אלונה יעקב

6 דברים שכדאי לדעת על ניהול תיק השקעות

אלונה יעקב
מהו תיק השקעות, למי זה יכול להתאים, ואיך תדעו איזה הכי מומלץ עבורכם? אלונה יעקב עם התשובות שיעזרו לכם למצוא את תיק ההשקעות המתאים לכם

גם מי שבעבר נרתעו מהשקעות בשוק ההון, מוצאים עצמם בשנים האחרונות מחשבים מסלול מחדש; הריבית הכמעט אפסית של בנק ישראל, וכפועל יוצא הריבית הנמוכה שמעניקים הפיקדונות השקליים ותוכניות החיסכון, הפכו את עולם שוק ההון לאופציה רלוונטית ונגישה הרבה יותר עבור רבים. כתוצאה מכך, הביקוש לניהול תיק השקעות שמביא איתו פוטנציאל לתשואה משמעותית בטווח הארוך – הולך וגדל, ויותר אנשים מתעניינים באפשרות של פתיחת תיק השקעות. 
 

אלונה יעקב, סמנכ"לית השקעות, מסחר ותפעול של VIDEA – חברה לניהול תיקי השקעות מקבוצת לאומי, עם תשובות לשש שאלות מרכזיות שחשוב להכיר לפני שמבצעים השקעה.

מהו תיק השקעות?

תיק השקעות הוא חשבון שמכיל מוצרים פיננסים וניירות ערך. התמהיל שבין המוצרים הפיננסים השונים בתיק, וכן ניירות הערך בתיק, נקבע בהתאם לצרכי הלקוח (למשל: לכמה זמן הוא רוצה להשקיע) ורמת הסיכון המועדפת עליו (למשל: עד כמה להשקיע במוצרים בעלי תנודות גדולות ועד כמה להשקיע במוצרים שבהם התנודות סולידיות יותר). הלקוח יכול לנהל את התיק באופן עצמאי או באמצעות מנהל תיקים מוסמך.

 

חשוב לציין שהכסף שמשמש להשקעה במסגרת תיק ההשקעות נשאר בחשבון בנק של הלקוח עם ייפוי כוח לחברת ניהול התיקים לפעול בחשבון, או בחשבון של גוף ההשקעות המקצועי, המנהל אותו עבורו.

האם קיים סכום מינימום לפתיחת תיק השקעות?

בעבר נדרש היה להשקיע סכום מינימלי של כ-300 אלף שקלים כדי לקבל שירות של ניהול תיק השקעות על ידי מנהל מקצועי, בעוד שפתיחת תיק השקעות באופן עצמאי לא דורשת סף מינימום. כיום מתאפשר לפנות לניהול מקצועי של תיק השקעות גם בסכום התחלתי הנמוך בהרבה ויכול להסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים.

 

VIDEA4

האם אפשר לנהל את תיק ההשקעות באופן עצמאי ללא גורם מקצועי?

ניהול עצמי של תיק ההשקעות הוא בהחלט אופציה הפתוחה בפני כל אחד. השאלות שנכון לבחון בהקשר זה נוגעות למידת ההבנה בשוק ההון והזמן הפנוי שיש למשקיע להשקיע בנושא.
 

במידה שאין למשקיע היכרות טובה עם העולמות הפיננסיים או הרבה זמן פנוי לעסוק בזה, כדאי לשקול את הפקדת ניהול תיק ההשקעות בידיים מקצועיות.

מהו היתרון המרכזי בניהול תיק השקעות בידי גורם מקצועי?

מי שבוחר לנהל את תיק ההשקעות שלו על-ידי גופים שזוהי התמחותם, יכול ליהנות ממספר יתרונות. למשל, לרשות מנהלי התיקים עומדים מודלים ייחודיים וטכנולוגיה מתקדמת שאינם נגישים לאדם הפרטי.
 

בנוסף, מנהל התיק הפועל בפיקוח הרשות לניירות ערך, פועל כל העת לעדכן את הרכב תיק ההשקעות על מנת לשמור עליו כך שיתאים לקריטריונים ספציפיים אותם הגדיר הלקוח מראש ותואמים את צרכיו, לרבות מידת הסיכון המועדפת עליו. מנהל התיק יפעל בהתאם לקריטריונים אלו, הניתנים כמובן לשינוי, ובאמצעות ההרשאה שקיבל מהלקוח לבצע פעולות מסחר בחשבון, תוך שאיפה למקסום התשואה.

 

videa3

מה חשוב לקחת בחשבון לפני שבוחרים מנהל תיק השקעות?

לפני שבוחרים מנהל תיק השקעות חשוב להבין עד כמה הוא מיומן ובקיא בנעשה בשוק ההון. בנוסף, צריך להבין מהי רמת הפניות והזמינות של מנהל תיק ההשקעות לשיחות עם המשקיע לגבי ניהול התיק.

 

נושא נוסף ולא פחות חשוב הוא עקרון האובייקטיביות – חלק מבתי ההשקעות משווקים קרנות נאמנות שהם עצמם מנהלים ונותנים להן עדיפות בתיקים המנוהלים אצלם, גם אם לא תמיד הן אלו המתאימות ביותר ללקוח ולצרכיו ולפעמים גם העלות שלהן גבוהה ביחס לאלטרנטיבות בשוק. חשוב להקפיד לבדוק גם את סוגיית עלות ניהול תיק ההשקעות והשקיפות הנהוגה ביחס אליה, כחלק ממכלול השיקולים.

כיצד אדע מהו תיק ההשקעות המומלץ עבורי?

קיימים גורמים שונים שמשפיעים על ההחלטה במה להשקיע. מנהל ההשקעות צריך לגבש יחד עם המשקיע מדיניות השקעה בהתאם לצרכי המשקיע ולמידת היכולת שלו להתמודד עם ירידות בשוק ההון. למשל, אצלנו ב-VIDEA, חברה לניהול תיקי השקעות מקבוצת לאומי – אנחנו בוחנים עבור כל תיק את רמת הסיכון מול תרחישי קיצון לפני שאנחנו מגבשים תיק השקעות מומלץ. כך מתאפשר לנו להציג ללקוח מראש אומדן של ההפסד המקסימלי הצפוי לו בתקופות של ירידות בשוק ההון.

 

*הכותבת היא סמנכ"ל השקעות, מסחר ותפעול בחברת VIDEA ניהול תיקי השקעות מקבוצת לאומי