שי ממן

יועץ, לא נביא

שי ממן
נכון שאף אחד לא יודע מה יקרה בשוק – אבל זה לא אומר שלא צריך לתכנן את תיק ההשקעות

נכון שאף אחד לא יודע מה יקרה בשוק – אבל זה לא אומר שלא צריך לתכנן את תיק ההשקעות
“אף אחד לא יודע מה יהיה, אז מה הטעם בייעוץ?” במהלך השנים נתקלתי לא אחת בטענה הזאת, בדרך כלל בליווי הטיעון המנצח, לפיו אפילו גדולי המשקיעים לא צפו את המשבר האחרון.
בעוד אני כמובן מסכים עם החלק הראשון של הטענה – ברור שאף אחד לא יודע מה יילד יום, וכפי שאומר הפתגם הידוע “הנבואה ניתנה לשוטים”. אבל על המסקנה אני חולק. כמו בהרבה מקצועות ותפקידים אחרים, יועץ ההשקעות עובד בעולם של חוסר ודאות, אבל זה לא אומר שאין טעם בייעוץ.
אז איך בכל זאת עובד היועץ – ומהו הערך המוסף שלו?
. מקצועויות: כמו שלא ניתן לרופא מומחה ללא השכלה מתאימה לטפל בגופנו, גם ייעוץ השקעות הוא מקצוע הדורש תעודה מהרשות לניירות ערך.

יועץ ההשקעות עובר מסלול הכשרה ארוך, הכולל לימודים אקדמיים ומקצועיים במגוון נושאים הקשורים לשוק ההון, כמו מימון, חשבונאות, סטטיסטיקה, אתיקה ובניית תיקי השקעות.

בנוסף יועץ ההשקעות בבנק לאומי  עובר תקופת הכשרה מעשית ארוכה הכוללת ישיבה עם מאמן השקעות ולמידת המקצוע בליווי קורס יועץ השקעות בכיר ולבסוף עובר מבחנים תאורטים של הרשות ומבחנים מעשיים בבנק.

 2. כלי עבודה: כמו לכל בעל מקצוע, גם ליועץ ההשקעות יש כלי עבודה יומיומיים.

מעבר לעדכונים שוטפים מהעתונות הכלכלית ומהאתרים בארץ ובחו”ל, יועץ ההשקעות חשוף לחומר מקצועי המתקבל ממחלקת האנליזה של הבנק ומגופי השקעות אחרים, המיועד לעיני היועצים בלבד.

היועץ “יושב על השוק” כל היום, ולכן הוא מעודכן במתרחש בשווקים ובכלכלה העולמית בזמן אמת.

אתר לאומיטרייד, אגב, הוא כלי נהדר למבקשים לדלות מידע על ניירות ערך מהארץ ומחו”ל ולקבלת   ניתוחים והמלצות אנליסטים.

3. ניסיון: במהלך עבודתו צובר יועץ ההשקעות ניסיון רב, נחשף למצבי שוק משתנים, ולמד עם הזמן כיצד להגיב למצבים השונים. שוק ההון הוא שוק דינאמי מאוד, והיועץ – מתוקף ניסיונו ובעזרת הכלים שעומדים לרשותו – יודע להגיב נכון ובצורה רציונלית למצבי השוק המשתנים.

4. חוסר מעורבות: היועץ אינו מעורב רגשית בתיק, ולכן יכול לשאת עצות ממקום מושכל ולנטרל עבור הלקוח את הרגש המלווה לפעולה.

לסיכום אתן דוגמה קטנה כיצד יועץ מקבל החלטה.

ניקח את נושא האינפלציה החזויה. אף אחד לא יודע בוודאות מה תהיה האינפלציה בשנה הקרובה.

היועץ למד ממספר מקורות. בראש ובראשונה מההערכה הרשמית  של הכלכלן הראשי של בנק לאומי ולאחר מכן גם מהערכות אחרות בשוק על האינפלציה החזויה.

היועץ מסנן את המידע שנראה לו כלא סביר ומגבש דעה, נאמר שהאינפלציה החזויה היא 2.5% שנתי.

תחת הנחה זו יחליט היועץ כיצד לחלק את תיק ההשקעות בין אגרות החוב צמודות לאינפלציה לאלו שאינן צמודות. פיזור בין אג”ח צמודות ללא צמודות מייצר יציבות בתיק ההשקעות, כך שאם האינפלציה תהיה נמוכה מהצפוי, אגרות החוב הלא צמודות “יחפו” על ביצועי הצמודות ולהפך.

בהחלט יכול להיות שלאור התרחשויות כאלו ואחרות ישתנו ההערכות, ונזדקק לבצע התאמות בתיק ההשקעות. אבל אם התיק נבנה מלכתחילה מתוך חשיבה, בפיזור רחב, כל מה שנדרש מפעם לפעם הן התאמות קלות בין האפיקים השונים.

אז נכון, אף אחד לא באמת יודע מה צופן בחובו העתיד – אבל זה לא אומר שלא צריך לתכנן.

לשאלות ותגובות אני עומד לרשותכם.