ליאור פאוסט

איזה סיכון טמון בחוסר סיכון?

ליאור פאוסט
ליאור פאוסט מונה את חסרונותיו של שוק מנומנם

ליאור פאוסט מונה את חסרונותיו של שוק מנומנם. כל הורה לילדים קטנים מכיר את השנייה הזו, שבה הוא קולט שהשקט מחדר הילדים הוא כנראה סימן לכך שמתחוללת שם כרגע מהומה לא קטנה שכנראה תגרום לו בקרוב לאסוף מהרצפה אלפי חתיכות פאזל מעורבבות בלגו או לקרצף מיצג אומנותי מהקירות.
גם בשוק המט”ח, לשקט היבטים בעייתיים מאוד. מלבד הפתגם ש”אין דבר מסוכן יותר מסוחר משועמם”, גם הבנקים המרכזיים מבינים שהם הצליחו קצת יותר מידי. ניסיונותיהם להרגיע את השווקים, שהחלו ב- 2008, יצרו מצב שבו אין חשש מנטילת סיכונים. האשראי הזול והתנודתיות הנמוכה הביאו לגידול בנכסים המסוכנים בתיקי ההשקעות, כשהתשואה לא תמיד מצדיקה את הסיכון. לדוגמא, התשואה על אג”ח אירופי  ל- 10 שנים היא 1.25% בגרמניה, 1.7% בצרפת ורק 2.65% בספרד, אל מול אג”ח 10 שנים של ארה”ב שנסחר גם הוא ברמות שפל של 2.54% – רחוק רק 11 נקודות בסיס מתחת לספרד.

הסיבות לחוסר התנודתיות:

1. שקיפות הבנקים המרכזיים- המדיניות שכוללת forward guidance ברור ומפורט מייצר רמה גבוהה של ביטחון ויציבות בשווקים: הבנקים מפרטים כמה אג”ח ירכשו, מתי יפסיקו, הפרוטוקולים שלהם מפורסמים וההצבעות בכולם הם פה אחד.

2. פיטורים נרחבים של סוחרים משמעותיים- פרשת הפיקסינג על תיאום שערי הליבור בלונדון גררה חקירה, קנסות כבדים ופיטורים של סוחרים בעלי מוניטין. היעלמותם מהשוק של כמה שחקני מפתח מקטינה את היקפי המסחר היומיים, ובנוסף מביאה לכך שהנזילות קיימת רק כל עוד השוק שקט.

3. נסיגה בפעילות קרנות הגידור (בשל חוסר במגמות בולטות כמו שהיה ב- 2013 ביין).

4. מסחר באופציות -מכירת VOL – תנודתיות נמוכה גוררת תנודתיות עוד יותר נמוכה, גם בשל העובדה שחוסר התזוזות גורמות לסוחרי יום להדיר רגליהם מהמסחר, דבר שמקטין עוד יותר את התנודתיות.

העובדה שה- S&P לא זז לכיוון כל שהוא ביותר מאחוז  מעל חמישים ימים – שיא של כל הזמנים! – היא עדות ניצחת לחוסר התנודתיות: אין פחד מחד ואין חגיגות מאידך,  רק בועת חוסר סיכון שמתנפחת לאט. בנוסף, מדד ה- VIX בשפל רב שנתי, וה- VOL לחודש ולחצי שנה על האירו הוא בשפל עמוק.

זו הזדמנות עבור רבים, כי לכל מי שצריך לבצע הגנות על אופציות- ההגנות היום זולות מתמיד, בעיקר בשל רמת התנודתיות הנמוכה. גם סוחרים שמנסים להמר על עיתוי סיום התנודתיות יכולים להרוויח.

השאלה היא: מתי זה ייגמר? רבים חושבים שהסתיו הקרוב יהווה נקודת מפנה דרמטית. למה ?

* משאל העם בסקוטלנד על היפרדות מאנגליה ב- 18 לספטמבר. האופציה הזו, שהייתה נראית הזויה, הולכת והופכת ממשית בסקרים שעומדים על 48-52 לטובת המתנגדים להיפרדות. אם הסקוטים יחליטו להיפרד מהממלכה המאוחדת הם יצטרכו מטבע עצמאי, שלא נכנס אוטומטית לאיחוד האירופי, וזה אירוע רב סיכון לשוק.

* סיום תוכנית הרכישות בארה”ב- מכיוון שבפד כבר מבינים, שהשקיפות שהם יצרו כדי להרגיע את השווקים, יצרה בועת נכסים שמהווה סיכון עצום בפני עצמה. תוכנית רכישות האג”ח בארה”ב מגיעה לסיומה בסתיו. ייתכן שההכרה בתופעות הלוואי של השקיפות יביאו את הפד דווקא לנסות להגדיל את חוסר הוודאות, וזאת כדי להמחיש שיש מחיר לסיכון. ולכן הם יהיו פחות שקופים מכפי שהשוק הורגל בנוגע למועד העלאת הריבית הראשונה בארה”ב, הצפויה בחצי הראשון של 2015.

* יחסי המסחר סין ארה”ב – בשבוע שעבר התקיים כנס כלכלי בבייג’ינג בין שתי הענקיות. המחלוקת ומלחמת המטבעות עלולה לצאת משליטה, במידה והשמועה על הקטנה משמעותית של רכישת אג”ח זר ע”י סין, בקרוב, היא נכונה.

הטור פורסם לראשונה בכלכליסט

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?