אייל דבי

השקעה בשוק ההון – לא ספרינט, יותר כמו מרתון

אייל דבי
תשואה וסיכון לעולם ילכו יד ביד, כך שמי ששונא להפסיד חייב להסתפק במעט

אנחנו, המשקיעים, רוצים ליהנות מכל העולמות – לקבל תשואה גבוהה על ההשקעה, שהסיכון יהיה נמוך ושהתמורה תתקבל במהרה.
העניין הוא, שאנחנו הראשונים להכיר בעובדה שזו בקשה שהיא אפילו לא בגדר משאלה – אין פשוט כזאת חיה.
זו אקסיומה בסיסית שלא ניתן לשנותה, תשואה וסיכון לעולם ילכו יד ביד, כך שמי ששונא להפסיד חייב להסתפק במועט. במילים אחרות, מי שמעדיף סיכון נמוך, שישקיע באיגרות חוב ולא במניות.
 

ומה לגבי אלו המודעים לסיכונים ובכל זאת מחפשים תשואה גבוהה?
האם ההשקעה במניות היא מבחינתם תמיד האופציה העדיפה?

רק בתנאי שהם משקיעים לתקופה ארוכה.
זו מסקנה שנשענת על היסטוריה ארוכה וסטטיסטיקה פשוטה, שכן הנתונים מראים כי השקעה במניות לאורך תקופות ארוכות הניבה באופן מובהק תשואות עדיפות – ביחס לאלטרנטיבות האחרות.
ההיגיון הסטטיסטי פשוט, שהרי השקעה במניות מאופיינת בסטיית תקן יחסית גבוהה – דבר המשקף את הסיכון האינהרנטי הטמון בתוכה – כך שהדרך להקטין את סטיית התקן הלא רצויה, ביחס לתוחלת התשואה, הוא להאריך ככל שניתן את משך ההשקעה.
אם תרצו, זו מעין וריאציה של חוק המספרים הגדולים – ככל שהניסיונות נמשכים, כך הולכים ופוחתים הרעשים.
 

גם משקיעים אקטיביים פועלים לטווח ארוך

יש הטוענים ש"טווח ארוך" זה בשביל משקיעים פאסיביים, כאלה שרוכשים סל של מניות ולא בוחרים "בפינצטה" כל מניה. לטעמי זו שגיאה, משום שערכה הכלכלי של חברה לא נקבע מביצועי הרבעון הבא, אלא מאיכות התוצאות לאורך תקופה ארוכה. הייתי אומר זאת באופן הבא: ניתוח כלכלי של חברה אינו נשען על סנטימנט זמני או איזושהי אופנה, שכן הוא מבוסס על זיהוי נכון של תהליכים ומגמות נמשכות – ואלה, לא מבשילים בתוך שבועות.
 

מדוע לא להשקיע רק במניות?

אם מקבלים את העובדה שבטווח הארוך מניות מניבות תשואה עדיפה, ביחס למרבית אפיקי ההשקעה, נשאלת השאלה מדוע לא להשקיע את כל החסכונות אך ורק במניות – שהרי גם אם הדרך מטלטלת, מה שחשוב זו התשואה העודפת בנקודת היציאה.
זו מסקנה נכונה בתיאוריה "הנקייה", משום שהמונח "טווח ארוך" הוא יחסי ושונה מאחד לשני.
יתרה מכך, גם מי שמוכן ו"מתחייב" להשקיע לתקופה של שלושים שנה, יכול בנקל למצוא את עצמו מול מציאות של מכירה כפויה – שבאופן בלתי צפוי, הוא נדרש למזומנים ובמהרה. במקרה שכזה, התמורה ביציאה בהחלט עלולה להיות נמוכה מהסכום שהושקע בנקודת הכניסה.


 

בשורה התחתונה

ההשקעה במניות מומלצת וראויה, אבל היא מיועדת לבעלי סבלנות ואורך נשימה. בנוסף, כדאי לשלב לצידה גם השקעה סולידית ורגועה – למקרה של מצוקת נזילות לא צפויה.
 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.