציפיות המוקדמות נכונות, הנתונים עשויים לחזק את תחושה כי ארה”ב חוזרת להתאושש, לארח רבעון שני מאכזב. מובן שהפתעה לטובה או לרעה בנתונים תשפיע נקודתית על סנטימנט המשקיעים בשוקי המניות והאג”ח, ועשויה גם להשפיע על מחירי הסחורות.

השבוע יפורסם גם פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי. הפתעה או אכזבה של המשקיעים מהשיח המוניטארי תשפיע גם כן על המסחר.

על המגמה החיובית בארה”ב מעיב המצב באירופה. השבוע צפויים להתפרסם שם מדדי מנהלי הרכש לסקטור הייצור והשירותים, הצפויים להעיד על התכווצות בפעילות. בסף צפויה השבוע פגישת מנהיגי יוון וגרמניה, על רקע קשייה המתמשכים של זו הראשונה לעמוד בהתחייבויות שלקחה על עצמה במסגרת חבילת החילוץ.

 

לסקירה המלאה באתר לאומי

 

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.