ליאורה קפלן

5 טיפים להשקעה בבורסה שכדאי להכיר לקראת 2018

ליאורה קפלן
בפתח השנה האזרחית החדשה, זו הזדמנות טובה לקחת פסק זמן וללמוד קצת על מצב שוקי ההון ולהכריע - האם זה הזמן להשקיע? תמחור שוקי המניות היום אינו נמוך, מה שמגדיל את הסיכון למימושים ומקטין את פוטנציאל העליות. ובכל זאת, זו הזדמנות טובה להשקעה. אז איך מקטינים את הסיכון? למשל, לא להגביל את ההשקעה רק לשוק המקומי ולזה האמריקאי, אלא גם להשקיע באירופה ובשווקים המתעוררים. כל הטיפים להשקעה.
 1. הטוב הכלכלה העולמית מציגה מגמת שיפור מתמשכת, הבאה לידי ביטוי בנתוני המאקרו תוך עלייה מתונה בלבד בסביבת האינפלציה. הצמיחה הגלובלית צפויה להימשך, כאשר אחד הגורמים התומכים בה הוא מצבם הטוב של שוקי התעסוקה במשקים המרכזיים. גם ישראל נהנית מצמיחה יציבה ושוק תעסוקה פורח לצד אינפלציה נמוכה. כתוצאה מכך, אף שהכיוון הכללי אליו הולך העולם הוא של מדיניות מוניטארית מצמצמת, סביבת הריביות עדיין צפויה להיוותר נמוכה בהשוואה היסטורית. מגמות אלו, צפויות להמשיך ולתמוך ברווחיות הפירמות, אשר על פי תחזיות האנליסטים תציג בשנה הקרובה גידול נוסף.
   
 2. הרע לצד התמונה הוורודה יחסית, ישנם גורמי סיכון, שעלולים להתממש ולהשפיע לשלילה על השווקים. אחד התרחישים המשמעותיים מבחינה זו, הינו תרחיש של עלייה באינפלציה והעלאת ריבית מהירה מהצפוי, בפרט בארה"ב. תרחיש כזה עלול להביא לפגיעה רוחבית גם בשוק המניות וגם בשוק האג"ח. ישנם כמובן גורמי סיכון נוספים, כגון שאלות לגבי עתידו של האיחוד האירופי – מאופן ניהול הברקזיט באנגליה ועד התפתחויות בדלניות אפשריות במדינות נוספות. בסין אנו עדים היום למאמצי הבנק המרכזי בהתמודדות עם נושא מינוף היתר במדינה, מאמצים אשר עלולים להיתקל במהמורות. רשימה זו של גורמי סיכון, בוודאי שאינה ממצה, ועוברת שינויים ותהפוכות לאורך הזמן.
   
 3. ניהול הסיכונים לכאורה, כמשקיעה ממוצעת, מונחים כמו "ניהול סיכונים" נשמעים מקצועיים מאוד, ו"לא קשורים אליי בשום צורה". אך בסופו של יום, המשמעות היא לא עד כדי כך מסובכת, ומאוד חשובה. בשורה התחתונה מדובר בהשגת הבנה בסיסית של האפיקים בהם אני משקיעה ושל פוטנציאל הרווח וההפסד בכל אחד מהם. הבנה זו תאפשר לי לבצע החלטות בסיסיות – באילו אפיקים כדאי לי לקחת סיכון ובאילו כדאי לי להשתמש על מנת לאזן אותו.
   
 4. תכל'ס אז איך מתרגמים את כל זה לתיק ההשקעות שלי? על אף התחזיות להמשך השיפור במצב הפירמות, תמחור שוקי המניות היום אינו נמוך – מה שמגדיל את הסיכון למימושים ומקטין את פוטנציאל העליות. עם זאת, לאור הפוטנציאל החיובי, עדיין כדאי ליטול את מירב הסיכון של התיק באפיק זה. שתי נקודות שכדאי להתחשב בהן הן הפיזור הגיאוגרפי והסלקטיביות. מומלץ לוודא שהחשיפה המנייתית בתיקים לא מוגבלת רק לשוק המקומי ולזה האמריקאי – מומלץ לייצר חשיפה גם לשווקים נוספים כגון אירופה והשווקים המתעוררים. לצד זאת, לאור השונות במצב הפירמות ובתמחור בשוק הישראלי, מומלץ להיות סלקטיביים בהשקעה ולהעדיף השקעה במניות מסוימות, על פני ביצוע השקעה הצמודה למדדים הכלליים. באפיק האג"ח – התמחור של שוקי האג"ח, בארץ וגם בחו"ל, גבוהים היסטורית. לצד זאת ישנו סיכון של עליית ריבית, ומכך משתמע כי במאזן הסיכוי-סיכון, הסיכון באפיק גבוה מהסיכוי, בפרט באג"ח קונצרניות. אז מה עושים? בודקים שסך החשיפה לאפיק אינו גבוה מדי, ובתוכו – שאיננו חשופים לסיכונים מיותרים של דירוגים נמוכים ומח"מ ארוך.
   
 5. ועוד דבר אחרון תיק השקעות בנוי נכון, דורש מעט מאוד התעסקות שוטפת, גם בזמנים של מימושים וירידות. הרי השקעות הן עניין לטווח ארוך וכמו שיש שנים טובות כך גם יש שנים פחות טובות. ככל שהתיק בבסיסו איתן יותר, מתאים לאופי שלי כמשקיע ומותאם לסיבולת הסיכון שלי, כך פחות אצטרך לשחק ולשנות את תמהיל ההשקעות – גם בשווקים עולים וגם בשווקים יורדים. שהרי בסופו של דבר, אורך רוח היא אחת התכונות הבסיסיות שמאפשרות לנו להניב יותר מההשקעות שלנו לאורך הזמן.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.