קובי לוי

איך לונדון הפכה ליעד משתלם עבור הישראלים?

קובי לוי
בירת הממלכה המאוחדת, שהיתה פעם יעד יקר עבור ישראלים, הפכה בשנים האחרונות לאטרקטיבית במיוחד ומצליחה למשוך אליה מאות אלפי ישראלים בשנה. אז מה הופך את לונדון לכה פופולרית? ומתי כדאי לכם להזמין את החופשה הבאה? כל הפרטים שאתם חייבים להכיר רגע לפני שבוחרים את היעד הבא

אם לא עשיתם את זה עדיין, כדאי שתעיפו מבט בנתונים הבאים. בשנת 2017 ביקרו בלונדון כ-200 אלף ישראלים ששהו בה בסך הכול כ-1.3 מיליון לילות, שיא של כל הזמנים, וכמעט פי שניים לעומת ממוצע של 130 אלף ישראלים, ששהו בה 800 אלף לילות, בכל אחת מהשנים 2002-2016.

 

וכמובן שאם נוסעים יותר, אז גם מוציאים יותר. בשנת 2017 ישראלים הוציאו בלונדון כ-850 מיליון ש"ח לעומת ממוצע של 540 מיליון ש"ח בממוצע בין השנים 2002-2016. לגבי שנת 2018 אין עדיין נתונים סופיים, אבל מהנתונים שפורסמו עד כה נראה שהמספרים יהיו די דומים לשנת 2017.

 

מה קרה בשנת 2016 שגרר בשנה שאחריה כזו נהירה של ישראלים לבריטניה בכלל, וללונדון בפרט? התשובה היא פשוטה יחסית – לירת השטרלינג נחלשה משער ממוצע של 6.5 לעומת השקל בשנים 2002-2015, לשער ממוצע של 5.2 בשנת 2016, ושער 4.6-4.7 בשנים 2017/18. הסיבה להיחלשות השטרלינג ולירידה בשער החליפין היא שבחודש יוני 2016, הבריטים הצביעו בעד התכנית לפרידה מהאיחוד האירופאי, הידועה בכינוייה "ברקזיט".

 

תמונה של לונדון עם הרקע

 

 

הצמיחה הכלכלית בשפל
 

אז לצד נהירת הישראלים לבריטניה, אם בוחנים את מצב הכלכלה הבריטית בכל קנה מידה אחר, הבריטיים למעשה ספגו מכה חזקה שהאטה את צמיחת הכלכלה מקצב של 2.2% לשנה לפני 2016, לשפל של כ 1.3-1.4% כיום. הסיבה לכך היא שעסקים רבים עוצרים השקעות בבריטניה בגלל אי הוודאות הרבה לגבי מדיניות הממשל ביום שלאחר ה"ברקזיט".
 

בשנתיים האחרונות הממשל הבריטי מנסה למצוא פתרון באמצעות הסכם חדש עם אירופה שיאפשר להם לבצע את הפרידה, ללא הצלחה בשלב זה. זה כבר נשמע הרבה פחות טוב לבריטיים. עד כדי כך שלאחרונה נשיא הנציבות האירופאית, דונאלד טאסק, צייץ בטוויטר ש"יש מקום מיוחד ששמור בגיהינום לאלה שמכרו לציבור הבריטי את תכנית ה"ברקזיט" כמשהו טוב, מבלי שיהיה להם שמץ של מושג איך לבצע אותה".

 

למתי לתכנן את החופשה הבאה?

 

אז אם הייתם בבריטניה בשנתיים האחרונות תנו לעצמכם טפיחה טובה על הסריג שרכשתם בסייל ברחוב אוקספורד, אתם צרכנים נבונים. אם לא הייתם שם עדיין, אתם בטח כבר שואלים את עצמכם, מתי טסים ללונדון?

 

תמונה של מטבעות כסף

 

כדי לתכנן את הנסיעות ולהספיק ליהנות משער החליפין הנמוך, חשוב שתדעו שה"ברקזיט" צפוי להיכנס לתוקפו בתאריך 29.3. קיים סיכוי שידחו אותו בעוד כמה חודשים, אבל עדיין אין החלטה בעניין הזה. עד אז יש סיכוי גבוה שהשטרלינג ישמור על שער החליפין הנוכחי שלו סביב 4.6-4.8 מול השקל.

 

מה יקרה אחר כך? לא ברור לאף אחד בשלב זה. כל כך לא ברור, עד שטיסות שימריאו מאירופה ללונדון בתאריך 28.3, כנראה לא יוכלו לנחות שם, בגלל שכל ההסכמים בין המדינות, כולל הסכמי תעופה יבוטלו בתאריך זה, אלא אם ימצא הסכם חלופי. דבר חשוב נוסף הוא שאם אתם מתכננים לראות משחק כדורגל בבריטניה במסגרת הפרימיר ליג אחרי 29.03.19, קחו בחשבון שיש סיכוי גבוה שסגל הקבוצות הנוכחי ישתנה ויכלול פחות שחקנים אירופאים.

 

 

תחזיות בדבר מגמות עתידיות עשויות שלא להתממש, בין היתר, משום שהן מבוססות על מידע צופה פני עתיד. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות כאן לבין התוצאות בפועל.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

 

קובי לוי הוא אסטרטג מט"ח בחדר העסקאות בלאומי.

 

הנתונים על התיירות בלונדון בין השנים 2002-2018 נלקחו מאתר https://data.london.gov.uk/dataset/number-international-visitors-london