ליאורה קפלן

שירבו השקעותינו כרימון

ליאורה קפלן
ליאורה קפלן, ראש ענף מחקר שוק ההון במערך יעוץ בהשקעות, חושבת שגם לתיק ההשקעות שלכם מגיעה התחלה חדשה.

ליאורה קפלן, ראש ענף מחקר שוק ההון במערך יעוץ בהשקעות, חושבת שגם לתיק ההשקעות שלכם מגיעה התחלה חדשה.
תקופת חגי תשרי מתאפיינת תמיד באווירה של התחלה חדשה. מעבר לשנה שמתחילה, נראה שכולם עוסקים בבחינה מחדש של מה שיש, הפקת לקחים ונטילת החלטות – הכל במטרה להפוך את השנה הפרושה לפנינו לטובה יותר. תקופה זו מתבטאת אצלי בסוג של ספירת מלאי: אני בודקת מה הספקתי השנה, על אילו אתגרים ומכשולים התגברתי, ומצד שני, גם מה הבטחתי (לעצמי ולאחרים) ולא קיימתי. לצד חשבון הנפש הזה אני משתדלת גם לסדר. את הבית, את הארונות, את הניירת… הסדר הזה עוזר לי להתחיל את השנה בראש שקט. אני יודעת מה מצב הדברים, איפה צריך להשקיע מאמצים והיכן אני שקטה.

ההמלצה שלי לקראת תשע”ה היא שבמסגרת ההכנות, הניקיונות והסדר – לא תשכחו את תיק ההשקעות שלכם. שהרי גם שם נדרשים רענון וחשיבה מחודשת אחת לתקופה. במידה ואתם מקבלים שירות מיועץ השקעות, אזי אחת לשנה, לפחות, אתם מקבלים הזמנה לפגישה שבה אתם ממלאים יחד מה שנקרא “שאלון בירור צרכים” ועוברים על ההשקעות בתיק עם היועץ שלכם. אימוץ הרגל של בחינת התיק אחת לשנה (לפחות) מומלץ גם אם אתם מנהלים את ההשקעות שלכם לבד.

בגדול, אני מחלקת את טיפוסי המשקיעים (והמשקיעות) לשלושה. הטיפוס הראשון הוא המשקיע לטווח ארוך, של שנים. אותו משקיע נוהג להתכונן מראש לאירועים העשויים לקרות ואשר מחייבים אותו במשיכת כסף מהחסכונות. הוא לוקח זאת בחשבון כאשר הוא בונה את תיק ההשקעות שלו, ומקפיד לבחור באפיקים ונכסים המתאימים לתקופת ההשקעה ולצרכיו. לטיפוס השני אני קוראת המשקיע הממוצע. כוונתו המקורית היא להשקיע לשנים ואין לו בד”כ מטרה מוגדרת מראש לכספים. יחד עם זאת אירועים קורים, וכשצריך – הוא מושך מהחסכונות. הנטייה שלו באותו הרגע היא למשוך את מה שאפשר, ולא בהכרח את מה שכדאי. הטיפוס השלישי הוא המשקיע המעורב. זה שמעורה מאוד במה שקורה בתיק ההשקעות שלו, מתעדכן ומתעניין, קורא עיתונות כלכלית ותמיד נכון לאמץ טיפים של משקיעים מצליחים. תכונות אלו לעיתים מתבטאות בפעילות יתר ועלולות בסופו של דבר לפגוע בתשואת התיק.

מיהו המשקיע האידיאלי? להערכתי אין כזה – שהרי לכל אחד היתרונות החסרונות שלו. יחד עם זאת, רובנו עונים להגדרה של המשקיע הממוצע. הכוונות שלנו טובות אבל אין לנו באמת זמן, וגם לא בהכרח מספיק ידע, על מנת לנהל את השקעותינו בצורה המיטבית. לכן אנחנו בד”כ נפגשים עם החסכונות שלנו כאשר זה נכפה עלינו – בין אם כשאנחנו נדרשים לכסף ובין אם כשאנחנו נדרשים להחלטות (האיגרת נפדתה, החיסכון הסתיים וכן הלאה).

אז מה כדאי לעשות? ראשית, לפנות זמן לעניין. לאחר מכן, יש להקדיש מחשבה לשאלת תקופת ההשקעה הרלבנטית לנו, מבלי לשכוח אירועים שאפשר שיקרו וידרשו כסף (חלקם מתוכננים וחלקם מפתיעים). הצעד הבא הוא לתכנן את מבנה התיק. זאת מומלץ לעשות לא על בסיס הנכסים שכבר יש לנו, אלא להתחיל מחדש ולחשוב על אפיקי השקעה: מניות, אג”ח ונזילות מהווים את הלבנים הבסיסיות שעימן כדאי לבנות ולבחון את התיק. האפיקים שונים אחד מהשני במאפיינים שלהם. בפשטות, השקעה במניות הופכת אותנו לבעלים של החברה בה אנחנו משקיעים, השקעה באגרות חוב הופכת אותנו לנושים של המנפיק, ואילו השקעה במכשירי נזילות מספקת לנו בד”כ כלי לאיזון הסיכון בתיק. אחת הטעויות הנפוצות של משקיעים היא להניח שסיכון יש רק (או בעיקר) באפיק המנייתי. כאשר עוברים לשלב הבא ומחליטים על הנכסים הספציפיים עימם נרכיב את התיק, חשוב מאוד לזכור שסיכון יש בכל נכס. השלב האחרון הוא לקיחת אחריות על התיק, בדיקתו אחת לתקופה ובחינת התאמתו ומבנהו לצרכים שלנו.

שתהיה לכולנו שנת השקעות פורייה!